Cevaplar 53

Yükleniyor...

Lise yıllarında okuduğum Mühendislik ve ideoloji (Nilüfer Göle)  yeni baskısı da hazırlanıyormuş (dili biraz ağır  gelmişti o yıllarda- doktora tezi için yazıldığını yeni öğrendim.

Sıkılmam okurum derseniz denenebilinir. Açıkçası  kendim sonuna kadar gelemedim.

715 görüntülenme

Florida Eyaletinde İnşaat bölümü son sınıfında alacagınız fark dersleri ile İnşaat veya Çevre Mühendisi diplanız belirleniyor. Ben İnşaat diplaması olmasını tercih ettim. Florida ve diğer eyaletler Çevre duyarlı olmasından dolayı her eyaletde çevre ile alakalı iş bulma olanağı vardır. Florida eyalatinde bir iş görüşmesinde GIS üst seviyede kullanıp kullanmadıgımı sormuşlardı. 

Kendi adıma gerek jeoloji mühendisleri gerek çevre mühendisleri benzin istasyonu benzinden arındırmak için sondaj ve su testleri yapılarak son aşamada kirlilige baglı olarak temizlik yapılmaktadır. Özetle iş bulma olanagı her zaman vardır.

Üniversite  içinde Arkeoloji topluluğu gezileri olurdu. Kaçırdığım geziler içime oturdu. Mezuniyet sonrası o gezilerde gidilen yerlere gitmeye çalıştım mümkün olmadı.   

114 görüntülenme

İyi veya Kötü Üniversite buna bağlı bölüm seçimi tercih sebebi olamaz olmamalıdır. Universitelerin ister devlet vakıf ister özel olsun kayıtlı zorluk dereceleri dünya üniversitesiteleri arasında belirlenmiş katagorileri vardır. Bölümler de bu katagorinin bir uzantısıdır. 

Tercih olarak kolay üniversite ve kolay bitirilecek  bölümü seçilebilinir. Sonuç da tercih meselesidir. Aynı şekilde zorluk kategorisi yüksek  üniverisitede kolay bitirilecek bölüm bulunabilir  anlamına gelmez.

Seçimler önünüzdeki on yıl içinde doğru kara vermişim diyebileceğiniz Üniversite ve zorluk derecesine bağlı kalınmadan kapasitenizi zorluyacağı rekabetçi bölümler sizi daha zinde ve başarı kazandıracaktır. Üniversitenin adını söyleyin size kim oldugunuz söyliyeyim deyimi tam bu soruya cevap olabilir.