Cevaplar 11

Yükleniyor...

Bir öğrenci olarak kendi izlediğim yolu paylaşmak isterim.

1-) Almış olduğumuz üniversite eğitimi biraz çağın gerisinde. Bu şu demek. 21. yy da bizler bilişsel seviyesi yüksek işler yapmanın derdinde olmalıyız. Bunca yapay zeka, robotik çalışmalar vs. bilişsel seviyesi düşük işleri insanların elinden alıp robotlara aktarmak için. Ki bu sayede insan bilişsel seviyesi yüksek işler ile meşgul olsun. Bizlerin okul sıralarında almış olduğumuz eğitim salt bilgi üzerinden gidiyor genellikle. Ancak şu var ki bulunduğumuz çağda salt bilgiye ulaşmak çok da zor değil. İlerleyen maddelerde bunu biraz daha açacağım. Bizim almış olduğumuz derslerin ötesinde soft skiller dediğimiz becerilerimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Soft skiller; takım çalışmasına yatkınlık, liderlik, duygusal zeka, sosyal beceriler, kendini ifade edebilme yetisi, eleştirel düşünme, karmaşık problem çözebilme gibi derin yetkinliklerden oluşuyor. Her şeyin çok hızlı geliştiği ve geliştiği şu günlerde bildiğimizle değil de bildiğimizi unutup tekrardan öğrenme (unLearn) yeteneğimiz daha çok ön plana çıkaracaktır. 

2-) Okulun sosyal imkanlarını kullanmayı unutmayın. Üniversiteler akademinin ötesinde birer sosyal gelişim alanlarıdır aynı zamanda. Üniversitenizin öğrenci kulüplerini incelemek ve en az iki tanesinin çalışmalarına katılmakta fayda var. En az birinin de organizasyon ve yönetim ekibinde olursanız birçok şeyi deneyimleme imkanı bulabilirsiniz. 

Yanı sıra üniversitenizin kariyer merkezlerini de araştırın. Benim okulumun partnerlik yaptığı 2600 şirket ile çok kolay bir şekilde iletişime geçebiliyor, bir kısmından kariyer koçluğu alabilme şansı ve yanı sıra staj imkanları bulabiliyorum. Muhakkak sizin okulunuzda da bu tarz çalışmalar vardır. Araştırın ve kovalayın derim. 

3-) Online eğitimlere dahil olun. 1. maddede bahsettiğim üzere sadece üniversitenizin derslerini almak zorunda değilsiniz. Sınırlarınızı kendiniz çizebilirsiniz. İnternet üzerinde online olarak sunulan birçok ders mevcut. Ben Coursera platformunu kullanıyorum. London Business School'dan tutunda UPenn'e kadar birçok nitelikli okulun sunduğu dersleri bilgisayarınızdan edinebiliyorsunuz. İnteraktif vaka çalışmaları vs ile eğitimleri tamamlıyor ve eğitim sonunda sertifika alma hakkı kazanıyorsunuz.

4-) Sertifika demişken arkadaşlarımda görmüş olduğum bazı yanlış yaklaşımlara değinmek isterim. Şimdiye kadar çok fazla programa katılmış olmamdan dolayı birçok arkadaşım benden etkinlik veya programa gideceğim zaman kendilerine de haber vermemi istiyorlar. Önceleri bunları diyenlere gerçekten olabildiğince yardımcı olmaya çalışıyordum. Ancak sonraları şunu fark ettim. Öğrenciler eğitimin veya etkinliğin kalitesine aldırmaksızın sertifika almak için en alakasız etkinliklere gitmeyi göze alıyorlardı. Aksi de eğitim ne kadar kaliteli olursa olsun sertifika olmadığı zaman arkadaşlarımın bu tarz programlara katılmak istemediğini gördüm. Tam bir sertifika çılgınlığı var. Gereksiz görüyorum. Amaç öğrenmek ve deneyimlemek olsun. Sertifika biriktirmek değil.

5-) Sektörleri ve piyasaları takip edin. Gelişmelerden ve güncel olaylardan haberdar olmakta fayda var. Bu bağlamda takip ettiğiniz piyasa ile alakalı sitelerin email bültenlerine kaydolabilirsiniz. Webrazzi haber bülteni gibi gibi.

Bu konu ile alakalı birçok madde sıralanabilir, tartışılabilir. Ancak çok uzattığımı düşünerekten burada noktalıyorum. Öğrenme azminizin hiç dinmemesi umuduyla

123 görüntülenme

Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümü en az bir yabancı dile sahip olmayı gerektirir. Ancak daha fazla yabancı dile sahip olmanız sizin için ekstra bir avantaj demektir. Özellikle uluslararası çapta çalışan şirketler çalışan alımı yaparken yabancı dile çok önem verir. Yabancı dil sayınızla paralel olarak da işe girme olasılığınız artar.

Onun haricinde bu bölüm sosyal bir kişilik gerektiren bir bölümdür. Çünkü sürekli olarak birileri ile iletişim halinde olmanız gerekmektedir. 

Uyumlu çalışabilme becerisi aynı şekilde en önemli özelliklerden biridir bu bölüm için. Çünkü farklı kültürlere sahip insanlarla bir arada çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

589 görüntülenme

Böyle bir ayrım söz konusu değildir. Sadece nadir olarak göze çarpan profillerle karşılaşabilirsiniz. Onun haricinde belirgin bir ayrımdan bahsedemeyiz.

315 görüntülenme

Cospeak stajyer alımı yapmakta olan bir girişimdir. Pazarlamadan operasyona bir çok birimden stajyer alımı yapılıyor.

101 görüntülenme

Bahçeşehir Üniversitesi hazırlık eğitimini etkili bir şekilde vermekte. Yeni adaylara tavsiyem hazırlık okulunu layıkıyla değerlendirmeleri. Çünkü (sağlık bilimleri ve hukuk hariç) genel olarak lisans bölümleri İngilizce eğitim vermekte. Bu yüzden hazırlık okulunda elde edeceğiniz donanım aslında takip eden dört yılınızı da etkileyecek. 

Yanı sıra liseden mezun olmanın vermiş olduğu rehaveti en kısa zamanda üstlerinden atmaları faydalarına olacaktır. Şayet lisans eğitimleri başladığı zaman benim ve diğer birçok arkadaşlarım gibi ilk vize ve final deneyimlerinde hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Ve ayrıca üniversite yıllarında sadece akademik manada değil yanı sıra sosyal açıdan da gelişim göstermeleri gerekmekte.

264 görüntülenme