Cevaplar 12

Yükleniyor...
25,032 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme Bölümü mezunu birçok şey yapabilir çünkü çok geniş bir yelpazesi var. Pazarlama, Finans, Denetim, İnsan Kaynakları gibi birçok departmanda çalışabilir çünkü okurken bu alanlarda yetkinlik elde ediyor. Ben Perfetti Van Melle şirketinde FMCG sektöründe Pazarlama alanında çalışıyorum ve denetim şirketlerinde, bankalarda, otomotiv sektöründe çalışan arkadaşlarım var. Özellik Pazarlama Departmanı’nda çalışmak için FMCG sektörü öneriliyor ve hocalarımla, eski mezunlarla konuştuğumda bir okul gibi olduğunu söylüyorlar. Bunun dışında kamu sektöründe çalışan arkadaşlarım da var. Dolayısıyla İşletme mezunu olmak size çok geniş bir seçenek sunuyor.

1,753 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ İşletme’de ilk 2 yılda genel dersler alınıyor. Bir şirketteki tüm departmanların ne iş yaptığını öğrenebileceğiniz Tedarik Zinciri, Pazarlama, İnsan Kaynakları, Finans, Muhasebe gibi alanlarda dersler alıyorsunuz ve genel bilgiler ediniyorsunuz. 3. sınıftan itibaren bu alanlardan ilginizi en çok çeken konularda seçmeli dersler alıyorsunuz. Ben de bu dersleri genellikle Pazarlama alanında aldım. Böylece kariyerimi planladığım alanda daha fazla şey öğrendim. Okulda aldığım Tüketici Davranışları, Marka ve Kampanya Yönetimi gibi derslerde öğrendiğim bilgilerin şu anda burada uygulandığını görüyorum. Bunun dışında ODTÜ; sosyal aktiviteler ve kulüpler anlamında çok zengin bir okul. Orada yer aldığımız topluluklar, katıldığımız etkinlikler bizi geliştiriyor. Özel hayatımızda veya derslerde çok fazla grup çalışması ve sunum gibi işlerin içinde yer alıyoruz. Dolayısıyla sunum yapma becerileri, grup içi iletişim gibi konularda da kendimizi geliştirme şansımız oluyor.

715 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme bölümü çok genel bir bölüm olduğu için, öğrenciler mezun olduktan sonra hangi alana yöneleceğini bilememe gibi sorunlar yaşayabiliyor. Ben de böyle bir sıkıntı yaşamıştım. Öğrenciler olabildiğince farklı departmanlarda staj yaparak hangi alanda kariyer hedeflediklerini keşfedebilirler. Örneğin; İnsan Kaynakları’nı hedeflemek isteyenler, farklı sektörlerden firmalarda staj yaparak hangi sektörün onlara daha uygun olduğunu görebilirler. Bu anlamda kendilerini ve ne iş yapmak istediklerini keşfetmeleri ve nasıl bir çalışma ortamı istediklerini öğrenebilmeleri için olabildiğince uzun sürelerde staj yapmaları önemli diye düşünüyorum.

265 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yaptığım işi seviyorum. İş hayatına 5 ay önce başladım ve her gün yeni bir şey öğreniyorum. Bazen küçük bir şey öğrendiğimde bile seviniyorum. Bence bu durum, insanda heyecanı canlı tutuyor. Yaptığınız işi, şirketinizi ve beraber çalıştığınız ekibi sevmeniz, ürünlerinizi ve markalarınızı sahiplenmeniz sayesinde o motivasyonu hiç kaybetmiyorsunuz. Hep aynı heyecanla işe gelebiliyorsunuz.

316 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hepimiz arkadaş canlısı ve samimi insanlarız. Barselona’daki oryantasyon programında da bu ekip profilini çok güzel yakaladık. Bunun dışında hepimiz şu an sevdiğimiz ve ilgilendiğimiz departmanlarda çalışıyoruz çünkü çalıştığımız departmana meraklı olmamız bu program için çok önemli. Burada çalışanlar arasında gerçekten samimi bir ilişki var. Ben işe yeni başladığım için bilmediğim birçok şey vardı. Her şeyi sorarak öğrenmeye çalışıyordum ve kimse beni başından savmıyordu. Yardımcı olmaya çalışarak ellerinden geldiğince bir şeyler öğretmeye çalıştılar. Dolayısıyla böyle bir sıcak ortam olduğu için burada çalışan insanların da bu ortama uygun insanlar olması bekleniyor.