Cevaplar 18

Yükleniyor...
9,210 görüntülenme
·
Transkripti Göster

PepsiCo’da çalışmak istediğinizi söyleyip bir şey yapmamakla olmuyor, o hedefe yakınlaşmanız ve staj imkanlarını araştırmanız gerekiyor. Örneğin, bizim Go Programı adını verdiğimiz program bunun için çok güzel bir imkan sağlıyor. Bu konuda çabalayıp bize başvurarak süreci takip etmelisiniz. Bunu gerçekten isteyip arzulayan bir kişi olmanız gerekiyor çünkü PepsiCo’da çalışmak isteyip burada ne yapmak istediğini bilmeyen biriyle nasıl bir iletişim kuracağımızı biz bilemeyiz. Bu yüzden bizi tanımalısınız. İşe başvuran aday gerçekten bizi tanıyorsa ve biliyorsa bu bizim için önemli bir şeydir çünkü bizimle ilgilendiği anlamına gelir. PepsiCo’nun ismine veya büyüsüne kapılıp değil de bizi gerçekten özümseyip beraber olmak isteyen adayların bizimle görüşmesi lazım. Bunun dışında adayın kendisini farklı alanlarda geliştirmesi lazım çünkü biz çalışanlarımızda tek bir şey aramıyoruz, birkaç şey arıyoruz. Bu yüzden aday kişisel ve karakter özelliklerin yanı sıra; değişime, hıza ve dinamizme uyum sağlayan biri olmalı. Olan olaylara verdiği tepki, karşılaştığı sorunlara sunabileceği çözümler ve bunları ekip ruhuyla yapabilmesi bizim için çok önemli. Bu yüzden kaç projede çalıştığı, hangi projelerde ne gibi katkılarda bulunduğu, gelecek konusunda kendine ne gibi plan çizmek istediğine hazırlanarak gelmeli. Bunları da ancak bize yakın olursa anlayabilir. Bunun için bizlere ulaşabilir çünkü programlarımız bunu çok destekliyor. İşe Alım Departmanımız dışarıya çok açık ve dışarıdaki tepkileri bize çok güzel bir şekilde aktarıyorlar. Bu yüzden ilk önce bize yakın olup bizi anlasınlar. Böylece biz de onların peşinden gidebiliriz.

1,216 görüntülenme
·
Transkripti Göster

PepsiCo’da 2007’den beri farklı projelerde yer aldım. 4 sene Young Guru Academy (YGA) ile “Oku, Düşün, Paylaş” yaptık. Hatta o proje dahilinde Çanakkale’de 3 ay kadar gönüllü öğretmenlik yaptım. Çok güzel bir programdı ve bunu şirketim de destekledi. Bunun üstüne yaklaşık 4 yıldan beri Özel Sektör Gönüllüleri Derneği ile Meslek Lisesi Koçluk Programı yapıyoruz. İçeride koçlarımız var ve bu koçlarla beraber meslek liselerine gidip oradaki öğrencileri buraya stajyer olarak alıyoruz. Kızlarımızın okuması için Mentorlük yapıyoruz ve bursiyer ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Özellikle doğuda dezavantajlı bölgelerde gelişim merkezleri var ve buralarda okul sonrası eğitimi destekliyoruz. Oraya giden öğrencilerimiz de kendilerini sosyal ve ders alanlarında geliştiriyorlar. Bunların haricinde bazı departmanlarımızın yaptığı Pay it Forward adında aktivitelerimiz var. Barınaklara gidip hayvanları besliyoruz veya çevreye yönelik aktiviteler yapıyoruz ama en büyük projeler Koşu Projesi, Kızlarımız Okuyor Projesi ve Cheetos Çocuk Gelişim Merkezleri’dir.

581 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gayriresmi bir şekilde yürüyen Mentorlük çalışmalarımız var. Benim her dönem beraber çalıştığım bir Mentorüm oldu ama bu hiçbir zaman resmi bir şekilde yapılmadı. Çalışanlarımız kendileriyle beraber çalışabilecekleri Mentorleri bir mail ya da telefonla seçebiliyorlar ve bu konuda yöneticilerimiz çok fazla destek oluyor. Biz bunu formal olarak çok yapmaya çalıştık ama formal olarak yapınca işin duygusu kayboluyor. Mentorlük biraz duygu işi olduğu için o iki insan arasındaki bağı kurabileceği iletişim birliktelikten oluşuyor. Ayrıca birbirini geliştirmeye yönelik de olduğu için daha tecrübeli veya daha tecrübesiz, kariyerine farklı şekilde yön vermek isteyen veya farklı şekilde ilerlemek isteyen insanların birbirini bulabileceği bir platformları her zaman yaratmaya çalışıyoruz ve programlarımız da insanları ona doğru itiyor. Bu yüzden biz bu program uygulamalarından çok fazla bahsetmiyoruz çünkü böyle yaparsak programlar bir resmiyet içerisinde işin bir parçası haline dönüşüyor. Biz tam tersi yönde bunu gayriresmi olarak yapıyoruz. Ben yaklaşık 3-4 Mentor değiştirdim ve hepsi bu değişikliklerin tetikleyicileri oldular çünkü bu Mentorlük işleyişi kendime soru sormamı sağladı. Hala şirket içinde ve şirket dışında da görüştüğüm, danıştığım insanlar var. Dolayısıyla farklı perspektifteki insanları kendinize Mentor olarak alabilirsiniz. Sadece onlara kariyer için değil, iş hakkında da sorular sorup farklı yöntemler öğrenebilirsiniz. Bu yüzden buna arkadaşların üniversitede başlaması lazım. Hocalarını kendilerine Mentor atamaları veya daha üst sınıflardan kendilerini yönlendirecek insanları bulmaları lazım. Çünkü insanın kendisine sorduğu soruları genişletmesi açısından çok önemli fırsatlar doğuruyor.

2,036 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama, Finans, Satın Alma, BIS ve Satış Fonksiyonları gibi her departmanda çalışabilirler. En önemli şey, kariyer başlangıcında ve ilerleyişinde insanın kendisine ne istediğini sormasıdır. Ben bunu iş hayatında ve akademik kariyerimde yapabildim. Örneğin; ben kariyer hayatıma televizyonla başladım. Televizyoncu olmak istediğim için bir televizyon kanalında yaklaşık 1 yıl kadar uzun dönem stajyerlik yaptım ve televizyon işinin mutfağını görmüş oldum. Bana göre bir iş olmadığını anladım fakat Endüstri Mühendisi olduğum için isteseydim yapabilirdim. Sonrasında 2 yıl kadar Microsoft’un bir iş ortağında danışmanlık yaptım ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çeşitli projelerde yer aldım. Daha sonra da PepsiCo’da Finans, İnsan Kaynakları, Pazarlama ve Ticaret Departmanı’nda çalıştım. Bunlar birbiriyle çok alakasız işler ama hepsini yapabildim çünkü süreçleri sevip, iş sonuçlarını adapte etme konusunda istekliydim ve bunu yapmak istedim. Bu yüzden Endüstri Mühendisliği her yerde var ve bunu İşletmeci arkadaşlara da tavsiye ediyorum. Onlar da kendilerini farklı şekillerde ve farklı departmanlarda gösterebilirler çünkü İnsan Kaynakları Departmanı’nda da İşletmeci arkadaşlarımız var. Bu yüzden üniversiteden mezun olunca ne istediklerini çok iyi bilmeleri gerekiyor.

3,941 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bana en çok metot öğrenmeyi kattı çünkü üniversitenin insana kattığı en büyük şey, iş hayatıyla alakalı metot ve yöntemlerin nasıl yönetileceğidir. Bir problemin çözümü için nasıl yaklaşmam gerektiğini veya bununla ilgili nasıl bir iletişim platformu oluşturmam gerektiğini öğrendim. Orada proje gruplarında çalışıyorsunuz, çeşitli tezler üretiyorsunuz ve derslerde öğrendiklerinizi hayata geçiriyorsunuz. İş hayatının da bundan pek farkı yok. İş hayatında, sorunlarla karşılaşıyorsunuz, o sorunları nasıl çözeceğinizi ekip arkadaşlarınızla tartışıyorsunuz ve bunları insanlara anlatıyorsunuz. Eğer oradaki metodu çok iyi anlayabilirseniz iş hayatında da bunların benzerlerini uygulayacağınız için başarılı olma şansınız çok yüksek olur. Ben şanslıyım çünkü İTÜ’nün Endüstri Mühendisliği bölümünü seçebildim. İTÜ çok köklü bir kurum ve belli bir ekolü var. Bu ekolün üstüne de Endüstri ve İşletme Mühendisliği gibi daha yumuşak alanlarla zenginleştirmiş, veriyi analiz etme ile yorumlama kısmını çok iyi harmanlayabilmiş bir okul. Bu yüzden hem tekniği hem de yöntemi öğreniyorsunuz. Ben de bunu uygulayabileceğim departmanlarla çalıştığım için çok şanslıyım.