Cevaplar 16

Yükleniyor...

Aslında bu sorunun cevabını ancak ders programına bakarak anlayabilirsiniz.Kimya mühendisliği kimya bölümü gibi kimya'yı a'dan z'ye içermez hatta iki temel dersinden başka kimya ile pek de ilgisi yoktur.Bu yüzden yıllardır kimya mühendisliğinin adını 'süreç(proses) mühendisliği'olarak değiştirme çabaları vardır.Gıda,kozmetik,ilaç,petrol-boya sanayi gibi çeşitli sektörlerde süreç mühendisi veya az da olsa satış pazarlama alanında görev yaparlar.

29,341 görüntülenme

Bu bölümden mezun olduktan sonra her tür sektörden üretim firmalarında çalışabilirsin; bunlardan en önemlileri boya, ilaç, gıda ve kozmetik.. Eğer Almanca'da kendini ilerlettiysen otomotiv firmalarında AR-GE mühendisi olarak pozisyon bulabilirsin ki bence bu kimya mühendisinin çalışabileceği en iyi sektörlerden biridir. Her mühendis gibi analitik düşündüğünü, yabancı dil konusunda iyi olduğunu ve ekip çalışmasına önem verdiğini işverene empoze ettiğinde kapamayacağın iş yok.

21,414 görüntülenme
31,308 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kimya Mühendisleri; Proses Mühendisi olarak veya Ar-Ge’de, Kalite Kontrol’de, kimyasal maddelerin satış departmanlarında, petrol üretimi yapan yerlerde Mühendis olarak çalışabilir. Bunun dışında sektör olarak ben Perfetti Van Melle’de FMCG sektöründe çalışıyorum. İsteyenler petrol ve gıda sektörlerinde veya plastik malzemelerin üretildiği polimer bilgisine dayanan yerlerde çalışabilir. Kendi arkadaşlarım arasında tedarik zincirlerinde stokların kontrol edilmesi gibi işler yapanlar var.

Kimya Mühendisi bir kişi ilaç,boya,kozmetik,gıda vb. firmaların kimyasal maddelerinin doğru şekilde kullanılması hakkında talimat ver. Herhangi bir rün yapıldığında mutlaka onun onayı alınmalıdır

33,166 görüntülenme
11,816 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kimya Mühendisliği mezunları birçok sektörde ve birçok firmada çalışabilir. Örneğin; kozmetik, gıda, ilaç ve enerji gibi sektörlerde çalışabilirler. Eğer öğrenci kişi teknik bilgilerini pratiğe dönüştürmek istiyorsa, bunu en iyi Üretim ve Ar-Ge departmanlarında yapabilir. Ben bu yüzden Üretim Departmanı’nda çalışmayı tercih ediyorum. Ayrıca Kalite Kontrol, Ruhsatlandırma, Planlama, Tedarik Zinciri gibi departmanlarda da çalışabilirler. Örneğin; arkadaşlarımın birçoğu Mühendislik yapmak istemediklerine karar verdikleri için Pazarlama ve Satış departmanlarına yöneldiler. Ben de Mühendislik bilgilerimi kullanmak için Perfetti Van Melle’de Üretim departmanında çalışıyorum.

10,008 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benimle birlikte mezun olan birçok arkadaşım şu an Pazarlama alanında ve genellikle farklı firmalarda FMCG alanında çalışıyorlar. Aramızda bizden daha farklı alana yönelenler de oldu. Onlar her zaman derslerinde bizden çok daha başarılı olan arkadaşlardı. Onları şu an Facebook’tan takip ediyorum ve Amerika’nın önde gelen üniversitelerinde akademik kariyerlerine devam ettiklerini görüyorum. Benim gibi olan arkadaşlarım da şu an Pazarlama alanında çalışmaya devam ediyorlar.

Kimya mühendisi değiliz biz. Süreç/Proses mühendisiyiz öncelikle kafamızda bu netleşmeli. Buradan yola çıkarsak bir kimya mühendisi üretimin olduğu her alanda çalışabilir. Ülkemiz üretim doğrultusunda çok başarılı bir ülke sayılmadığından kimya mühendisleri hak ettiği yeri bulamamaktadır. Onun dışında Ağır sanayi, petrol sanayi(yurt dışında en çok parayı doktorlar, elektrik elektronik mühendisleri değil petrol mühendisleri kazanır ayrıca), boya ve tekstil sanayi, gıda sanayi, ar-ge vs. alanlarda çalışabilirler.Alman firmaları ağırlıktadır.Dolayısıyla iş alanını genişletmek için Almanca bilmek künefenin üzerindeki kaymak gibidir.

11,456 görüntülenme
Sonraki Sayfa »