Cevaplar 9

Sırala:
Hangi şirkete giderlerse gitsinler hem adayı rahatlatmak hem de adayı tanımak adına sorulacak belli sorular var. Örnek vermek gerekirse; adayın CV’sininüzerinden geçmesi, kendisini tanıtması ve belli durumlarda nasıl aksiyon aldığını anlatan bazı yetkinlik soruları gibi düşünebilirsiniz. Bu sorularla her ne kadar kendimizi, bildiğimiz ve yaşadığımız durumları anlatsak da mülakat heyecanını, geçmişte yaşanan olayları unutma olasılığımızı düşünürsek, bir gece önceden sık sorulan soruları düşünerek “Böyle bir soru gelirse ben bunu nasıl anlatırım, nasıl bir örnek verebilirim?” diye kafamızdan geçirmek faydalı olacaktır. Yine bazen İngilizce sorular olabiliyor ya da mülakat yaptığımız kişi yabancı bir çalışan olabiliyor. Dolayısıyla İngilizce versiyonlarını da gözden geçirip önceden bir plan yapmak hem adayın rahat hissetmesi hem de mülakatın daha akıcı ve tutarlı geçmesi anlamında faydalı olacaktır.Bunun dışında şirkete göre değişebilen vaka çalışması gibi örnekler olabiliyor. Bunlar için de gidilecek şirkette daha önceden staj yapmış, çalışmış ya da benzer şirketlerde çalışmış arkadaşların deneyimlerini dinlemek rahatlatıcı olabilir. Artık bu tarz mülakatları Google’da arattığınızda çok fazla öneri çıkıyor. Birebir bunları alıp içselleştirmeden uygulamayı önermiyoruz, zaten çok belli olacaktır ama hazırlık yaptıktan sonra bu tarz önerileri okumak ya da arkadaşlardan bu tarz önerileri dinlemek günün kafanızda daha iyi oturmasına yardımcı olabilir. Özellikle motivasyon ve heyecan tarafında sizi rahatlatacaktır.
Kurumlara gitmeden önce o kurumla ilgili bilgilere ulaşabilmeniz önemli bir kriter çünkü İşe Alımcılar neden bu firmayı tercih ettiğinizi ve neden onlarla çalışmak istediğinizi çoğunlukla sorar. Bu basit gibi görünen ama aslında kişinin kuruma olan ilgisini ciddi anlamda ölçümleyen bir soru olduğu için adayın da nerede ve nasıl bir kurumda çalışmak istediğini düşünüp buna karar vermesi önemli bir etken.Özellikle yeni mezun adayların ne gibi etkinliklerden ve faaliyetlerden sorumlu olduğu, öğrencilik hayatını okul dışında nasıl geçirdiği, ne gibi ilgi alanlarının olduğunu belirleyerek görüşmelere gitmeleri önemlidir. Gideceğiniz kuruma uygun bir kıyafet seçmeniz bile önemli bir kriterdir. Örneğin; bir teknoloji firmasında IT alanında çalışıyorsanız daha rahat bir kıyafetle gitmeniz o toplantı için uygun olurken; Finans ya da İnsan Kaynakları gibi daha kurumsal firmaların toplantısının konusuna, gündemine ve gideceğiniz kuruma uygun bir kıyafet seçmeniz ön izlenim açısından size avantaj sağlayabiliyor. Bunun dışında mülakat sırasında karşınızdakiyle nasıl bir iletişim kurduğunuz, onun sorularına ne kadar etkin ve doğru cevap verebildiğiniz, o kurumdaki pozisyonu ne kadar istediğinizi anlatabilmeniz önemli kriterlerdir.
Mülakata gitmeden önce yapılması gereken en önemli şey; “Ben bu işi ve şirketi istiyor muyum?” diye sormaktır. Evet, iş veya staj bulmanızın zor olduğu dönemler olabiliyor ancak günün sonunda herkes bir şekilde bir işe başlıyor. Dolayısıyla burada karar verilmesi gereken şey; “Bu şirketle yoluma devam etmeyi gerçekten istiyor muyum?” sorusunu sormaktır. Dolayısıyla mülakata gitmeden önce yapılması gereken en önemli şey, şirketi ne kadar tanıdığınıza bakmak ve şirketi tanımak adına kaynakları doğru kullanmaya çalışmaktır. Buradaki en önemli kaynaklardan bir tanesi şirketlerin web siteleridir. Bir tık ötede pek çok firmanın Linkedin’de profili var. Dolayısıyla Linkedin üzerinden “Nasıl bir şirket?” sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz.En değerli kaynaklardan bir tanesi ise; şirketlerde görüşme yapacağınız yöneticiler için araştırma yapmaktır. Anlatsın, bunlardan bir tanesidir. Pek çok firma Anlatsın’a zaten gönüllü olarak giderek şirketini ve değerlerini anlatmak istiyor. Dolayısıyla Anlatsın gibi platformları da kullanmak önemli.Yine çalışan kişiler bildiğiniz kadarıyla kendi okullarınızdan mezun olabilir veya bir şekilde ortak network bulabilirsiniz. Tanıştığınız farklı kişilerden ortak arkadaşlarınız olabilir. Bu yüzden onların Linkedin profillerine bakmakta fayda var. Dolayısıyla kendinizi o şirkete girdiğiniz anda neyle buluşacağınıza dair hayal edebilir noktaya taşımanız gerekiyor. Bir tık sonra başlarsanız birkaç sene sonra nereye geleceğinizin cevabı, liderlerin Anlatsin.com veya Linkedin üzerinden paylaştıkları şeylerde gizli. Bununla beraber belki de en önemli şeylerden bir tanesi; sizler de paylaşın. İzleyebildiğiniz kadar izlenebilir olduğunuzun bilincinde olun. Her birimizin dijital parmak izi var. Sizler şirketleri takip ediyorsunuz, şirketler de sizi takip ediyor. Günün sonunda bunun bilincinde olarak doğru şirketi ve değerlerinize gerçekten uyan bir kültürü bulmaya çalışmak en önemli şeydir.
Adayların, karşı tarafın sadece seçen taraf olmadığını, adayın da bir seçim yaptığını unutmamaları gerekiyor. Bu yüzden iş görüşmeleri bazen “Gidip seçileceğim.” algısına dönüşüyor ama buna her iki taraf da anlaşarak karar veriyor. Bunu unutmadan iş görüşmesine gitmeleri gerekiyor.İş görüşmelerinde en zorladığımız şey adayların araştırmadan gelmesidir. Başvuran adayın başvurduğu pozisyonu mutlaka araştırması gerekiyor çünkü bu, pozisyona ve işe olan isteğini gösteriyor.Bazen mülakatta bize ne giyeceklerini, ne yapacaklarını, nasıl konuşacaklarını, nereye oturacaklarını soruyorlar. Her zaman takım giyerek görüşmeye gitmek şart değil. Şirketin dinamiklerini öğrenip ona göre düzgün ve özenli bir şekilde gitmek önemli. Çay veya su içip içmeyeceğini düşünen bile oluyor. Bunların pek önemi yok. Orada ne konuştuğunuzun ve ne anlattığınızın önemi var. Bunun dışında bir de maaş beklentisi sorusuna ne cevap vereceklerini soruyorlar. Bence bu soruya cevap vermemek yanlış. Mutlaka herkesin almak istediği bir ücret vardır, bunu söylemek de gayet doğru ve dürüstçe oluyor.
Mülakatlara hazırlanan arkadaşların çok özel süreçlerden geçmeleri gerektiğini düşünmüyorum. Bence en önemli şey; kişinin kendisi gibi olması, kendi yaptığı şeyleri olduğu gibi anlatabilmesi ve bir takım şeyleri mantık çerçevesi içinde nasıl şekillendirdiğini düşünmesidir. Bunun dışında birtakım basmakalıp şeylere çok fazla kulak asmasınlar çünkü internette veya bazı kitaplarda mülakatlara nasıl hazırlanılması gerektiğiyle ilgili yazılanlar şirkete göre değişebilir. Örneğin; kişi mülakata geldiğinde masanın başına ya da ortasına oturması benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Mülakatlarda karşılıklı mutlu olacağımız bir şey yakalayamaya çalıştığımız için kişinin kendisini olduğu gibi ortaya koyması önemlidir. Dolayısıyla ben kendimi gizlemiyorum, kişinin de aynı rahatlıkla ve açıklıkla bunu ortaya koymasını ve elinden gelenin en iyisini yapacağına beni ikna etmesini bekliyorum.
Bu sürekli vurguladığım ve çok önemli bir konu. Mutlaka neden bizimle çalışmak istediğinizi, burada hangi departmanların olduğunu,organizasyon yapımızın nasıl olduğunu ve nerede çalışmak istediğinizi bilmeniz çok önemli çünkü mülakatta sadece işveren beklentileri yok. Aday da kendi beklentilerini ortaya koymalı ki ortak bir nokta bulunsun.Bunun dışında mülakatta samimi davranmanız çok önemli çünkü işe alındıktan sonra farklı biri olmayacaksınız. Dolayısıyla bunu mülakatta işe alımcıya göstermeniz doğru olur. Mülakattaki performansınıza ve tavrınıza göre çalışacağınız ekiple olan uyumluluğunuz da belirleniyor. Dolayısıyla ne kadar doğal olursanız sizin için o kadar iyi olur. Bunun dışında mülakata zamanında ve özenle hazırlanıp gelmek de işverenlerde olumlu bir etki bırakıyor.
Mülakatlarda önemli olan şey, bir adayın samimiyetidir. Gerçek anlamda ezberlenmiş cümlelerle ve kalıplarla bize gelmemiş olması, bizim için çok önemlidir çünkü biz adayları mülakatlarda çok farklı kategoriden müdürlerle ve farklı seviyedeki insanlarla görüştürüyoruz. Onları farklı kademelerdeki insanların değerlendirmesini sağlıyoruz. Bu nedenle samimiyet çok önem taşıyor. Bu yüzden kalıp cümleler asla işe yaramıyor. Tabii ki firmaya, yaptığı işlere ve sahip olduğu ürünlere çalışıp gelirlerse bu önemli bir kriter olur. Üniversite kulüplerinde yaptıkları etkinlikler ve stajlar da bizim için önemli. Deneyimlerini en doğal yollarla bize anlatmaları bizim için yeterlidir.

Çok sayıda is görüşmesi mülakat yeteneklerini doğal olarak artırmaktadır.iş arama ve ise alinma süeçleri  tam zamanlı çalışma prensibi gibi çalışma olarak algılandığı sürece başarıya ulaştığına tanıklık ettim.Her başarısız iş görüşmesi sizi  biaz daha tecrubeli, sorulara daha zeki  cevap verme ve karsidakini etkilime kabiliyetini artırmış olarak kendinizi bulursunuz.Farkında olmadan yüz yüze olan görüşmelerde artık kendinize olan güven artmış,mulakati eksiksiz olarak  tamamlamış olursunuz.Iş arama süreçleri  genellikle parasiz oldugunuz zamana denk gelirse ki genelde hep öyle olur malesef.Tüm yeteneklerinizin ortaya cikarma firsati verir.Yine de is arama sürecleri her zamnki gibi konjektore göre  degisebildigini unutmamakta fayfa vardir.En dikkat çeken iş görüşmelerimi örnek verebilirim.Chicago da kriz in etkisinin sürdüğü günlerde Newyork da is görüşmesine çağrıldım.Uçak gidiş geliş kalma masraflarını kabul etmeniz durumunda ancak mümkün olacağını  söyledim.Kabul edildi önce cepten harca sonra ödeme yapılacak denildi.En iyi otelde kaldım is görüşme günü 6 ayrı  şirket yetkilisiyle görüştüm.Kolidor da yürürken dahi ani meslek soruları soyut kavram li sorular sürekli hayal bile edemeyeceğiniz sorulara cevap aramanız söz konusu olabilirir.Bir an kendinizi hangi  filmin sahnesini oynuyorsunuz hissi bile duydum.En sona en yetkili yönetici biriyle gorüstugůmde soru  ve cevaplar bir birine girmeye  baslamisti.Soru soyle, MIT li bir var iken ben sizi neden iş e alayim sorusu son damlaydi.Chicago da edindiğim bir tecrübenin tam sayfa yazmam istendi.Öyle de yaptim. sonunda masraflarımi ödediler ve iş e almadılarTecrübe olarak yeni is maceralarina soluksuz devam ettim.

Bir başka mülakata kağıt kalem o nedir bu nedir formülüyle ye başladılar.Sorulari yaptim verdim.

Başka bir mülakatta, böcek bilimci doktor yapmış biri beni mülakata çağırdı bir saat boyunca akıl almaz sorular sonunda bu aptalca soruları im hazırladı diye sordum.Böcek bilimci ben deyince işi kaybettim.Yeni mezun olmuştum inşaat bölümünden telefonlar sürekli is e almaya çalışanlar ariyordu.Telefon görüşmesi de mülakatın bir parçası fakat yüz yüze görüşmeden kimse kimseyi ise almıyor.Atladim chicago gittim.Işe alındım.

Bir başkasında paranın sonlarına yakın olsa gerek , kuzeyden birileri gel görüşelim dedi fakat aynı anda yakın larda bir firma da mülakata çağırdı.Yakın olan firmanın insan kaynakları işe alinmam konusunda kem küm etmeye basladi.Beni bugün aldınız aldınız yoksa yarin uçakla Long island is görüşmesine gidecem deyince kontratı önüne koydu.Işe alındım.

İlgili Şirketler

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Arvato

51 soru, 82 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Hepsini Göster (41)
Burgan Bank

60 soru, 128 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

DenizBank

121 soru, 223 cevap.

Kraft Heinz

42 soru, 68 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

EY Türkiye

89 soru, 157 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Huawei

73 soru, 118 cevap.

Pharmactive

32 soru, 68 cevap.

L'Oréal

103 soru, 161 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Adba International

19 soru, 32 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

People Make the Brand

13 soru, 11 cevap.

QS Quacquarelli Symonds

2 soru, 16 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Talent Brand Company

3 soru, 10 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Penti

71 soru, 149 cevap.