Cevaplar 11

Sırala:

Mülakata gitmeden önce yapılması gereken en önemli şey; “Ben bu işi ve şirketi istiyor muyum?” diye sormaktır. Evet, iş veya staj bulmanızın zor olduğu dönemler olabiliyor ancak günün sonunda herkes bir şekilde bir işe başlıyor. Dolayısıyla burada karar verilmesi gereken şey; “Bu şirketle yoluma devam etmeyi gerçekten istiyor muyum?” sorusunu sormaktır. Dolayısıyla mülakata gitmeden önce yapılması gereken en önemli şey, şirketi ne kadar tanıdığınıza bakmak ve şirketi tanımak adına kaynakları doğru kullanmaya çalışmaktır. Buradaki en önemli kaynaklardan bir tanesi şirketlerin web siteleridir. Bir tık ötede pek çok firmanın Linkedin’de profili var. Dolayısıyla Linkedin üzerinden “Nasıl bir şirket?” sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz.

En değerli kaynaklardan bir tanesi ise; şirketlerde görüşme yapacağınız yöneticiler için araştırma yapmaktır. Anlatsın, bunlardan bir tanesidir. Pek çok firma Anlatsın’a zaten gönüllü olarak giderek şirketini ve değerlerini anlatmak istiyor. Dolayısıyla Anlatsın gibi platformları da kullanmak önemli.

Yine çalışan kişiler bildiğiniz kadarıyla kendi okullarınızdan mezun olabilir veya bir şekilde ortak network bulabilirsiniz. Tanıştığınız farklı kişilerden ortak arkadaşlarınız olabilir. Bu yüzden onların Linkedin profillerine bakmakta fayda var. Dolayısıyla kendinizi o şirkete girdiğiniz anda neyle buluşacağınıza dair hayal edebilir noktaya taşımanız gerekiyor. Bir tık sonra başlarsanız birkaç sene sonra nereye geleceğinizin cevabı, liderlerin Anlatsin.com veya Linkedin üzerinden paylaştıkları şeylerde gizli.

Bununla beraber belki de en önemli şeylerden bir tanesi; sizler de paylaşın. İzleyebildiğiniz kadar izlenebilir olduğunuzun bilincinde olun. Her birimizin dijital parmak izi var. Sizler şirketleri takip ediyorsunuz, şirketler de sizi takip ediyor. Günün sonunda bunun bilincinde olarak doğru şirketi ve değerlerinize gerçekten uyan bir kültürü bulmaya çalışmak en önemli şeydir.

Hangi şirkete giderlerse gitsinler hem adayı rahatlatmak hem de adayı tanımak adına sorulacak belli sorular var. Örnek vermek gerekirse; adayın CV’sininüzerinden geçmesi, kendisini tanıtması ve belli durumlarda nasıl aksiyon aldığını anlatan bazı yetkinlik soruları gibi düşünebilirsiniz. Bu sorularla her ne kadar kendimizi, bildiğimiz ve yaşadığımız durumları anlatsak da mülakat heyecanını, geçmişte yaşanan olayları unutma olasılığımızı düşünürsek, bir gece önceden sık sorulan soruları düşünerek “Böyle bir soru gelirse ben bunu nasıl anlatırım, nasıl bir örnek verebilirim?” diye kafamızdan geçirmek faydalı olacaktır. Yine bazen İngilizce sorular olabiliyor ya da mülakat yaptığımız kişi yabancı bir çalışan olabiliyor. Dolayısıyla İngilizce versiyonlarını da gözden geçirip önceden bir plan yapmak hem adayın rahat hissetmesi hem de mülakatın daha akıcı ve tutarlı geçmesi anlamında faydalı olacaktır.

Bunun dışında şirkete göre değişebilen vaka çalışması gibi örnekler olabiliyor. Bunlar için de gidilecek şirkette daha önceden staj yapmış, çalışmış ya da benzer şirketlerde çalışmış arkadaşların deneyimlerini dinlemek rahatlatıcı olabilir. Artık bu tarz mülakatları Google’da arattığınızda çok fazla öneri çıkıyor. Birebir bunları alıp içselleştirmeden uygulamayı önermiyoruz, zaten çok belli olacaktır ama hazırlık yaptıktan sonra bu tarz önerileri okumak ya da arkadaşlardan bu tarz önerileri dinlemek günün kafanızda daha iyi oturmasına yardımcı olabilir. Özellikle motivasyon ve heyecan tarafında sizi rahatlatacaktır.

Kurumlara gitmeden önce o kurumla ilgili bilgilere ulaşabilmeniz önemli bir kriter çünkü İşe Alımcılar neden bu firmayı tercih ettiğinizi ve neden onlarla çalışmak istediğinizi çoğunlukla sorar. Bu basit gibi görünen ama aslında kişinin kuruma olan ilgisini ciddi anlamda ölçümleyen bir soru olduğu için adayın da nerede ve nasıl bir kurumda çalışmak istediğini düşünüp buna karar vermesi önemli bir etken.


Özellikle yeni mezun adayların ne gibi etkinliklerden ve faaliyetlerden sorumlu olduğu, öğrencilik hayatını okul dışında nasıl geçirdiği, ne gibi ilgi alanlarının olduğunu belirleyerek görüşmelere gitmeleri önemlidir. Gideceğiniz kuruma uygun bir kıyafet seçmeniz bile önemli bir kriterdir. Örneğin; bir teknoloji firmasında IT alanında çalışıyorsanız daha rahat bir kıyafetle gitmeniz o toplantı için uygun olurken; Finans ya da İnsan Kaynakları gibi daha kurumsal firmaların toplantısının konusuna, gündemine ve gideceğiniz kuruma uygun bir kıyafet seçmeniz ön izlenim açısından size avantaj sağlayabiliyor. Bunun dışında mülakat sırasında karşınızdakiyle nasıl bir iletişim kurduğunuz, onun sorularına ne kadar etkin ve doğru cevap verebildiğiniz, o kurumdaki pozisyonu ne kadar istediğinizi anlatabilmeniz önemli kriterlerdir.

Mülakatlara hazırlanan arkadaşların çok özel süreçlerden geçmeleri gerektiğini düşünmüyorum. Bence en önemli şey; kişinin kendisi gibi olması, kendi yaptığı şeyleri olduğu gibi anlatabilmesi ve bir takım şeyleri mantık çerçevesi içinde nasıl şekillendirdiğini düşünmesidir. Bunun dışında birtakım basmakalıp şeylere çok fazla kulak asmasınlar çünkü internette veya bazı kitaplarda mülakatlara nasıl hazırlanılması gerektiğiyle ilgili yazılanlar şirkete göre değişebilir. Örneğin; kişi mülakata geldiğinde masanın başına ya da ortasına oturması benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Mülakatlarda karşılıklı mutlu olacağımız bir şey yakalayamaya çalıştığımız için kişinin kendisini olduğu gibi ortaya koyması önemlidir. Dolayısıyla ben kendimi gizlemiyorum, kişinin de aynı rahatlıkla ve açıklıkla bunu ortaya koymasını ve elinden gelenin en iyisini yapacağına beni ikna etmesini bekliyorum.
Mülakatlarda önemli olan şey, bir adayın samimiyetidir. Gerçek anlamda ezberlenmiş cümlelerle ve kalıplarla bize gelmemiş olması, bizim için çok önemlidir çünkü biz adayları mülakatlarda çok farklı kategoriden müdürlerle ve farklı seviyedeki insanlarla görüştürüyoruz. Onları farklı kademelerdeki insanların değerlendirmesini sağlıyoruz. Bu nedenle samimiyet çok önem taşıyor. Bu yüzden kalıp cümleler asla işe yaramıyor. Tabii ki firmaya, yaptığı işlere ve sahip olduğu ürünlere çalışıp gelirlerse bu önemli bir kriter olur. Üniversite kulüplerinde yaptıkları etkinlikler ve stajlar da bizim için önemli. Deneyimlerini en doğal yollarla bize anlatmaları bizim için yeterlidir.

Adayların, karşı tarafın sadece seçen taraf olmadığını, adayın da bir seçim yaptığını unutmamaları gerekiyor. Bu yüzden iş görüşmeleri bazen “Gidip seçileceğim.” algısına dönüşüyor ama buna her iki taraf da anlaşarak karar veriyor. Bunu unutmadan iş görüşmesine gitmeleri gerekiyor.

İş görüşmelerinde en zorladığımız şey adayların araştırmadan gelmesidir. Başvuran adayın başvurduğu pozisyonu mutlaka araştırması gerekiyor çünkü bu, pozisyona ve işe olan isteğini gösteriyor.

Bazen mülakatta bize ne giyeceklerini, ne yapacaklarını, nasıl konuşacaklarını, nereye oturacaklarını soruyorlar. Her zaman takım giyerek görüşmeye gitmek şart değil. Şirketin dinamiklerini öğrenip ona göre düzgün ve özenli bir şekilde gitmek önemli. Çay veya su içip içmeyeceğini düşünen bile oluyor. Bunların pek önemi yok. Orada ne konuştuğunuzun ve ne anlattığınızın önemi var. Bunun dışında bir de maaş beklentisi sorusuna ne cevap vereceklerini soruyorlar. Bence bu soruya cevap vermemek yanlış. Mutlaka herkesin almak istediği bir ücret vardır, bunu söylemek de gayet doğru ve dürüstçe oluyor.

Bu sürekli vurguladığım ve çok önemli bir konu. Mutlaka neden bizimle çalışmak istediğinizi, burada hangi departmanların olduğunu,organizasyon yapımızın nasıl olduğunu ve nerede çalışmak istediğinizi bilmeniz çok önemli çünkü mülakatta sadece işveren beklentileri yok. Aday da kendi beklentilerini ortaya koymalı ki ortak bir nokta bulunsun.

Bunun dışında mülakatta samimi davranmanız çok önemli çünkü işe alındıktan sonra farklı biri olmayacaksınız. Dolayısıyla bunu mülakatta işe alımcıya göstermeniz doğru olur. Mülakattaki performansınıza ve tavrınıza göre çalışacağınız ekiple olan uyumluluğunuz da belirleniyor. Dolayısıyla ne kadar doğal olursanız sizin için o kadar iyi olur. Bunun dışında mülakata zamanında ve özenle hazırlanıp gelmek de işverenlerde olumlu bir etki bırakıyor.

Çok sayıda is görüşmesi mülakat yeteneklerinizi doğal olarak artırmaktadır.İş arama ve işe alınma süreçleri  tam zamanlı(Full time) çalışma prensibi gibi algılanmalı ve bu süreci takip edenler işe rahatlıkla alındıgına tanıklık ettim. Her iş görüşmesinde işe almak isteyen taraf, mulakatı olan kişiye çapraz sorularla sınamaya çalışır.Her başarısız iş görüşmesi veya işe alınmamanızla sonuçlanan mülakat sizi daha tecrübeli, sorulara daha zeki  cevap verme ve karşınızdaki muhatabı etkilemeyi öğrenmiş,  kabiliyetinizi artırmış olarak kendinizi bulursunuz. Farkında olmadan yüz yüze olan görüşmelerde artık kendinize olan güven artmış, mülakati eksiksiz olarak  tamamlamış olursunuz. İş arama süreçleri  genellikle parasnızın az oldugu zamana denk gelirse ki genelde hep öyle olur. Tüm yeteneklerinizin o an ortaya cıkarma firsatı bulmuş olursunuz.İs arama süreçleri her zamanki gibi konjektore göre  degisebildigini unutmamakta fayfa vardir.En dikkat çeken iş görüşmelerimi örnek verebilirim.Chicago da kriz in etkisinin sürdüğü günlerde Newyork da is görüşmesine çağrıldım.Uçak gidiş geliş kalma masraflarını kabul etmeniz durumunda ancak mümkün olacağını  söyledim.Kabul edildi önce cepten harca sonra ödeme yapılacak denildi.En iyi otelde kaldım is görüşme günü 6 ayrı  şirket yetkilisiyle görüştüm. Kolidor da yürürken dahi ani meslek soruları soyut kavram soruları aniden gelir, hayal bile edemeyeceğiniz sorulara cevap aramanız  bulmanız söz konusu olabilir. Bir an kendinizi hangi  filmin sahnesini oynuyorsunuz hissi bile duydum.En sona en yetkili yönetici biriyle görüşmemde  soru  ve cevaplar bir birine girmeye  baslamisti. Soru söyle idi, MIT li bir var iken ben sizi neden iş e alayim ki sorusu son derece dikkat çekiciydi. Chicago da edindiğim bir meslek tecrübemin tam sayfa yazmam istendi.Öyle de yaptım. sonunda masraflarımı ödediler ve iş e almadılar tecrübe olarak yeni is maceralarina soluksuz devam ettim.

Bir başka mülakata, kağıt kalem o nedir bu nedir formülüyle ye başladılar. Soruları yaptım verdim.

Başka bir mülakatta, böcek bilimci doktora yapmış  beni mülakata çağırdı bir saat boyunca akıl almaz sorular sonunda; bu aptalca soruları kim hazırladı diye sordum.Böcek bilimci ben deyince işe alınmadım.Yeni mezun olmuştum inşaat bölümünden telefonlar sürekli çalıyor, işe almaya çalışan kafa avcıları arıyordu.Telefon görüşmesi de mülakatın bir parçası fakat yüz yüze görüşmeden kimse kimseyi işe almıyor. Atladim chicago gittim. İşe alındım sonuçda.

Bir başkasında paranın sonlarına yakın olsa gerek , kuzeyden birileri gel görüşelim dedi fakat aynı anda yakınlarda bir firma da mülakata çağırdı.Yakın olan firmanın insan kaynakları işe alinmam konusunda kem küm etmeye basladi.Beni bugün aldınız aldınız yoksa yarin uçakla Long island is görüşmesine gidecem deyince kontratı önüne koydu.Işe alındım.

Türkiye şartları çok farklı mülakat süreçleri oldugunu baştan kabül etmek gerekir.Şartlara göre, firma beklentilerii karşılamaya yönelik iş görüşmeleri beklenilebilinir.

Bir firma sizi işe almış ise gerçekten aradıgı kişi sizsini demektir. Bundan dolayı süreç kısa surede sizden doğru kişi oldugunuzu onaylamasıdır. Üç ihtimal vardır işe alındıktan sonra, siz şirkete uyum saglarsınız, şirket size uym saglamaz, yada her ikiside olmuyabilir.

İlgili Şirketler

Penti

73 soru, 150 cevap.

AXA SİGORTA

49 soru, 110 cevap.

Talent Brand Company

3 soru, 10 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

PepsiCo

113 soru, 224 cevap.

Hepsini Göster (48)
Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

Air Liquide

45 soru, 106 cevap.

Doğuş Otomotiv

51 soru, 97 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Solvoyo

16 soru, 54 cevap.

Akbank

12 soru, 18 cevap.

Unilever

100 soru, 184 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

Arçelik

123 soru, 207 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

Adba International

18 soru, 32 cevap.

ING

53 soru, 74 cevap.

DenizBank

151 soru, 324 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Pharmactive

32 soru, 68 cevap.

Pfizer

117 soru, 302 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Abdi İbrahim

90 soru, 258 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 129 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

QS Quacquarelli Symonds

2 soru, 16 cevap.

Ak Gıda

77 soru, 118 cevap.

Türk Telekom

67 soru, 156 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

People Make the Brand

13 soru, 11 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Mercedes-Benz Türk

67 soru, 128 cevap.

Softtech

56 soru, 112 cevap.