Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

5 soruya 10 cevap verildi.

Cevaplar 10

Yükleniyor...

-Ulasim imkanlari sinirli olmasi genelde taksiye binilerek ulasim oluyor.(taksiye mumkun oldugunca binmeyin hele havaalanindan ASLA sonra kazik yersiniz)(magusa icinde cok buyuk sorun degil yurursun de magusadan girneye falan gidecekseniz onun icin komboslar(buyuk taksi), itimatlar var(kucuk otobus) bunlarin ucretleri 5-20 tl arasi gidecegin yere gore degisiyor ama bunun da tek sorunu aksam 6 gibi son otobus olmasi.
-Hayatin Turkiyeye nazaran yuzde 40 daha pahali olmasi(su pahali degildir korkmayin)
- Staj yapacagin zaman sirket bulmakta zorluk cekmek (ozellikle muhendislik fakultelerinde)
- ev sahiplerini kirayi yillik ve pesin istemesi
- kumar ve bet ofislerinin cok olup kendi arkadaslarimin gozlerimin onunde cok para kaybettigi gordum o konuda dikkatli olun
- Arkadasiniz yoksa Adada cok sıkılırsınız
- ogrenciler disinda pek insanla arkadaslik kurmaya calismayin kizlara cok yavsak davraniyorlar (ozellikle kibrisli erkekler)
- cok asiri sayida mekan yok bu yuzden hep ayni yerlere gitmekten sıkılırsınız
- bu yuzden buyuk bir sehir beklemeyin bir istanbul, ankara, izmir, eskisehir gibi bir sosyal ortam yok
- buyuk avmler falan da yok ama kiyafet falan bulursunuz da turkiyedekinin 2 kati fiyatina alirsiniz.
- yurt- ev ucretleri dolar, euro, sterlin uzerinden istenenebilir haberiniz olsun

289 görüntülenme

Türkiye'yle iletişim sıkıntı. Adada ulaşım sıkıntı ve hayat pahalı. Barınma imkanları sınırlı.

246 görüntülenme

Çok gezilir, az çalışılır. Okulların belli başlı bölümleri dışında kalan tüm derslerin öğretmenleri soruları verir bu sırada tıp gibi bölümler okuyan zavallı insanlar avuçlarını yalar. Okul erken tatil olur. Birçok farklı milliyetle birarada okurken kültürünüz gelişir. Ders anlamında neredeyse hiçbir şey öğrenmezsiniz ama kültürel olarak bir çok şey katma ihtimali var.

241 görüntülenme

Her yer pahalıdır, oturup çay kahve içebileceğiniz birçok alan çok erken kapatır ve öğrencilerin bar ve night clublar dışında bir seçeneği kalmaz hava almak için. Türkiyede çok umursamadığınız birçok şeyin (markalar, alışveriş imkanları, ne yaptığını bilen insanlar, az çok iletişim kurabilen kurumlar vb) kıymeti anlaşılır. Okulların sizi dolandırmaması için ödenmeniz istenen para ve ödediğiniz paraya dair her türlü kanıtı toplamaya başlayıp paranoyak bir insana dönüşürsünüz. Buranın insanı fena değildir, buraya sonradan gelen insanlar çoğunlukla geri kafalıdır ve içlerinde inci gibi parıldayan zeki birini bulunca arkadaşlığın kıymetini anlarsınız. Buranın insanı fena değildir derken, ortamda çok doğal seçilim olmadığı için çoğunluğu zekalarını ilerletmek için bir nedene sahip olmadığından genelde çok açık ve net konuşmadığınız sürece iletişim zordur. Yosuna fica dendiğini öğrendiğiniz gün hayatı bir kez daha sorgularsınız. Kıbrısa özel birçok kelime onlara gayet normal gelirken siz yeni bir dil öğreniyorcasına özgüvensiz hisseder ve dalga geçilecekmiş hissiyatına sahip birkaç sene geçirirsiniz. Okul yurtları çok pahalıdır, ayrı eve çıkınca da ısınma ve serinleme, gürültü gibi birçok probleminiz olur. Su istersiniz, akşam 7-9 arası gelir, tüp istersiniz kimse not almadığı için unutulur. Yerel halkın en az sekiz dokuz katı yabancı nüfus olduğundan yol, servis gibi şeyler sormanız gerektiğinde cevap verecek insan bulamazsınız. Kamu kurumları saat 4'te kapanır, dersleriniz geç vakte kaldıysa imkanı yok hiçbir işiniz hallolmaz. Adanın interneti kötüdür, hava bulutlandığı zaman kesilmeler yaşanır. Zaten yavaştır, o da ayrı bir dert. Lefkoşaya gelirken hayal edeceğiniz en son şey trafik sorunudur ancak iş giriş çıkış saatlerinde saatte 2 kilometreyle gidersiniz. Otobüsler mutlaka geç kalır, sürücüleri hep sinirlidir, içleri hep kalabalıktır ve sıcaklarda hiç çekilmez. Sıklıkla otobüslerde kavga çıkar saçma nedenlerle. Sakin ve kendi halinde bir insan olarak gelip aynı çıkmanıza imkan yoktur. Gıybet makinasına dönüp çıkarsınız. Adanın insanları bile buranın hastanelerine güvenmez. Sağlık bölümünde çalışacaksanız staj yapabileceğiniz hastanelerin hepsi bomboştur. Herhangi bir yerde çalışan herkes işlerini sevdiğini söyler zira kimse adam gibi iş yapmaz. Ev tutmak için emlakçıyla görüşmeye gidersiniz, haftada 3 ev gezdirir ancak tüm ev sahipleri hakkındaki dedikodudan haberdar olmanızı sağlar. Daha sayarım ama bir dur demek lazım.

229 görüntülenme