Neden Tıp Bölümü?

147,865 görüntülenme 1 takipçi

Cevaplar 68

Sırala:
Tıp seçmemin nedeni, sanırım gerçekten bu eğitimin sonunda gerçeken nitelikli insanlar olacağımıza inanmak, en önemli varlığımız olan sağlık konusunda insanlara yardım edebilmek ve iş bulma konusunun daha garanti olması sanırım.
Genelde fen lisesinden mezun olanlar ya tıp yazar ya da mühendislik. Benim istediğim üniversitenin mühendislik bölümleri tutmuyordu. Sınava tekrar girmek de gözümde büyüdüğü için tıp yazmaya karar verdim.
Beyaz önlüğe olan hayranlığımdandır diyebilirim :)
Biyoloji en sevdiğim dersti ve gerçekten tıbba ilgim oldu hep. Hem dersler çok zevkli gözükürdü gözüme, hem de bir insanın ağrısını dindirebilmek, bir insanı iyileştirebilmek bence çok büyük bir mutluluk, başka hiçbir meslekte yoktur bence bu haz.
Küçüklüğümden bu yana içimde var olan araştırma ve keşfetme arzusu, tıbba yönelmemdeki en baskın etken oldu.
Hatta bir zamanlar keşfedilmemişlerin en yoğun olduğu alan olan astronomiyi bile düşünmüşümdür.
Lisedeyken ise, yine fazlaca bilinmeyen barındıran alanlar olan moleküler biyoloji ve genetik ile genetik mühendisliği arasında kararsız kaldım, tıp için ise ‘asla!’ diyordum. Sonunda genetik mühendisliğinde karar kıldım.
ÖSS’ye girdiğim sene Türkiye’de genetik mühendisliği eğitimi veren iki üniversite vardı ve açıkçası bu üniversitelerin olanakları pek içime sinmedi. Ayrıca o gün için genetik mühendislerinin çalışma alanı -en azından Türkiye’de- çok azdı.

Bir doktorun yönlendirmesiyle, tıbbın ardından tıbbi genetik alanında uzmanlaşabileceğimi öğrendim ve tıp fakültesini tercih ettim. İçimdeki ‘genetik’ ateşi zamanla söndü, çünkü diğer tıp dallarında da yeterince keşfedilmemişin olması beni daha da cezbetti.
Ben aslında hep mühendislik istemişimdir lise yıllarımda. Ama bilirsiniz genelde çocuklar üzerinde tıp seçmesi yönünde aile baskısı olur. Yani tamamen istemeyerek girdim ben tıp fakültesine. Ancak şimdi çok memnunum. Zorla girdim ama iyi ki zorlamışlar diyorum, çünkü hekim olduğumda insanların bana minnettar kaldıklarını görmek onların acılarını dindirmenin zevkini doyumunu yaşamak beni mutlu edecek bunu biliyorum.
Tıp okumak için sevmek gerekir, ilgili olmak gerekir bence. Aile baskısı yüzünden ya da sıralaması yüksek olduğu için tıpı seçen kişilerin çok da mutlu olabileceğini düşünmüyorum. Eğer bir insanın nefesini alışından verişine kadar olan olayları bilmek ilginizi çekiyorsa tıpı seçmelisiniz.
-Neden tıp fakültesi? sorusunun belirli bir cevabı yoktur tabii ki. Cevap olabilecek çok fazla etken sayılabilir: Toplumsal statü, iş garantisi, manevi haz, idealler, iyi para kazanma vb.. (Benim seçme nedenim galiba bunların hepsinin karışımı.)
-Bunların hepsi haklı nedenler. Fakat olmaması gereken bir şey varsa o da aile baskısıyla alınan ‘puanıma yazık olmasın!!’ kararı. Tıp fakültesini yeni tercih edecek arkadaşım!! Belki de dikkat etmen gereken en önemli nokta burasıdır.Şu ana kadar bunun istisnasını görmedim. İstemeden gelen bir öğrenci tıp fakültesinde mutlu olamıyor.
-Fakat doktorluğu (insanlara yardım etmeyi sevme,gerektiğinde fedakarlık yapabilme,sabırlı olma,insan sağlığına önem verme gibi şeyleri) seviyorsanız ‘aman tıpa gelme tıp çok zor’ sözlerine aldırmadan gönül rahatlığıyla tıp fakültesini yazabilirsiniz.
Acı çekmek özgürlükse özgür olmak için diyebilirim :) Oldukça zor bir bölüm. Eğitiminizde ve profesyonel yaşamınızda hayatınızdan fedakarlıklar yapmanız gerekecek. Sevdiklerinize ve ailenize yeterince vakit ayıramayacaksınız. Bütün bunlara rağmen insanlık için çalışan kutsal bir gruba üye olacaksınız. İnsanların acılarını dindireceksiniz, hayatlarını kurtaracaksınız. İnsanların hiç kimsenin bilmediği sırlarına ortak olacaksınız ve sır saklayacaksınız. Fikirleriniz ve hayata bakışınız herkesten farklı olacak. Çoğu insan sizden nefret edecek ama işim düşer diye zoraki bir saygı duyacak hatta bazıları saygı da duymayacak ve size saldıracak (gerçekten doktora saygı duyan insanlar da mevcut). Siz bütün bunlara rağmen insan hayatı için canınızı dişinize katacaksınız. Ayda en az 5-6 kez 36 saat boyunca nöbet tutup ertesi gün yine hastanede görevinizin başına gelecek kadar mesleğinize inanacaksınız. Bütün bunları göze alıyorsunuz neden diye düşünmeyin ve hemen tıp yazın.
Pek çok tıp öğrencisi tarafından inkar edilse de açıkça gelecek garantisi. Türkiye şartlarına kıyasla iyi bir kazanç ve çoğu mesleğin kazandıramayacağı kadar prestij ve ego tatmini sağlaması.
Direk söyliyim ailemin sürekli olarak yaptığı ‘iş bulamazsın diğer bölümlerde’ baskısı. Mühendislik seçicektim ama iş bulamama korkusu sadece ailemde değil bende de vardı.

Bir de tıpta 3G kuralı cezbetti.
-God
-Glory
-Gold diye. Tıp’ a bu 3 nedenden en az birini seçip gelirsiniz. Ben hepsinden dolayı istiyorum gibi bişey.