Burs

5 soruya 3 cevap verildi.

Cevaplar 3

Yükleniyor...
354 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Devlet tarafından verilen KYK bursu ya da kredisinden faydalanabilirsiniz. KYK; hem devlet hem de özel üniversitelerde okuyan öğrencelere burs ya da kredi sağlıyor. Kredi ise sonradan ödeniyor. Aldığınız bursu ya da krediyi okuduğunuz yıl kadar alıyorsunuz. Kredi alırsanız üniversiteden mezun olduktan sonra ödüyorsunuz. Ayrıca Sabancı, Vehbi Koç, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türk Eğitim Vakfı gibi vakıfların burslarından da faydalanabiliyorsunuz.

Evet. BAU'da Merkezi Puanla Kurumiçi Yatay Geçiş'te bursun sabit kalıyor. Daha doğrusu ÖSYM bursun BAU bursuna dönüşüyor ve bursun artık BAU tarafından ödeniyor.  Bu burs normal öğrenim süresi boyunca devam ediyor. 

Hayır, Merkezi Puanla Kurumiçi Yatay Geçiş yapmak için kendi puan türünde bir bölüme geçmen gerekmiyor. Sınava girdiğin seneki puanın, gideceğin bölümün taban puanına yeterse istediğin bölüme geçiş yapabilirsin. Diyelim ki; ÖSYM sınavından aldığın puanla BAU’da %100 bursla Bilgisayar Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği’ne yerleştin. Hazırlığı okuduktan sonra ya da 3. sınıfa kadar herhangi bir dönemde Ekonomi bölümüne geçebilirsin. Tek şart sınava girdiğin seneki eşit ağırlık puanının BAU Ekonomi taban puanını tutması…

Ya da BAU’da %100 bursla Uluslararası Finans bölümüne girdin ama aklın endüstri mühendisliğinde kaldı. Eğer sınava girdiğin seneki sayısal puanın tutuyorsa BAU Endüstri Mühendisliği bölümüne geçebilirsin.