Neden Tıp Bölümü?

150,473 görüntülenme 1 takipçi

Cevaplar 69

Yükleniyor...

insanlara yardım edebilmek ve kendimi tanıyabilmek çok büyüleyici bir duygu. insanı seven, beyaz önlüğe aşık arkadaşlar hiç düşünmesin derim.

1,845 görüntülenme
2

Ben aslında hep mühendislik istemişimdir lise yıllarımda. Ama bilirsiniz genelde çocuklar üzerinde tıp seçmesi yönünde aile baskısı olur. Yani tamamen istemeyerek girdim ben tıp fakültesine. Ancak şimdi çok memnunum. Zorla girdim ama iyi ki zorlamışlar diyorum, çünkü hekim olduğumda insanların bana minnettar kaldıklarını görmek onların acılarını dindirmenin zevkini doyumunu yaşamak beni mutlu edecek bunu biliyorum.

8,645 görüntülenme
2

Acı çekmek özgürlükse özgür olmak için diyebilirim :) Oldukça zor bir bölüm. Eğitiminizde ve profesyonel yaşamınızda hayatınızdan fedakarlıklar yapmanız gerekecek. Sevdiklerinize ve ailenize yeterince vakit ayıramayacaksınız. Bütün bunlara rağmen insanlık için çalışan kutsal bir gruba üye olacaksınız. İnsanların acılarını dindireceksiniz, hayatlarını kurtaracaksınız. İnsanların hiç kimsenin bilmediği sırlarına ortak olacaksınız ve sır saklayacaksınız. Fikirleriniz ve hayata bakışınız herkesten farklı olacak. Çoğu insan sizden nefret edecek ama işim düşer diye zoraki bir saygı duyacak hatta bazıları saygı da duymayacak ve size saldıracak (gerçekten doktora saygı duyan insanlar da mevcut). Siz bütün bunlara rağmen insan hayatı için canınızı dişinize katacaksınız. Ayda en az 5-6 kez 36 saat boyunca nöbet tutup ertesi gün yine hastanede görevinizin başına gelecek kadar mesleğinize inanacaksınız. Bütün bunları göze alıyorsunuz neden diye düşünmeyin ve hemen tıp yazın.

4,613 görüntülenme
2

Tıp seçmemin nedeni, sanırım gerçekten bu eğitimin sonunda gerçeken nitelikli insanlar olacağımıza inanmak, en önemli varlığımız olan sağlık konusunda insanlara yardım edebilmek ve iş bulma konusunun daha garanti olması sanırım.

17,430 görüntülenme
2

Pek çok tıp öğrencisi tarafından inkar edilse de açıkça gelecek garantisi. Türkiye şartlarına kıyasla iyi bir kazanç ve çoğu mesleğin kazandıramayacağı kadar prestij ve ego tatmini sağlaması.

4,300 görüntülenme
2

Çocukluktan bu yana doktorlara karşı bir empatim vardı. Hep onlar gibi fedakar olmak,insanlara yardım etmek,bir nebze olsa bile hastaların görünmeyen ve görünen yaralarına melhem çekmek istemişimdir.Lisede okurkende hasta hocalarımı görürsem onlara iyileşmeleri için hep tavsiye ederdim.Hatta bir keresinde kardeşim çok kötü bir şekilde ağaçtan düşmüştü.Evde de benden başka kimse yoktu.İşe koyuldum bildiğim bütün bilgileri kullandım.Annemler gelene kadar kardeşimin ayağı bir azda olsa düzelmişti. O olaydan sonra doktor olmak istediğimi anladım. Doktor olmak sabır, erdem, fedakarlık,gülümseme beceriği,hastaları iyileşeceğine dair inandırma,yeni bilgiler öğrenmek, fazlasıyla çalışmak gibi özellikleri vardır.Ne kadar iyi yanı olsada bir o kadar stresli bir meslektir.Özetle bu bölümü seçerken her taraflı düşünmenizi tavsiye ederim.Sonuçta burda bir insan hayatı söz konusu,bir anlık o hastanın yerine kendinizi koyun.Doktor olmak yalnızca para kazanmak değil vicdani görevimizi de yerine getirmedir.Her kimse bu bölümü okudu diye doktor olamaz. Vicdanı da olması gerek fikrimce.

762 görüntülenme
1

Tıp okumak için sevmek gerekir, ilgili olmak gerekir bence. Aile baskısı yüzünden ya da sıralaması yüksek olduğu için tıpı seçen kişilerin çok da mutlu olabileceğini düşünmüyorum. Eğer bir insanın nefesini alışından verişine kadar olan olayları bilmek ilginizi çekiyorsa tıpı seçmelisiniz.

6,025 görüntülenme
1

Hasta bir yakınınızın, ani rahatsızlanan bir insanın yanında çaresiz kaldığınız yardım edemediğiniz için içinizin sızladığı anlar vardır bir şey yapabilesem diye çırpınırsınız, ya da yaşlı bir teyzenin doktora teşekkür ederkenki gösterdiği minneti görüp imrenirsiniz, insanlar sizi dermanları olarak görürler ben bu hislerin çok gurur verici olduğunu düşündüğüm ve insan vücudunun işleyişi gerçekten ilgimi çektiği için seçtim. :)

1,846 görüntülenme
1

Beyaz önlüğe olan hayranlığımdandır diyebilirim :)
Biyoloji en sevdiğim dersti ve gerçekten tıbba ilgim oldu hep. Hem dersler çok zevkli gözükürdü gözüme, hem de bir insanın ağrısını dindirebilmek, bir insanı iyileştirebilmek bence çok büyük bir mutluluk, başka hiçbir meslekte yoktur bence bu haz.

10,794 görüntülenme
1

Küçüklükten beri istediğim meslek olması nedeniyle hiçkimseyi dinlemeden direk tıp tercih ettim.

656 görüntülenme
Sonraki Sayfa »

İlgili Konular

Tıp Bölümü
651 takipçi

İlgili Şirketler

Abdi İbrahim
527 takipçi
Pfizer
276 takipçi