Endüstri Mühendisliği

4 soruya 4 cevap verildi.

Cevaplar 4

Yükleniyor...

Öncelikle endüstri mühendisleri Siemens'in Gebze ve Kartal yerleşkelerindeki fabrikalarında üretimin bir çok aşamasında mesleklerinin ana konularından biri ile ilgili iş fırsatı bulabilirler. Tabii ki bununla birlikte ben ticari görevlerde de endüstri mühendislerinin oldukça avantajlı olduklarını düşünüyorum. Süreç yönetimi konusundaki mesleki bilginin de endüstri mühendisliği formasyonu ile örtüştüğünü söyleyebilirim. İşletme konusuna ilgi duyan endüstri mühendisleri ticari aile içerisinde de birçok fırsat bulabiliyorlar.

1,649 görüntülenme
1
212 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şu an Endüstri Mühendisliği Yöneticiliği’nde staj yapıyorum. Bu departmandaha çok zaman etütleri ve analizler üzerine yürüyor. Ben de burada bazı belli başlı projelerde verileri toplamaktan, bu verilerin dosyalanmasından, gerekli toplantılarda analizinin yapılması için bu dosyaların okunmasından sorumluyum. Bu verileri departmanla beraber kullanıyoruz ve uygulanabilir veriler haline getiriyoruz. Bunun dışında zaman etüdü kısmında burada yapılan her operasyonun alt operasyonlarına inerek bunların değer katan faaliyetler olup olmadığına ve nasıl iyileştirilebileceğine yönelik analizler yaparak gerekli yerlere sunuyorum.

Yapılan işin var olan düzenin daha iyisini hayal ve merak eden kişilere göredir. Tam kariyer yapma mesleğidir. Araştırmacı olmayı gerektirir. Sosyal olmayı gerektirir. Çok yönlü düşünmeyi ,yöneticiliğin aslında ne olduğunu anlamayı gerektirir. Üretimden satışa ticaretten zevk alırım diyenlere göredir. Büyük resimden bakarsak strareteji ve vizyon ile düşünenlere göredir. Kısacası sana göredir bana göredir ) Yalnız hiçbir firma süperman aramıyor. Kimse endüstri mühendisi alayım işletmem kurtulsun da demiyor. Kendinin kurtarıcı olacağını sanan bir sürü öğrenci ve çoktan kurtarıcı olduğuna inanan bir sürü endüstri mühendisi var. Üniversiteyi bitirip iş hayatına atılmadan rüzgara kapılan ve sonra okyanusun ortasına düşenlerden olmamak için çok dikkatli olmak gerekir.