Marka İletişimi

3 soruya 3 cevap verildi.

Cevaplar 3

Yükleniyor...
1,750 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Marka İletişimi’nde temel olarak iki birim var. Bir tanesi markanın iletişiminden, diğeri de medya yönetiminden sorumludur. Migros’un altında da Migros, 5M, Mjet, Macro Center, Sanal Market, Taze Direkt ve Migros Toptan gibi birimler var. Bu birimlerin farklı farklı ihtiyaçlarının en yaratıcı ve tüketiciye uygun şekilde nasıl anlatılacağına karar verip ilgili ajansları yöneten bir birimimiz var. Bu birim Migros’un kendi değerlerini duyurduğu Migroskop’un organizasyonundan televizyon reklamına kadar birçok kanalın yaratıcı unsurlarını çıkartıyor ve bu unsurların müşteri tarafından en iyi şekilde anlaşılmasını sağlıyor. Bu yaratıcı ekip bu işleri yaptıktan sonra yayınlıyor. 

Ülkede televizyon ve radyo kanalları, dergiler, gazeteler ve dijital kanallar gibi neredeyse 25 tane kanal var, bir de kendimize ait kanallarımız var. Migros TV gibi çok markada olmayan dijital bir platformumuz var, oraya her gün kendimizle ilgili videolar konuluyor. 4 milyon kişinin indirdiği bir uygulamamız var. Bütün bu kanallarımızda uygun içeriklerin uygun kanallara göre yayınlanacağı bir Medya Yönetimi Departmanımız var. Bu departmankendimize ait kanalları da yönetiyor ve medya ajanslarıyla birlikte uygun kanallarda uygun reklamlarımızın en optimize şekilde yayınlanmasını organize ediyor. Dolayısıyla bu iki birim işlerini bu şekilde yürütüyor.

CRM tarafında da temelde dört birim var. Bir tanesi Money Club’ın müşteri deneyimini yönetiyor. Money Club kartının mağazalardan alınması, müşteri bilgilerinin güvenli ortamlarda saklanması, müşterinin doğru iletişim noktasında doğru bilgi almasını sağlayan bir müşteri deneyimini yönetiyor. En son teknolojileri kullanarak bu müşteri deneyiminin optimize olmasını sağlıyor.

Datalar aktıktan sonra dataları analiz eden ve şirkete içgörü sağlayan Veri Analiz Departmanımız var. Orada da Data Analiz’deki arkadaşlarımız ham datayı çekip kendileri organize ederek o datanın en iyi ve en anlamlı biçimde şirkete sunulmasını sağlıyor. Ayrıca kendi yorumlarını da katıyorlar. Aynı zamanda bu arkadaşlarımız dataya bakarak müşterilerimizin kampanyalarıyla ilgili fizibilitelerini veya nasıl hareket edebileceklerini tahmin ederek şirketin kampanya bütçesine de yön veriyorlar.

Bir de Sadakat Programı’nı yöneten ekipler var. Bu ekipleri de üçe ayırmak gerekirse ilki Segment Yönetimi dediğimiz birimdir. Bu arkadaşlarımız farklı müşteri gruplarının sadakatini ve Migros’a olan ilgisini nasıl sağlayacaklarına yönelik programlar geliştiriyorlar. Bunlar genel kampanyalar, kişiye özel uygulamalar veya etkinlikler olabilir. Müşterinin ilgisini ne çekiyorsa bu arkadaşlarımız ona göre yönlendiriyor.

Network Yönetimi, Money Club bir network olduğu için farklı iş ortaklarımızı yönetiyor. Mesela bizim Petrol Ofisi, Türk Hava Yolları, Garanti Bankası, Cinemaximum, Kidzania Kidzmondo, Hopi gibi farklı işbirliklerimiz var. Bu işbirliklerimizle ve iş ortaklarımızla Money Club’ın en iyi şekilde entegre olmasını ve müşterinin de bunu en iyi şekilde anlayabilmesini sağlıyor. Farklı markalarda olan işbirliklerimizi de yöneterek o platformun sürekli gelişmesini sağlıyorlar.

Bir de Kurumsal Satış dediğimiz Money Club’ın kurumsal bölümü var. Bu bölüm de kurumsal firma çalışanlarına yönelik çalışmalar yapıyor. BöyleceMoney Club çalışanların da cebine girerek onlara avantaj sağlamaya devam ediyor. Dolayısıyla bu şekilde 6-7 birim var. Birbirleriyle çok entegre ve etkili çalışarak işlerini yürütüyorlar.

1,739 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Marka İletişimi ve CRM’de bulunan arkadaşların böyle bir projeyi nasıl ele aldığını inceleyecek olursak buna en güzel örneklerden birisi Tam Bana Göre’dir. Dünyada ve Türkiye’de çok geçerli olan bir kişiselleştirme trendi var. Artık kişiler kendisine özel indirimler, fırsatlar, hizmetler, ürünler ve kendisinin ön planda olduğu ortamlarda bulunmak istiyor. Biz de bu trendi yıllardır en sıkı takip eden markalardan biriyiz. 

Farklı kişilere özel uygulamalarımızı zaten yıllardır yapıyorduk ama bunu birkaç sene önce Tam Bana Göre adlı bir platformda birleştirmeye karar verdik. CRM Departmanımız bununla ilgili hem Segment Yönetimi’ndeki hem de Veri Analizi bölümündeki arkadaşlarımızla bir araya gelerek çeşitli modellemeler yaptı. Sizin favori kategorinize, size benzeyen müşterilerin favori kategorilerine, alım sıklıklarına ve favori ürünlerine bakarak birçok modellemeler çıkardı. Bu modellemelerin sonucunda da her 15 günde bir size değişik ürün gruplarında ve ürünlerde puan alabileceğiniz bir platform kuruldu. Bu platformun kurulabilmesi için de IT’deki arkadaşlarla birlikte çalışıldı. IT’nin bulduğu platformun üzerine Segment Yönetimi’ndeki arkadaşlarımız karar ağaçlarını yazdılar. Modellemeyi yapan arkadaşlarımız karar ağaçlarının doğru çalıştığını kontrol etti. Modelin tam ve doğru çalıştığına emin olduktan sonra bu modelin müşteriye duyurulmasının nasıl olacağına karar verilmesi gerekiyordu. Bunun için de CRM’deki arkadaşlarımız yaratıcı ekiplere Tam Bana Göre platformunun ne olduğunu, nasıl çalıştığını, kimler için olduğunu, bir müşterinin bundan nasıl fayda sağlayacağını anlatan bir brief verdi. Sonra yaratıcı ekipteki arkadaşlarımız reklam ajansındaki ekiplerle birlikte bu işi en basit şekilde nasıl anlatılacağı hakkında birçok önerinin üzerinden geçti. O öneri CRM Departmanı’yla da paylaşıldı.

Migros’un yaptığı yıllık bir pazarlama planı var. O planda birçok departmandanbirçok arkadaşımız birlikte hangi dönemde bu lansmanların yapılacağına karar verdi. Tam Bana Göre için de bu şekilde bir lansman dönemine karar verdik. Sonrasında yaratıcı ekiplerin alternatifleri dinlendi ve içlerinden tüketiciye en uygun olan alternatif seçildi. Ardından yaratıcı ekipler onu çekmek için uygun olan yönetmene ve ekibe karar verdi. Kendileri de çekimlerde bulunarak ve bu çekimleri tamamlayarak CRM ekipleriyle paylaştılar. Daha sonra Medya Yönetimi bu reklam filminin televizyonda, Youtube’ta, Facebook’ta ve Twitter’da yayınlanacak versiyonlarını tekrar organize etti ve bir medya planı çıktı. O medya planından sonra hangi kanalda neyin yayınlanacağına karar verildi. Son optimizasyonlar yapıldıktan sonra lansman başlatıldı. Bu lansmandaplatformda bulunan uygulamayı kaç kişi indirdiği, kaç kişinin bu kampanyadan yararlandığı ve bu kampanyadan yararlanıp satış yaptığı gibi metrikler takip edildi. Bu metrikler de tekrar CRM’de Veri Analizi’ndeki arkadaşlar tarafındanhaftalık olarak bize raporlandı ve kampanyanın başarısını tüm şirkete yayınlandı.

1,038 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Marka İletişimi ve CRM Direktörü’nün esas amacı Migros’un temel değerlerini müşteriye en iyi şekilde anlatabilmektir. Migros’un müşteriye vermek istediği çeşit, kalite ve güvenle en uygun fiyatlı bir gıda perakendecisi olduğunu tüketicilerine en iyi şekilde anlatabilmenin yollarını araştırır. Müşteri yolculuğunda Marka İletişimi; müşterinin Migros mağazalarımızdan içeri girmesini sağlar. CRM ise özellikle Money Club Sadakat Programı’yla mağazanın içerisinde daha çok farklı reyonlarda gezdirmeye çalışır. Dolayısıyla bu ikisi müşterinin Migros’ta daha fazla alanla tanışmasını sağlayan bir birimdir ve Migros’la ilgili tüm iletişim kanalları ile yaratıcı süreci yönetir. Aynı zamanda Sadakat Programı’nın tüm gerekliliklerini de yaptığı için çok dinamik bir birimdir.

Ben buraya başladığımda 20 yıl önce Türkiye’de Sadakat Programlarını kimse konuşmazdı. İlk konuşanlardan biri Money Club oldu ama 4-5 yıl önce kimse dijital konuşmazdı, şimdi hayatımızın en önemli parçası haline geldi. Dolayısıyla şirketin en hızlı gelişen, güncel aktif olması gereken bölümlerden birisidir. Güncel olan şeylerin o an bize adapte olması gerekir. Hangi iletişim kanalı veya çekim tekniği popülerse o incelenir. Piyasada hangi Sadakat Programı aracı varsa o adapte edilir.