Cevaplar 15

Yükleniyor...
7,769 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koç Üniversitesi hem Öğretim Görevlileri hem de öğrencilere sunduğu sosyal, kültürel ve sportif imkanları açısından çok güzel olan bir üniversite. Dolayısıyla orada güzel bir ortamda okuyarak güzel ve değerli arkadaşlıklar edindim. Bu durum profesyonel anlamda da önemlidir. Çünkü oradan mezun olan insanlar iş hayatında önemli yerlere geliyorlar. Uluslararası İlişkiler bölümü de çok keyifle okunan bir bölüm ve bu bölüm genel kültür ve vizyon kazanmama neden oldu. Derslerde ülkelerin ilişkilerini öğreniyoruz ama öğrenirken de geriye dönüp işin siyasi felsefesini ve tarihi yönünü okuyarak çok ciddi bir altyapı kazanmış oluyoruz. Bana en çok kattığı şey, genel kültür ve bakış açımı değiştirerek vizyon katması diyebilirim.

201,246 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Uluslararası İlişkiler mezunu özünde Dış İlişkiler’e girer. Orada da bir diplomat olur. Fakat günümüz şartlarında bu durum da biraz evrildi. Şu an ülkede özel şirketler çok güçlü durumda ve küreselleşme var. Çok uluslu şirketlerin varlığı söz konusu olduğu için Uluslararası İlişkiler öğrencileri de bu alana doğru bir şekilde yönelebiliyorlar. Orada gördükleri tarih dersleri, edindikleri vizyon ve genel kültürle çok uluslu şirketlerde de çok rahat bir şekilde çalışma imkanı kazanıyorlar. Örneğin; ben de şu an Fiat ve Koç ortaklığında kurulmuş, çok uluslu bir şirket olan TOFAŞ’ta çalışıyorum. Benimle beraber okuyan öğrencilere baktığımda da, onlar da bu şekilde global şirketlerde, genellikle Pazarlama alanında çalışıyorlar. Dış Ticaret alanında da kariyer yapmış kişiler var, bu alanlara da yönelebilirler. Okurken staj yapmak ve staj yaparken de ne istediklerini bulmaları önemli. Bunu bulabilirlerse okulda okurken seçmeli derslerle kendilerini farklı alanlarda besleyebilirler. Ben böyle yaptım. Uluslararası İlişkiler okurken, bir şirkette Pazarlama alanında çalışmayı kafama koymuştum. O yüzden de Pazarlama, Finans, Muhasebe gibi dersler alarak o alanlarda da kendimi geliştirdim. Dolayısıyla en başa dönersek, Uluslararası İlişkiler diplomat yetiştirir. Ama günümüzde artık bu böyle değil. Özel şirketlerde Satış, Pazarlama veya Dış Ticaret alanlarında kariyer yapmayı sağlayan bir bölümdür.

2,523 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kesinlikle kendilerini geliştirmeleri, okumaları, internetten araştırma yapmaları ve staj yapmaları lazım. Mutlaka staj yapsınlar ve orada ne istediklerine karar versinler. Çünkü Pazarlama içerisinde de birçok alan var. Sektör seçimi önemli olduğu için sektörleri araştırsınlar. Mümkün olduğu kadar şirketlere gidip insanlarla tanışsınlar ve o işi tanısınlar. Bunları yaptıktan sonra da kariyer hayatlarına başlayabilirler. Ama Pazarlama alanında kariyer yapmak istiyorlarsa her zaman yenilikçi olmaları, bir adım öteye gidecek fikirler bulmaları, dinamizme sahip olmaları ve o dinamik ortamda iyi bir biçimde çalışmaları için kendilerini şimdiden hazırlamaları lazım.

4,520 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pazarlama İletişimi; markanın, ürünlerin ve hizmetin müşteriye aktarılarak tanıtımlarının yapılmasıdır. Müşteriyle arasında kurduğu bir köprüdür ve bu köprüde tüm iletişim çalışmaları yer alır. Çünkü markanın kendini tanıtmaya, oradaki yeniliği anlatmaya ve çıkardığı bir kampanya varsa onun bilgisini vermeye ihtiyacı vardır. Tüm bunları müşteriye ulaştırmaya yarayan bir birimdir.

802 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hızlı hareket etmek ve pazardaki değişikliklere anında cevap verebilmek lazım. Dolayısıyla kampanya, iletişim ve organizasyon anlamında çok kısıtlı zamanlarda etkili işler çıkarmak gerekebiliyor. Bunlar da bazen stres yaratabiliyor. Bir de Pazarlama’da her şey göz önünde ve dışarıya açık durumda. Bir televizyon reklamı veya bir organizasyon yaptığınızda milyonlarca insan görüyor. Oradaki en ufak hata bile olsa insanlar bu hatayı yakalıyor. Bu tür olumsuz durumlar olunca insanı bazen demotive edebiliyor. Bu yüzden zor tarafı; her şeyin içinde olmanızın gerekliliği ve bunun yarattığı stres diyebilirim.