Cevaplar 6

Yükleniyor...
645 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Piyasa çok hızlı olduğu için çok hızlı ve pratik olmak, yenilikleri takip etmekgerekiyor çünkü piyasada her zaman en kolay olan ve en çok satan tercih edilir. Bizim Tasarımcı olarak görevimiz; hem en çok satanı hem en iyiyi hem de uygun fiyatlı sunmaktır. Dolayısıyla perakende de yeniyi yaratma ve tasarlama aşkını hiç kaybetmemeniz gerekiyor.

602 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yapılacak çok şey var. Bizim gibi Hızlı Moda sektöründe yer alan perakendecilerde staj yapılması gerektiğini düşünüyorum çünkü staj dönemi insana gerçekten çok farklı deneyimler sunuyor ve oranın enerjisini alıyorsunuz. O enerjinin size uyup uymadığını ya da neler yapabileceğinizi hayal etmeye başlıyorsunuz. Bu nedenle ben ilk olarak stajları öneriyorum. Eğer böyle bir kariyer yapmak istiyorsanız alabileceğiniz çok farklı kurslar ve dersler var.

Kendinizi stil anlamında geliştirmek istiyorsanız bu tarz workshop’larakatılabilirsiniz. Perakende matematiği öğrenmek istiyorsanız bununla ilgili işler yapabilirsiniz. Planlama ve Satın Alma gibi departmanlarda biraz tecrübe edinip Buying sisteminde çalışmak en keyiflisi çünkü yaptığınız iş bunların hepsinin kombinasyonu olduğu için hepsini bilerek yapmak insana haz veriyor ve bunu yaparken sürekli bir şeyler öğreniyorsunuz. Öğrencilik yılları kendinize bir şeyler katabilmek ve bir şeyleri öğrenmek için en güzel yıllardır. Dolayısıyla ben çok gezmeyi, görmeyi ve araştırmayı tavsiye edebilirim.

512 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle stajlarını bu alanlarda yapsınlar, yalnızca perakende firmalarından bahsetmiyorum. Stajlarını mutlaka kumaş üretiminde veya konfeksiyonşirketinde yapsınlar. Yaz aylarında mağazalarda  Satış Elemanı olarak çalışsınlar çünkü bizim işimizin birkaç ayağı var, birisi Üretim tarafıdır. Kumaşı ve ürünü tanımıyorsanız, Satış’ı bilmiyorsanız bu işi yapamazsınız. Müşterinin ne istediği bizim için en önemli şey olduğu için müşteriyi tanımak lazım. Sadece zevkinizin ve gözünüzün iyi olması Buyer olmak için yeterli değil. Analitik yanınızın çok güçlü olması gerekiyor, matematiğe çok önem vermeniz lazım. Muhakeme becerinizi, sağ ve sol beyninizi eşit geliştirmek için çok okumanız lazım.

383 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle tekstille ilgili her konuda fikrinizin olması, bir şeyi detayda öğrenmekten çok fikir sahibi olmanız, işlerin dünyada ve Türkiye’de nasıl ilerlediğini gözlemlemeniz gerekiyor. Siz burada sıfırdan başlayarak ve her basamağı öğrenerek devam edeceğiniz için hırslı ve sabırlı olmanız gerekiyor.

371 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğer modanın içindeyseniz hızlı gelişen Perakende ve Tekstil sektörü sizi içerisine çekecektir. Hızlı Moda sektöründe birçok farklı çalışma alanı mevcut. Pazarlama’dan Satın Alma’ya, Üretim’den Kategori Yönetimi’ne veya Tasarım’a kadar birçok farklı alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Bunu yapmak için de modayla ve ürünle iç içe olmanız gerekiyor.

Benim bu sektörde çalışmak isteyen öğrencilere en büyük tavsiyem; merak etmeleridir. Her bir mağazaya gittiğinizde ürünlere dokunup kumaşları hissedin, etiketleri inceleyin, o ürünün nerede üretildiğine bakın ve böylece ürün hakkında bilgi sahibi olun. Özellikle günümüzde Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya hesaplarından dünya markalarını ve yabancı bloggerları takip ederek onlardan ilham alın. Bu şekilde trendler hakkında zevk ve stil sahibi olabilirsiniz. Hem ürün hem de trendler hakkında bilgi sahibi olursanız bu sektörde yaratıcı ürünler geliştirebilirsiniz.

511 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Zor tarafı, rakibin çok olması çünkü üniversiteden yeni mezun olan kişilerin ya da üniversite öğrencilerinin işe alım süreçleri biraz kolay olduğu için perakendeye yönelme ve orada işe girme gibi bir atılımları oluyor. Çalışma koşulları ve esnek çalışma saatleri gibi zorlayıcı bir takım unsurlardan dolayı da sektörden çok kolay vazgeçip uzaklaşabiliyorlar. Bu işin yapılması için bu işi sevmek, istemek, modayı takip etmek ve ilgi duymak kesinlikle şart çünkü koşulları bazen kolay olmayabiliyor. Özellikle belli bir seviyeye gelene kadar uzun yıllar sabretmek çok önemli. Dolayısıyla kişilerin algılarının açık olması ve bu konuda araştırma yapıp kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

Artık bunları yapmak çok basit çünkü sosyal medyayla trendleri herkes takip edebiliyor ve markaları biliyor. Dolayısıyla birazcık istemek ve araştırmak gerekiyor. Eğer şansı olan varsa beğendikleri ve uygun buldukları mağazalarda part-time bile olsa bir dönem çalışmaları ya da istedikleri markanın merkez ofisinde staj yapmaları çok iyi olur. Örneğin; hafta sonu bir yerde gezerken vitrinleri inceleyip oradaki trendleri yakalayıp anlamaya çalışmaları onlara büyük bir katkı sağlayacaktır.