Cevaplar 15

Yükleniyor...
1,977 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öğrencilere yoğunluklu tavsiyem üniversite yıllarında ellerine geçen her küçük fırsatı mutlaka değerlendirmeleri. Bu küçük fırsatlardan kastım, imalat sahasında bulunabilecekleri ufak tefek projeler de olsa bu projelerde mutlaka yer almaları. BSH’da bizim bitirme projesi programımız var. Dolayısıyla üniversiteden öğrencilerimizle beraber onların bitirme projelerini yapıyoruz. Bu tarz şansları mutlaka yakalayıp, endüstrinin içinde olabildiğince fazla bulunmaya çalışmalarını tavsiye ediyorum. Sektördeki konferanslar, insan kaynakları zirvelerine zaman olduğu kadar katılmaları gerek. Bu tarz olaylarda bulunmak önceliğimiz olmasa da bunlar inanılmaz bir fark ve farkındalık katıyor. Benim önerim endüstriye bir tarafından, az da olsa, küçük bir penceresinden de olsa girmeye çalışmak. Çünkü o bir sonraki adımlar için büyük bir farkındalık yaratıyor. Ve başlangıç noktasını değiştiriyor diye düşünüyorum.

3,063 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Farklı disiplinlerin bir araya gelmesini sağlamak çok işimize geliyor. Yani Elektrik Elektronik’in teorik alt yapısı ve o dizaynla birleşen kısmıyla, Makine’nin biraz daha konstrüksiyon tarafından az daha ağır işleyen ama orada da ince mantığı götüren bakış açısını birleştirmek. Bir de Endüstri Mühendisleri’mizin bütüne yönelik fikirlerini almak. Onlar biraz daha bizim önümüzü açıyor, görüş açımızı genişletiyorlar. Almak hepimizin çok işine geliyor. Dolayısıyla İmalat Mühendislği’nde hem Elektrik Elektronik Mühendisleri’ne, hem Makine Mühendisleri’ne hem de Endüstri Mühendisleri’nin bakış açılarına yoğunlukla ihtiyacımız var.

18,892 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben İstanbul Atatürk Fen Lisesi mezunuyum. Dolayısıyla Fen Lisesi’nde daha çok matematik, fizik yoğunluklu ve gerçekten laboratuvar ortamlarımızın olduğu güzel ortamlarda bulunmaa şanslarını yakaladım. Bu ortamlar bizi matematiğe, fiziğe, mühendisliğe doğru hep motive etti, ilgimi çekti. Her zaman bir şeyler keşfetmek ve bir şeyleri, bazı kompleksiteleri, zorlukları aştıktan sonra basitleştiriyor olmak. Yani zorluktan basite doğru gidiyor olmak. Bir mühendislik bakış açısıyla gelişimi takip etmek, yakalamak her zaman ilgi çekici geldi. ODTÜ okul olarak önemliydi. Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde ise bir şeyler yaratır olmak, farklılık katmak ve geleceğe yönelik dizaynlarda bir parça olmak tat veriyordu bana. Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünde çip dizayn ettik. Farklı fonksiyonları yapan küçük otomasyonlar gerçekleştirdik. Proje çalışmalarımız, robotik çalışmalarımız oldu. Bunların hepsi tat veriyordu. Çünkü yoktan bir şeyleri planlamak, dizayn etmek, hatalarıyla da yüzleşmek. Yani başarmak kolay değildi hiçbir zaman. Hataları düzelterek ve pes etmeden sonuca doğru gidebiliyor olmak çok şey kattı. Elektrik Elektronik Mühendisliği ODTÜ’de zor bir bölümdür. Aynı zamanda kendi içinde müthiş zevk veren bir bölümdür. Çünkü pratikte deneyebileceğiniz laboratuvar ortamlarımız çok fazladır. Bilgi paylaşımı yapabileceğiniz kişiler hem kadro olarak, hem de öğrenci ekibi olarak çok güçlü ve sağlamdır. Dolayısıyla ODTÜ bana ne kattı diyorsanız öncelikle sanırım pes etmemeyi yani “Evet, illa ki bunun bir çözümü vardır.” diye düşünmeyi. Çalışkan olmak ve o analitik düşünce dediğimiz sihirli sözcüğü. Bunu klişe olarak almasın gençlerimiz. Gerçekten karmaşık ve yoğun, ve birçok faktörün içinde olduğu durumları olabildiğince basitleştirerek o kapıyı aralamak. Ben bunu ODTÜ Elektrik Elektronik’ten aldığımı düşünüyorum. Bunun önemli katkısı olduğunu düşünüyorum.

2,437 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle saygı görmek önemli olan. Benim için kişisel şahsıma duyulan saygı önemlidir. Yaptığım işin çerçevesi bellidir. Bunu hissetmek isteyenler BSH’ı düşünsünler. Kurumsal bir firmadır. Kurumsal bir firmanın çalışanlar için izdüşümü aslında tam dediğimdir. Çalışanın yaptığı işle ilgili kendisini nasıl hissettiği, verimli görüp görmediği, yaptığı işten tat alıp almadığı, yaptığı işe yenilikler katmak farklı bir adım, farklı bir pencere açmak isteyip istemediği. Eğer açmak istiyorsa BSH buna önem verip bunu dinler. Bu yüzden kişinin aynı zamanda değişime açık olması lazım. Yani insanlar eğer değişime açıklarsa BSH bu kültürü destekleyecek. Çünkü BSH’ın da bu yönde ihtiyacı var. Uluslararası değişime açık BSH. Dolayısıyla BSH kültürü, çeşitliliği ve uluslararası değişimi destekliyor. Tabi bir de çok çalışkanlarsa. Şunu söyleyeyim: evet, yoğunluğumuz var. Ancak yoğunluktan ve başarmaktan, “Hadi, şimdi bir sonraki gelsin.” demekten zevk alan arkadaşlar eminim mutlu olacaklardır.

12,306 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Her şeyden önce ben özellikle bayan mühendislerimizin çok daha fazla motive ve istekli olmalarını bekliyorum. Çünkü BSH çapında söylemem gerekirse, BSH inanılmaz toleranslı ve yol gösterici, eğitici anlamda destekliyor bayan mühendisleri. Ben kulak koruyucularımla, üzerimde önlüğümle ön üretim sahasında bin tonluk bir pressin yanına gittiğimde, bu bütün mavi yakalardan takdir topluyor. Ve inanın size çok daha fazla yardım ediyorlar. Bunun amacı sizin çok daha fazla yardıma ihtiyacınız olması değil. Sizin kendinizi o ortamda güvenli hissetmeniz. BSH, o ortamda güvenilir ve kendinizden emin olmanız için bütün koşulları sağlıyor. Bunu tüm fabrikalarımız için söyleyebilirim. Mavi yakalılar çok fazla yardım ediyor, destek oluyor. Aynı zamanda kendinizi özel, önemli ve ayrıcalıklı hissediyorsunuz. Bu ayrıcalık sizin duygusal zekanızı daha güzel kullanmanızdan geliyor. İnsanları yanınıza çok daha kolay alabiliyorsunuz. Yardım isterken diğer beyefendiler biraz daha zorlanırken bayanlar duygusal zekalarını kullanıp, doğru noktalardan, insanları doğru yerlerinden yakalayıp amaca yönlendirme konusunda daha başarılı oluyorlar. Hassaslığıyla çalışması ve motivasyonuna verdiği önemle kesinlikle fark yaratıyorlar. Çünkü biliyorsunuz bayan üretkendir. Sadece iş yerinde değil, ailesinde, evinde üretkendir, daima yenilikler yaratır. İş yerinde de ciddi bir fark yaratıyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Kendi mesleklerini yapsınlar genç bayan mühendisler. Ve BSH, bunu yapmak için en uygun yer.