Cevaplar 14

Yükleniyor...
11,477 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mülakata gitmeden önce yapılması gereken en önemli şey; “Ben bu işi ve şirketi istiyor muyum?” diye sormaktır. Evet, iş veya staj bulmanızın zor olduğu dönemler olabiliyor ancak günün sonunda herkes bir şekilde bir işe başlıyor. Dolayısıyla burada karar verilmesi gereken şey; “Bu şirketle yoluma devam etmeyi gerçekten istiyor muyum?” sorusunu sormaktır. Dolayısıyla mülakata gitmeden önce yapılması gereken en önemli şey, şirketi ne kadar tanıdığınıza bakmak ve şirketi tanımak adına kaynakları doğru kullanmaya çalışmaktır. Buradaki en önemli kaynaklardan bir tanesi şirketlerin web siteleridir. Bir tık ötede pek çok firmanın Linkedin’de profili var. Dolayısıyla Linkedin üzerinden “Nasıl bir şirket?” sorusunun cevabına ulaşabilirsiniz.

En değerli kaynaklardan bir tanesi ise; şirketlerde görüşme yapacağınız yöneticiler için araştırma yapmaktır. Anlatsın, bunlardan bir tanesidir. Pek çok firma Anlatsın’a zaten gönüllü olarak giderek şirketini ve değerlerini anlatmak istiyor. Dolayısıyla Anlatsın gibi platformları da kullanmak önemli.

Yine çalışan kişiler bildiğiniz kadarıyla kendi okullarınızdan mezun olabilir veya bir şekilde ortak network bulabilirsiniz. Tanıştığınız farklı kişilerden ortak arkadaşlarınız olabilir. Bu yüzden onların Linkedin profillerine bakmakta fayda var. Dolayısıyla kendinizi o şirkete girdiğiniz anda neyle buluşacağınıza dair hayal edebilir noktaya taşımanız gerekiyor. Bir tık sonra başlarsanız birkaç sene sonra nereye geleceğinizin cevabı, liderlerin Anlatsin.com veya Linkedin üzerinden paylaştıkları şeylerde gizli.

Bununla beraber belki de en önemli şeylerden bir tanesi; sizler de paylaşın. İzleyebildiğiniz kadar izlenebilir olduğunuzun bilincinde olun. Her birimizin dijital parmak izi var. Sizler şirketleri takip ediyorsunuz, şirketler de sizi takip ediyor. Günün sonunda bunun bilincinde olarak doğru şirketi ve değerlerinize gerçekten uyan bir kültürü bulmaya çalışmak en önemli şeydir.

3,173 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mülakatlara hazırlanan arkadaşların çok özel süreçlerden geçmeleri gerektiğini düşünmüyorum. Bence en önemli şey; kişinin kendisi gibi olması, kendi yaptığı şeyleri olduğu gibi anlatabilmesi ve bir takım şeyleri mantık çerçevesi içinde nasıl şekillendirdiğini düşünmesidir. Bunun dışında birtakım basmakalıp şeylere çok fazla kulak asmasınlar çünkü internette veya bazı kitaplarda mülakatlara nasıl hazırlanılması gerektiğiyle ilgili yazılanlar şirkete göre değişebilir. Örneğin; kişi mülakata geldiğinde masanın başına ya da ortasına oturması benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Mülakatlarda karşılıklı mutlu olacağımız bir şey yakalayamaya çalıştığımız için kişinin kendisini olduğu gibi ortaya koyması önemlidir. Dolayısıyla ben kendimi gizlemiyorum, kişinin de aynı rahatlıkla ve açıklıkla bunu ortaya koymasını ve elinden gelenin en iyisini yapacağına beni ikna etmesini bekliyorum.

2,139 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hangi şirkete giderlerse gitsinler hem adayı rahatlatmak hem de adayı tanımak adına sorulacak belli sorular var. Örnek vermek gerekirse; adayın CV’sininüzerinden geçmesi, kendisini tanıtması ve belli durumlarda nasıl aksiyon aldığını anlatan bazı yetkinlik soruları gibi düşünebilirsiniz. Bu sorularla her ne kadar kendimizi, bildiğimiz ve yaşadığımız durumları anlatsak da mülakat heyecanını, geçmişte yaşanan olayları unutma olasılığımızı düşünürsek, bir gece önceden sık sorulan soruları düşünerek “Böyle bir soru gelirse ben bunu nasıl anlatırım, nasıl bir örnek verebilirim?” diye kafamızdan geçirmek faydalı olacaktır. Yine bazen İngilizce sorular olabiliyor ya da mülakat yaptığımız kişi yabancı bir çalışan olabiliyor. Dolayısıyla İngilizce versiyonlarını da gözden geçirip önceden bir plan yapmak hem adayın rahat hissetmesi hem de mülakatın daha akıcı ve tutarlı geçmesi anlamında faydalı olacaktır.

Bunun dışında şirkete göre değişebilen vaka çalışması gibi örnekler olabiliyor. Bunlar için de gidilecek şirkette daha önceden staj yapmış, çalışmış ya da benzer şirketlerde çalışmış arkadaşların deneyimlerini dinlemek rahatlatıcı olabilir. Artık bu tarz mülakatları Google’da arattığınızda çok fazla öneri çıkıyor. Birebir bunları alıp içselleştirmeden uygulamayı önermiyoruz, zaten çok belli olacaktır ama hazırlık yaptıktan sonra bu tarz önerileri okumak ya da arkadaşlardan bu tarz önerileri dinlemek günün kafanızda daha iyi oturmasına yardımcı olabilir. Özellikle motivasyon ve heyecan tarafında sizi rahatlatacaktır.

1,518 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Standart olarak o işin teknik ve sosyal yetkinliklerine göre sorularımı şekillendiriyorum. Bunun dışında kişiden gerçekten kendisi olmasını, samimi cevaplar vermesini ve bunu karşı tarafa yansıtabilmesini bekliyorum.

3,962 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kurumlara gitmeden önce o kurumla ilgili bilgilere ulaşabilmeniz önemli bir kriter çünkü İşe Alımcılar neden bu firmayı tercih ettiğinizi ve neden onlarla çalışmak istediğinizi çoğunlukla sorar. Bu basit gibi görünen ama aslında kişinin kuruma olan ilgisini ciddi anlamda ölçümleyen bir soru olduğu için adayın da nerede ve nasıl bir kurumda çalışmak istediğini düşünüp buna karar vermesi önemli bir etken.

Özellikle yeni mezun adayların ne gibi etkinliklerden ve faaliyetlerden sorumlu olduğu, öğrencilik hayatını okul dışında nasıl geçirdiği, ne gibi ilgi alanlarının olduğunu belirleyerek görüşmelere gitmeleri önemlidir. Gideceğiniz kuruma uygun bir kıyafet seçmeniz bile önemli bir kriterdir. Örneğin; bir teknoloji firmasında IT alanında çalışıyorsanız daha rahat bir kıyafetle gitmeniz o toplantı için uygun olurken; Finans ya da İnsan Kaynakları gibi daha kurumsal firmaların toplantısının konusuna, gündemine ve gideceğiniz kuruma uygun bir kıyafet seçmeniz ön izlenim açısından size avantaj sağlayabiliyor. Bunun dışında mülakat sırasında karşınızdakiyle nasıl bir iletişim kurduğunuz, onun sorularına ne kadar etkin ve doğru cevap verebildiğiniz, o kurumdaki pozisyonu ne kadar istediğinizi anlatabilmeniz önemli kriterlerdir.

1,489 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Adayların, karşı tarafın sadece seçen taraf olmadığını, adayın da bir seçim yaptığını unutmamaları gerekiyor. Bu yüzden iş görüşmeleri bazen “Gidip seçileceğim.” algısına dönüşüyor ama buna her iki taraf da anlaşarak karar veriyor. Bunu unutmadan iş görüşmesine gitmeleri gerekiyor.

İş görüşmelerinde en zorladığımız şey adayların araştırmadan gelmesidir. Başvuran adayın başvurduğu pozisyonu mutlaka araştırması gerekiyor çünkü bu, pozisyona ve işe olan isteğini gösteriyor.

Bazen mülakatta bize ne giyeceklerini, ne yapacaklarını, nasıl konuşacaklarını, nereye oturacaklarını soruyorlar. Her zaman takım giyerek görüşmeye gitmek şart değil. Şirketin dinamiklerini öğrenip ona göre düzgün ve özenli bir şekilde gitmek önemli. Çay veya su içip içmeyeceğini düşünen bile oluyor. Bunların pek önemi yok. Orada ne konuştuğunuzun ve ne anlattığınızın önemi var. Bunun dışında bir de maaş beklentisi sorusuna ne cevap vereceklerini soruyorlar. Bence bu soruya cevap vermemek yanlış. Mutlaka herkesin almak istediği bir ücret vardır, bunu söylemek de gayet doğru ve dürüstçe oluyor.

Sonraki Sayfa »