Cevaplar 16

Yükleniyor...

Aslında bu sorunun cevabını ancak ders programına bakarak anlayabilirsiniz.Kimya mühendisliği kimya bölümü gibi kimya'yı a'dan z'ye içermez hatta iki temel dersinden başka kimya ile pek de ilgisi yoktur.Bu yüzden yıllardır kimya mühendisliğinin adını 'süreç(proses) mühendisliği'olarak değiştirme çabaları vardır.Gıda,kozmetik,ilaç,petrol-boya sanayi gibi çeşitli sektörlerde süreç mühendisi veya az da olsa satış pazarlama alanında görev yaparlar.

36,053 görüntülenme

Bu bölümden mezun olduktan sonra her tür sektörden üretim firmalarında çalışabilirsin; bunlardan en önemlileri boya, ilaç, gıda ve kozmetik.. Eğer Almanca'da kendini ilerlettiysen otomotiv firmalarında AR-GE mühendisi olarak pozisyon bulabilirsin ki bence bu kimya mühendisinin çalışabileceği en iyi sektörlerden biridir. Her mühendis gibi analitik düşündüğünü, yabancı dil konusunda iyi olduğunu ve ekip çalışmasına önem verdiğini işverene empoze ettiğinde kapamayacağın iş yok.

26,908 görüntülenme

Kimya mühendisi değiliz biz. Süreç/Proses mühendisiyiz öncelikle kafamızda bu netleşmeli. Buradan yola çıkarsak bir kimya mühendisi üretimin olduğu her alanda çalışabilir. Ülkemiz üretim doğrultusunda çok başarılı bir ülke sayılmadığından kimya mühendisleri hak ettiği yeri bulamamaktadır. Onun dışında Ağır sanayi, petrol sanayi(yurt dışında en çok parayı doktorlar, elektrik elektronik mühendisleri değil petrol mühendisleri kazanır ayrıca), boya ve tekstil sanayi, gıda sanayi, ar-ge vs. alanlarda çalışabilirler.Alman firmaları ağırlıktadır.Dolayısıyla iş alanını genişletmek için Almanca bilmek künefenin üzerindeki kaymak gibidir.

14,744 görüntülenme

Kimya Mühendisi bir kişi ilaç,boya,kozmetik,gıda vb. firmaların kimyasal maddelerinin doğru şekilde kullanılması hakkında talimat ver. Herhangi bir rün yapıldığında mutlaka onun onayı alınmalıdır

37,146 görüntülenme

Kimya mühendisliği, çeşitli birçok ham maddenin ürünlere dönüştürüldüğü süreçleri (prosesleri) inceleyen, tasarlayan, işleten ve geliştiren mühendislik dalıdır diyebiliriz. Eğitimde verilen derslerin temelinde matematik fizik ve kimya bulunur. Kimyayı esasen fizik ve matematikten daha az kullanırız çünkü kimya bizim işimizin daha çok kalbinde atan ve zeminini oluşturan bir unsurdur. Örneğin bir kimyasal reaksiyonun nasıl gerçekleşeceğini biliriz ancak biz reaksiyon mekanizmaları ve oluşan kimyasalların moleküler yapısı yerine bu reaksiyonla günde kaç ton ürün üretebiliyoruz, buna bakarız. Kimya mühendisleri enerji, kimya, ilaç, gıda, boya, kozmetik, FMCG gibi pek çok sektörde yani kısaca üretimin olduğu yerlerde görev alırlar. Petrolden çeşitli petrokimyasal ürünlerin üretildiği tesislerden tutun da, biyoteknoloji ile üretilen kullanışlı ilaçların üretiminde görev alır kimya mühendisleri. Üretim operasyonları, tesis işletmesi, proses kontrol, proses güvenliği, kalite kontrol, ar-ge vb. departmanlarda ve rollerde bulunurlar.  

İş imkânları ülkemizde diğer ülkelere göre daha azdır ve bunun birçok sebebi var. Staj ve iş bulma konusunda da inanılmaz bir rekabet söz konusu bu nedenle. Dolayısıyla ülkenin en iyi üniversitelerinde okunmasını ve okurken de üzerine yoğunlaşmak istediğiniz alana göre kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

655 görüntülenme
12,781 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benimle birlikte mezun olan birçok arkadaşım şu an Pazarlama alanında ve genellikle farklı firmalarda FMCG alanında çalışıyorlar. Aramızda bizden daha farklı alana yönelenler de oldu. Onlar her zaman derslerinde bizden çok daha başarılı olan arkadaşlardı. Onları şu an Facebook’tan takip ediyorum ve Amerika’nın önde gelen üniversitelerinde akademik kariyerlerine devam ettiklerini görüyorum. Benim gibi olan arkadaşlarım da şu an Pazarlama alanında çalışmaya devam ediyorlar.

Kimya mühendisliği üretimin olduğu tüm alanlarda iş yapar.örneğin petrolün taşınmasında işlenmesinde dağıtımında tüm aşamalarda görev alabilir.kozmetik sektöründe yer alabilir.ilaç sanayisinde yer alabilir.deterjan sektöründe yer alabilir.ısıtma sistemlerinin olduğu alarko v.s gibi firmalarda çalışabilir.bunların dışında kişisel gelişiminize bağlı olarak tai havelsan roketsan gibi savunma sanayisinde iş bulabilirsiniz.özellikle kompozit madde üretimi ve tasarımında.iş alanı çok geniş bir bölüm daha yazılacaklar var fakat tüm bunlar biraz olsun ışık tutabilir.

22,044 görüntülenme
Sonraki Sayfa »