Cevaplar 9

Yükleniyor...
28,157 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kimya mühendisliği aslında çok geniş bir sektör. İş alanı olarak çok fazla alanda çalışılabilir. Benim okurken gıda veya ilaç sektörü üzerine düşüncelerim vardı. Pek çok arkadaşım da çalışma hayatlarına ilaç sektöründe başladı. Daha sonra geçiş yapanlar oldu. İlaç olabilir, gıda olabilir, bunun dışında kozmetik tarafında kimya mühendisleri yoğunlukla çalışabiliyor. Bunların dışında petrolde çok fazla çalışan arkadaşım var. Proses anlamında biz dahil oluyoruz süreçlere. Her üretilen ürünün aslında belli bir proses olduğunu düşünürsek kimya tarafı çok ilgili olmuş oluyor. Bu ArGe aşamalarında, laboratuvar aşamalarında veya kalite kontrol tarafında da kimya mühendisleri yoğunluklu olarak çalışabiliyor.

2,548 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Baştan sona hızlı bir tempoyu kaldırabilecek biri olmalı. Çünkü masa başında oturulabilecek, düzenli, çok stabil bir işimiz yok. Çok hareketli olunmalı. Gün içinde 9’da başlayıp takım birbirini görüp, akşam 5 olduğunda hala denemesi devam eden arkadaşlarımız olabiliyor. Şu anda nispeten hafiflemiş olsa da ben de bu süreçlerden geçtim. Bu güzel tarafı bence. Bu hareketliliği seven, her gün yeni bir şeyler öğrenmeye açık, kalabalık ekiplerle çalıştığımız için sosyal anlamda ilişkileri güçlü karakterde insanlar çok daha rahat edecektir diye düşünüyorum. Çünkü ArGe merkez bir departman. Geliştirdiğimiz ürünleri finans tarafındaki kontroller için, satın alma planlama tarafındaki işlemler için, ya da satış tarafındaki ya da pazarlama tarafındaki işlemler için pek çok insana yönlendiriyoruz. Tüm şirketle bir ağ şeklinde çalışabiliyor, kendini rahat bir şekilde ifade edebiliyor olmalı. Pazarlamayla çalışırken ikna yeteneği güçlü olmalı. Bu gibi dinamik, ilişkiler anlamında kuvvetli olması yeterli olacaktır diye düşünüyorum

502 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Perfetti Van Melle’de hem şirketin kendisi hem de benim çalıştığım departman benim ana motivasyon kaynağım aslında. Ben kimya mühendisiyim. ArGe sektörünü düşünerek bölümümü seçtim. Çok şanslıyım ki böyle bir şirkette ArGe’de çalışabiliyorum. 5 yıl önce ArGe mühendisi olarak başladım. Daha sonra Kıdemli ArGe Mühendisi olarak devam ettim. Şu anda da ArGe Şefi olarak departmanda denemeler, reçete süreçleri gibi kısımları yönetebiliyorum. Daha geniş bir takımla çalışabiliyorum. ArGe başlı başına keyifli. Burada da çalıştığımız iş çok canlı, hareketli. Şanslıyız ki bir ürünü tasarlayıp hemen birkaç ay sonrasında markette görebiliyoruz. Bu benim için tabi ki güzel bir motivasyon kaynağı. Sürekli hareketliyiz, durağan bir işim yok. Her gün bir şeyler öğrenebiliyorum. Her gün kendime bir şey katabiliyorum. Sonu olmayan bir şey olduğunu düşünüyorum. Belli şeyleri öğrenip durabileceğiniz bir şey değil bu. Teknoloji ilerledikçe, belirli alanlarda belirli çalışmalar yapıldıkça biz de bunlara kendimizi adapte ediyoruz. Biz de yeni şeyler geliştirebiliyoruz bu doğrultuda. Bu zaten baştan sona heyecan verici bir şey. Ben de içinde olmaktan mutluyum.

796 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Burada ürettiğimiz bir ürünü başlangıçta tek bir ülke için çalışmış olabiliriz. Sonrasında çok geniş alanlara yayılabiliyor. Örneğin sadece Amerika için çalıştığımız bir ürün Kanada, bütün Avrupa, Rusya, Çin, Ortadoğu ve Türkiye’de aynı zamanda satılabiliyor. Bu yüzden kapsamı çok genişleyebiliyor. Tabi yasal uygunluklardan dolayı bunu için bazen ufak farklılaştırmalar gerekebilir. Çünkü her bölgenin kendine özgü yasal gereksinimleri var. Bu nedenle Amerika’nın yasal koşullarına uygun bir ürün tamamen aynı tatta fakat kendi limitlerine uygun bir şekilde tüm Avrupa içinde üretilebiliyor.

629 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz hem Türkiye hem yurt dışındaki pazarlama departmanlarıyla çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz ürünlerin yarısından fazlası, belki de büyük çoğunluğu yurt dışı için olabiliyor. O yüzden yurt dışındaki marketing departmanlarıyla da görüşüyoruz. Onlardan bize mail yoluyla veya bire bir fikirler, öneriler, talepler gelebiliyor. Ürün rengine, ürün aromasına, şekline dair gibi. Bu verilen renk, aroma bilgilerinin dışında herhangi bir verimiz olmuyor elimizde. Biz buradan onlara öneriler sunuyoruz. Belki laboratuvarda ufak bir deneme organize edip oradaki laboratuvar örneklerini onaylarına sunup, en azından gittiğimiz yolun doğru olup olmadığı konusunda bir fikir alıyoruz. Onların olumlu dönüşüne ve son onaylarına göre, ürün endüstriyel boyuta geçiyor. Burada gerçekten üretilebilir olup olmadığını, reçetenin endüstriyel anlamda işleyip işlemeyeceğini görmüş oluyoruz. Buradaki tat ve makine uygunluk onaylarından sonra da ürünün raf ömrü testlerini ArGe olarak kendi içimizde uyguluyoruz. Ürün henüz üretilmediği için bu tür kalite testleri ArGe tarafında devam ediyor. Son olarak burada raf ömrü testlerini geçtiğinde ürün pazara çıkmaya hazır oluyor. Reçete girişlerini, prosedür bilgilerini, üretime gerekli olan detayları girip ürünün ilk defa üretimini de ArGe tarafında takip ediyoruz ve ürünü raflara gönderiyoruz.