Kurumsal Bankacılık

11 soruya 11 cevap verildi.

Cevaplar 11

Yükleniyor...
3,075 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kurumsal Bankacılık; Türkiye’deki en büyük kuruluşlara her türlü bankacılık hizmetinin verildiği bir alandır. İş modelini ve temel stratejiyi müşteriye özel olarak sunar. Bankada dört tane temel iş kolumuz var. Tüm yapılanmamız ve segmentasyonumuz bireysel, kobi, ticari ve kurumsal bankacılık olmak üzere bu iş kolları üzerine kurulu. Bir piramit hayal edelim ve tüm banka müşterilerini içine koyalım. En altta bireysel bankacılık, onun üstünde de kobi dediğimiz küçük ve orta boy işletmeler var. Biz bu kısma 1000’e yakın şubeden binlerce elemanımızla standart ürün ve hizmet satışı yapıyoruz. Onun üstünde ticari bankacılık yer alıyor, piramidin en üstünde de yüzlerce firmaya çok az kişiyle hizmet verdiğimiz kurumsal bankacılık var. Biz azız ama özüz çünkü bu firmalar Türkiye ekonomisine yön veren, banka bilançosunun ağırlıklı kısmını oluşturan çok büyük kuruluşlardır.

2,597 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kurumsal şube aslında bireysel şubeden çok farklı, bir plazada ve açık ofis şeklinde, içinde gişe yok ve müşteri gelmiyor kurumsal şubeye. Biz müşterilere gidiyoruz ve kurumsal müşterilerimizin her türlü bankacılık ihtiyaçlarıyla ilgileniyoruz ve temelde portföylerini yönetiyoruz.

1,121 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz 70-80 kişilik bir ekibiz ama bankanın 20 bine yakın çalışanı olduğunu düşündüğümüzde çok küçük bir ekibiz. Ekibi tamamen MT alımlarıyla besliyoruz ve ilişkiler biraz usta-çırak ilişkisiyle yürütülüyor. MT alımlarımızı bankada staj yapan, Talent Camp’e katılan adaylardan alıyoruz. Mülakatlar sonrasında her sene belirli sayıda alımlar yapıyoruz. Kurumsal Bankacılık uzun soluklu bir iş ve müşteri ilişkiler çok önemli. Dolayısıyla firmayı uzun yıllar boyunca anlamak ve onlara danışmanlık hizmeti verebilmek zaman alıyor. Biz genelde kendi içimizden alım yapıyoruz, dışarıdan alım yapmıyoruz. Aynı zamanda Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı adı altında yer alan birimlere çok sayıda arkadaş yolluyoruz ve aramızdan şube müdürleri çıkarıyoruz. Bugün Garanti Bankası’nın ve diğer büyük bankaların orta ve üst kademe yöneticileri, hatta genel müdürleri hep Kurumsal Bankacılık kökenli oluyor çünkü Kurumsal Bankacılık işin mutfağı. Bankacılık öyle bir ürün yelpazesine sahip ki, havale, mevduat ve kredi gibi ürünlerden başlıyor; halka arzları, proje finansmanları, komplike hazine ürünlerine kadar uzanıyor. Kurumsal Bankacılık’ta da tüm bu ürünleri öğreniyorsunuz. Sektörleri ve ekonomiyi çok iyi tanıyorsunuz. Ben buraya bankacılık okulu diyorum çünkü Kurumsal Bankacılık’ta çalıştıktan sonra gerçekten “Bankacıyım!” diyebiliyorsunuz.