Üretim Planlama

7 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Yükleniyor...
2,615 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Planlamacı olduğumuz için yeri geldiğinde 6 ay ya da 1 yıl sonrasını planlamak zorundayız. Bu durumda planlanan ve gerçekleşen durumlar bizi bazen stres altına sokabiliyor. Olan ve olması gereken konularda ileriye dönük tatlı bir stres yaşıyoruz ve bu da bizi yedek planlar yapmaya iterek konuya birçok açıdan bakma fırsatı yaratıyor. Bir plan yaptığınızda o plana güveniyorsunuz ama bir yandan da aksilikler çıkması durumunda ne gibi yardımcı olaylar geliştirilebileceğine ya da başka açılardan bakmaya çalışıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, bir planlama yaptınız ve üretim süreçlerine devam ettiniz ama olaylar farklı gelişti. Bir ürünü devreye aldınız ve tüm süreçler tamamken bir hata çıkarsa siparişleri zamanında yetiştiremediniz. Bu gibi durumlarla nasıl başa çıkacağımız hakkında 6 ay ve 1 yıl sonrasıyla ilgili yedek planlar yapıyoruz.

708 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok planlı olmak gerekiyor. Sizden 1 saat sonraki toplantıda 6 ay sonrasının hedefleri konuşuluyor ve buna birden hazırlanamazsınız. Dolayısıyla sürekli bir hazırlık içinde olmalısınız. Bu nedenle hep planlı ve programlı devam etmeniz gerekiyor. Ayrıca bizim işimizin %50’si sahada, %50’si masada olduğu için insanlarla olan diyaloğun çok iyi olması gerekiyor. Özellikle mavi yaka ve beyaz yakanın konulara yaklaşımı çok farklıdır. Sizin de mavi yaka gibi düşünmeniz gerekiyor. Statikten çok dinamik bir kişiliğinizin olması ve konulara sabit kalmayıp ne gibi iyileştirmeler yapılacağına bakmak lazım. Çünkü Planlama olarak en büyük hedefimiz iyileştirmelerdir ve iyileştirmeleri yapmak için dinamik bir kişilik şarttır. Dolayısıyla sürekli daha iyisini aramak zorundayız.

477 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üretim’de çalışmanın en zor yanı, üretimin 24 saat boyunca devam etmesidir. Bizim çalışma saatlerimiz 08.00-18.00 ve 18.00’de işten çıktığımızda kafamızı boşaltmamız gerekiyor ama üretim devam ettiği için her an fabrikadan haberimiz olması gerekiyor ve süreci sürekli takip etmek zorunda kalıyoruz. Bu anlamda bazı zorlukları var. Yetiştirmeniz gereken müşteri taleplerini yetiştiremediğinizde müşteri kaybetme veya para kazanamama riski var. Dolayısıyla üretimin kısa bir süre durması bile bizim için çok ciddi bir problem ve bu anlamda üzerimde çok büyük bir baskı var. Çok fazla fonksiyonla beraber çalışıyoruz ve çok fazla girdimiz var.

Örneğin; bir tezgahın arızalanması bütün Ankara yönetimini durdurabiliyor. Bir tedarikçinin hafiften kıpırdanması, eksik bir parça veya bir kalite problemi bile üretimin durması için çok basit bir neden olabiliyor. Bunların tek tek üzerinde durmak, riskleri engellemek ve bu risklerle yaşamak da çok büyük bir zorluk oluyor.

281 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben işe başlayalı 1 buçuk yıl oldu ama başka firmalarda 3-4 yılda alacağım sorumluluğu şimdiden aldım ve bir projem olduğu zaman şirketten her türlü desteği alabiliyorum. Özellikle bir projenin hesaplamasını sunduğunuz zaman geliri ve getirisi iyiyse her türlü olanaklardan fayda sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca ben üretim kısmında olduğum için aklıma gelen fikirleri ya da üst yönetimden bana sunulan önerileri hemen hat üretim başına geçip kontrol edebiliyorum. Özellikle mavi yaka bu gibi yeniliklere çok açık. Sürekli denemeler yapıyoruz ve bu beni en çok tatmin eden kısım diyebilirim. Ayrıca global bir şirket olduğumuz için yurtdışından da birçok kontakt var. Örneğin, bir Fransızın veya bir Almanın konuya nasıl yaklaştığını görebilmek oldukça fayda sağlıyor.