Cevaplar 15

Yükleniyor...
1,064 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yöneticinin koddan tamamen uzaklaşmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü her ne kadar kod yazmasalar da bir şeyleri ölçümlemek, işin doğru yapılıp yapılmadığını görebilmek ve alternatif çözümleri değerlendirebilmek gerekiyor. Bu nedenle ben kod yazmasam da hala birçok makale okuyorum. Üretime geçen bir kodum olmuyor ama denemeler yapmak için yazdığım kodlar oluyor ve bu benim çoğunlukla ilgimden kaynaklanıyor.

29,682 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Elektronik Mühendisliği kendi içerisinde birçok araştırma konusu içeriyor. Elektromanyetik, telekomünikasyon, bilgisayar ağları, robotik veya sinyal işleme gibi alanları içeren her yerde mezunlar çalışabiliyor.

Benim bölümden birçok arkadaşım akademik bir kariyer takip etmek için yurt dışına master veya doktoraya giderek bu alanlarda doçent veya profesör oldu. Bunun üzerine uluslararası firmalarda çalışıp iyi yerlere gelen arkadaşlarım da var. Bir de benim gibi mezun olduktan sonra direkt olarak iş hayatına atılan, Savunma Sanayii’nde, bankacılık veya finans sektöründe teknik birimlerde çalışan, MBA yapıp tamamen farklı bir kariyerde ilerleyen arkadaşlarım var.

Yönetsel becerileri kazanmak için MBA yapabilirsiniz ama ben bunu teknik birimde yöneticilik vasıflarımı arttırmak ve burada avantaja çevirmek için kullandım. Dolayısıyla bu alanların hepsinde Elektronik Mühendisleri çalışabilir.

2,466 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öğrenim hayatında başarılı olmuş, ülke çapındaki sınavlarda derece yapmış rekabetçi insanlarla beraber geçen bir üniversite hayatım oldu. Bu bana hep en iyiyi hedeflemeyi öğretti ve ben de sürekli olarak en iyi olmaya çalıştım. Bunun dışında hayat boyu öğrenme metodolojisini ve bilgi birikimimi sürekli arttırarak rekabet avantajımı sürdürebileceğimi Bilkent Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde çok iyi öğrendiğimi düşünüyorum. Dolayısıyla sürekli olarak yeni bir şeyler öğrenmeye, bilgi birikimimi sürekli taze tutmaya ayrıca efor harcıyorum. İlaveten mühendislikte bir probleme nasıl yaklaşılacağı, onun nasıl ortaya çıkarılacağı, elde olan verilere hangi çözümler getirilebileceği ve bu çözümlerden hangisinin uygulanabileceği konularını çok iyi öğrendiğimi, bu avantajlar sayesinde iş hayatında daha rahat ettiğimi ve şu an bulunduğum konuma bu sayede gelebildiğimi düşünüyorum.

1,152 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yazılım alanında öğrenme hiç bitmediği için kişilerin sürekli öğrenerek ilerlemesi gerekiyor. Kişiler bizim kullandığımız teknolojiyi kullanıp o alanda ilerlesinler gibi bir düşüncemiz yok ama belli bir alanda o know-how’ı edinmeleri gerekiyor. İlla ki bizim kullandığımız kütüphaneyi kullanmalarına gerek yok ama o alanda nasıl ilerlendiğini ve bir soruna nasıl çözüm bulunduğunu bilmeleri gerekiyor.

Beklentimiz; öğrenmeye sürekli olarak devam etmeleri, soft-skill dediğimiz becerilerle kime nasıl yaklaşılacağını bilmeleri ve doğru soruları sorabilmeleridir. Takım halinde çalıştığımız için ekiplerle olan iletişimi çok iyi yapmalarını da bekliyoruz.

827 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşin sonunda bir ürün ortaya çıkarmak ve bu ürünün bizi ve müşterimizi memnun etmesi beni en çok tatmin eden konudur. Operasyonel olarak çok az işimiz var ve sadece daha önceden yazdığımız uygulamaların yolunda olup olmadığını takip ediyoruz. Sürekli yeni bir şeyler ortaya çıkarmak da beni motive ediyor.