Cevaplar 11

Sırala:
En önemli nokta, yeniliklerin olmasıdır. Koton olarak yeniliklere açık bir firma olmamız buna bir etken olabilir ama sektör de kendini sürekli olarak yeniliyor. Özellikle teknolojiyi iyi kullanmaya başlıyoruz ve bununla ilgili birçok alanımız var. Kendimi niye burada iyi hissettiğimi çok sorguluyorum çünkü ben Broker olmak isterken bir anda kendimi tekstilin içerisinde buldum. Yaklaşık 18 senedir bu işin içerisindeyim ve kariyer olarak Satış Danışmanlığı’ndan başlayıp Satış Direktörlüğü’ne kadar geçen süreç çok kısa diyebilirim. Özellikle insanlarla iyi iletişim kurabiliyorum ve işimi severek yapıyorum. Burada da en önemli nokta takımımın beni motive etmesi çünkü her şeyi takımla birlikte yapıyoruz. Bu işi bireysel olarak yapamayız, “biz” olmak zorundayız. Burada takımla birlikte olmak ve bireyselliğin ortadan kalkması bizim için çok önemli. Muhtemelen ben; “biz” olmayı sevdiğim için bu işi çok daha keyifle yapıyorum.
Satış alanında farklı bir dinamik yapı var ve herkese göre olmayabilir çünkü severek yapılması gereken bir iş. Eğer o ritmi ve dinamizmi yakalarsanız vazgeçilmesi zor bir iş haline gelebilir. Satışın en önemli hususu; masa başı bir iş olmamasıdır. İnsanlarla iç içe geçtiğiniz, dünyaya dokunduğunuz ve dünyada olup biteni yakından hissettiğiniz bir iş diyebilirim. Bunun yanı sıra bir müşterinin karşısında şirketi temsil ediyorsunuz ve bunun çok keyifli bir sorumluluğu var. Kimi yerlerde birebir sizinle bağlantılı olmayan sorunlarla da mücadele etmeniz gerekse de son derece önemli bir iş diyebilirim. Bence en keyifli tarafı, sahada insanlarla iç içe olmak ve sahanın; çok farklı insanlarla, çok farklı network olanakları sağlamasıdır. Bu nedenle, bu dinamizme alışan ve seven biri için Satış alanından ayrılmak oldukça güçtür.

Satış işi çok hareketli bir iş. Bir gününüzün diğer gününüze benzemediği, sürekli koşuşturma içerisinde farklı insanlarla iletişim halinde olduğunuz için zamanınız öğrenmeyle geçiyor. Ofis ortamı dışında saha ortamımız da var. Bu saha kısmı bizlere daha özgür bir çalışma ortamı sunuyor. Bunlar beni Satış’ta motive eden unsurlardır.

Satış oldukça dinamik bir alan ve bu nedenle asla rutin bir döngüye girmiyorsunuz. Bu benim için oldukça motive edici bir unsur. Bununla birlikte Satış’ta müşterinizle aldığınız aksiyonların sonuçlarını çok kısa vadede gözlemleyebiliyorsunuz. Dinamik olduğu kadar da şeffaf bir alan olduğu için iş sonuçları çok somut olarak herkes tarafından net bir şekilde gözlemlenebiliyor.
Satış’ın beni tatmin eden en önemli özelliği, dinamik olmasıdır. Satış hayatın her alanında var ve özel hayatımızda da bizler birer tüketiciyiz. Bizim de satın aldığımız bir takım ürünler veya sattığımız eşyalarımız var. Dolayısıyla hayatın bir parçası olan, işi profesyonel olarak yapıp, bundan para kazanmak işin en tatmin eden yönüdür. İçindeki dinamizm, kişilerle olan ilişkiler sayesinde çok kozmopolit bir yapıya sahip olması, insanları enerjik ve dinamik tutan unsurlardır. Ben de Satış’ın bütün bu unsurları içerdiğini düşünerek yaptığım işten oldukça tatmin oluyorum.
Satış alanı çok aktif bir organizasyondur. Ben de karakter olarak; kazanmayı, başarmayı ve bir şeyleri elde etmeyi seven birisiyim. İnsanlarla çalışmayı ve bu aktif hayat tarzını seviyorum. O yüzden her zaman Satış alanında çalışmayı istedim. Yurtdışı olanağı da olunca, Colgate benim için ideal bir çalışma ortamı oldu.

Ben Üretim’de de staj yapmıştım, orada insanlarla bu kadar ilişki halinde olmuyorsunuz ve sosyal bir ortam pek olmuyor. Ben Satış ve Pazarlama’nın bu insan yönünü seviyorum. Burada insanlarla berabersiniz ve sosyal ilişkilerinizde kullanabiliyorsunuz. Bu beni tatmin ediyor çünkü ben bunu istiyorum. Makine Mühendisliği okurken de çalışma ortamımın sosyal olmasını ve insanlarla ilişki içinde iş yapmak istiyordum. Beni en çok mutlu eden yanı bu.

Satış alanında çalışmanın en tatmin edici yanı bir sonuca ulaşmaktır. O projeyi gerçekleştirdiğinizde, müşteriyle uzun soluklu bir çalışmanın sonucunda onun da içine sinen bir iş kurduğunuzda gerçekten motive edici oluyor.
Satış çok dinamik bir alan. Bugün dünya birincisi olsanız, ertesi gün sıfırdan başlıyorsunuz. Her gün yepyeni bir başlangıç yaptığınız için sizin motivasyonunuza ve pozitif enerjinize dayalı bir departman var. Belirlediğiniz hedefleri gerçekleştirdiğiniz anda içiniz çok rahat oluyor.

İlgili Konular

Ticari Satış

6 soru, 6 cevap.

Satış Kategori

7 soru, 9 cevap.

Tele Satış

4 soru, 4 cevap.

İlgili Şirketler

Doğuş Oto

52 soru, 76 cevap.

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Nestlé

25 soru, 90 cevap.

Hepsini Göster (37)
TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

DenizBank

116 soru, 240 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Mercedes-Benz Türk

56 soru, 103 cevap.

Nokta

18 soru, 63 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

BSH

102 soru, 288 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Anlatsın

40 soru, 262 cevap.

Kraft Heinz

41 soru, 68 cevap.

Marjinal Porter Novelli

9 soru, 22 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

L'Oréal

101 soru, 161 cevap.

Unilever

72 soru, 135 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

AXA SİGORTA

52 soru, 110 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Blueground

20 soru, 38 cevap.