Üretim Planlama

7 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Yükleniyor...
2,615 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Planlamacı olduğumuz için yeri geldiğinde 6 ay ya da 1 yıl sonrasını planlamak zorundayız. Bu durumda planlanan ve gerçekleşen durumlar bizi bazen stres altına sokabiliyor. Olan ve olması gereken konularda ileriye dönük tatlı bir stres yaşıyoruz ve bu da bizi yedek planlar yapmaya iterek konuya birçok açıdan bakma fırsatı yaratıyor. Bir plan yaptığınızda o plana güveniyorsunuz ama bir yandan da aksilikler çıkması durumunda ne gibi yardımcı olaylar geliştirilebileceğine ya da başka açılardan bakmaya çalışıyorsunuz. Örnek vermek gerekirse, bir planlama yaptınız ve üretim süreçlerine devam ettiniz ama olaylar farklı gelişti. Bir ürünü devreye aldınız ve tüm süreçler tamamken bir hata çıkarsa siparişleri zamanında yetiştiremediniz. Bu gibi durumlarla nasıl başa çıkacağımız hakkında 6 ay ve 1 yıl sonrasıyla ilgili yedek planlar yapıyoruz.

1,004 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üretim’de çalışmanın en zor yanı, üretimin 24 saat boyunca devam etmesidir. Bizim çalışma saatlerimiz 08.00-18.00 ve 18.00’de işten çıktığımızda kafamızı boşaltmamız gerekiyor ama üretim devam ettiği için her an fabrikadan haberimiz olması gerekiyor ve süreci sürekli takip etmek zorunda kalıyoruz. Bu anlamda bazı zorlukları var. Yetiştirmeniz gereken müşteri taleplerini yetiştiremediğinizde müşteri kaybetme veya para kazanamama riski var. Dolayısıyla üretimin kısa bir süre durması bile bizim için çok ciddi bir problem ve bu anlamda üzerimde çok büyük bir baskı var. Çok fazla fonksiyonla beraber çalışıyoruz ve çok fazla girdimiz var.

Örneğin; bir tezgahın arızalanması bütün Ankara yönetimini durdurabiliyor. Bir tedarikçinin hafiften kıpırdanması, eksik bir parça veya bir kalite problemi bile üretimin durması için çok basit bir neden olabiliyor. Bunların tek tek üzerinde durmak, riskleri engellemek ve bu risklerle yaşamak da çok büyük bir zorluk oluyor.

708 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok planlı olmak gerekiyor. Sizden 1 saat sonraki toplantıda 6 ay sonrasının hedefleri konuşuluyor ve buna birden hazırlanamazsınız. Dolayısıyla sürekli bir hazırlık içinde olmalısınız. Bu nedenle hep planlı ve programlı devam etmeniz gerekiyor. Ayrıca bizim işimizin %50’si sahada, %50’si masada olduğu için insanlarla olan diyaloğun çok iyi olması gerekiyor. Özellikle mavi yaka ve beyaz yakanın konulara yaklaşımı çok farklıdır. Sizin de mavi yaka gibi düşünmeniz gerekiyor. Statikten çok dinamik bir kişiliğinizin olması ve konulara sabit kalmayıp ne gibi iyileştirmeler yapılacağına bakmak lazım. Çünkü Planlama olarak en büyük hedefimiz iyileştirmelerdir ve iyileştirmeleri yapmak için dinamik bir kişilik şarttır. Dolayısıyla sürekli daha iyisini aramak zorundayız.

701 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üretim Planlama kısmı herkesin üniversitede gördüğü gibi, üretimin planlamasını yapan kısımdır. Kısıt Yönetimi kısmı da planlama yaparken göz ardı edemediğiniz şeyleri anlatıyor. Üretimde tabii ki sonsuz bir kaynak durumu yok, içerideki makinelerin bize verebildiği ölçüde ve dış tedarikçilerimizin sahip olduğu kapasiteye göre üretim yapıyoruz. Amacımız, bu kısıtları elimine etmektir. Ne kadar az kısıt olursa, o kadar rahat üretim yapabilirsiniz ama hayatın da bir takım gerçekleri var. Dolayısıyla biz üretim planında bir aksilikle karşılaşmamak için doğru kısıtlara göre üretim planı belirlemeye çalışıyoruz. Bu kısıtları belirledikten sonra ekstra bir problemle karşılaşmamayı öngörüyoruz. Bu anlamda Kısıt Yönetimi, planlamanın başında olması gereken bir süzgeç de diyebiliriz.