Cevaplar 5

Yükleniyor...
8,104 görüntülenme
·
Transkripti Göster

2013 yılında mezun olduğum için hani öğrencilerle kendimi daha yakın hissediyorum açıkçası. Bence bir öğrenci birey olarak eforunun yüzde 40’ını, hadi maksimum yüzde 50’sini derslere ayırması gerekiyor. Yani tabi ki derslerinde başarılı olmak her şeyi öğrenmek ve sınavlarda yüksek not almak onun sorumluluğu. Ama bunu eforunun maksimum yüzde 40’ı, yüzde 50’siyle falan yapmalı. Geri kalan eforunun yüzde 25’ini ailesine ve sosyal hayatına ayırması gerekiyor. Arkadaşlarıyla, üniversitenin sosyal faaliyetleriyle geçirmesi, hayattan kopmaması gerekiyor. Bence en önemli şey denge. Tabi ki eforumuzun bir kısmı daha kaldı. Bunda ne yapmalıyız? Bence bunda kendimize yatırım yapmalıyız. Benim birey olarak eksik yanlarım neler? Ben sektörde nasıl kendimi parlatırım? Sektörde nasıl kişiler aranıyor? Ben hangi sektörde kendime yer bulabilirim? Staj olanakları şirketlerin önem verdiği noktalar. Hangi sektör ne kadar büyüme oranına sahip? Yani öğrenciyken bir gözümüzün hep iş hayatında açık kalması gerekiyor. Bir gözümüzün de hem dersleri, hem ailemizi ve arkadaşlarımızı takip etmesi gerekiyor. Bence üniversite hayatında bir kişi dengeyi iyi kuruyorsa, iş hayatına girdiğinde zaman yönetimi çok kolay olur. Mesela biz üniversite giriş sınavlarına hazırlanırken “Sadece sınava çalış. Aman sadece sınav olsun hayatında. Başka bir şey olmasın.” diye yetiştiriliyoruz. Aslında ne kadar yanlış. Çünkü böyle bir dünya yok. İş hayatına geçtiğinizde sadece işimi yapayım, sadece bu projede çalışayım gibi bir şey yok. Bir sürü proje gelecek. Bir sürü iş gelecek. Biz onların hepsinde aynı performansta çalışmak zorunda olacağız. Dolayısıyla eforumuzu bölüp yönetebilmeyi üniversite hayatında öğrenebilirsek her şeyi çözmüş oluruz diye düşünüyorum. Çok mu pollyanna oldum bilmiyorum ama kesinlikle böyle olduğunu düşünüyorum.

2,511 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversitelerine gelen bütün şirketlerin kampüs etkinliklerine katılmaları, o şirketleri en ince ayrıntılarına kadar incelemeleri, Garanti Bankası'nın Talent Camp gibi etkinlikleri varsa onlara katılmaları yani akıllarında hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde bu süreci yürütmelerini öneririm. Çünkü bir sürece girdiklerinde diğer süreç akıllarında kalırsa içlerine sinmeyen bir durum ortaya çıkıyor ve bu da belki, acaba gibi soru işaretleri çıkarabilir. Bu açıdan ne istediklerini öğrenmek için bütün sektörlerin girmek istedikleri şirketlerini en iyi şekilde araştırmaları ve bu şekilde bir plan oluşturup başvurularını yapmalarını tavsiye ederim. Bu süreçte git geller çok fazla olacaktır oraya mı seçeyim burayı mı seçeyim şeklinde. En iyi en doğruyu bulabilmek için benim tavsiyem her yere her sektöre bakabilmek ve oradan ben bu sektörde çalışabilirim, ben bu sektörde çalışabilirim demek. Önce daha genelden bir sektör analizi sonra daha özelden bir şirket analizi ve evet bu şirkette çalışabilirim demeleri gerek. Bu şirketin şu özellikleri bana daha uygun ve şu departmanında çalışabilirim şeklinde genelden özele bir sıralamayla analiz yapmalarını tavsiye ederim. Ben o şekilde yaptım; birçok şirket ve sektörü inceledim, kendi yetkinliklerime baktım, hocalarıma danıştım, sektör profesyonellerine danıştım, kamplara katıldım ve bu şekilde bir shortlist oluşturdum ve bu liste içerisinden başvurularımı yaptım. En doğrusu olduğunu düşündüğüm yere girmeye çalıştım ve o birimde olduğumu düşünüyorum. O açıdan içim rahat. Ben acaba sorusunu sormayacakları bir son sınıf, bir başvuru süreci geçirmelerini tavsiye ederim.

IE mezunları olarak neredeyse her sektörde ve her departmanda çalışma şansına sahip olabiliyoruz. IE üniversite müfredatları, tüm bu farklı pozisyonlara uyum sağlayabileceğimiz bir içeriğe sahip. Bunun yanında akademik kariyer düşünenler de olabiliyor; ancak yeni bir mezun olarak sıfırdan başlamamak için ilerde hangi pozisyonda çalışmak istediğine karar vermek önemli bir nokta. Özellikle seçmeli dersleri, stajları ve bitirme proje konularını buna göre seçmek, hem uygun bir iş bulma konusunda hem de bulduğunuz işe daha hızlı adapte olma konusunda size avantaj sağlar.

Yukarıda söylediklerim bütün öğrenciler için de geçerli. Tabi ki gelecekteki kariyerinize erken yaşta karar vermek kolay olmuyor. Bu yüzden, stajları farklı pozisyonlarda deneyip eleme yaparak de gidilebilir.

Tüm bunların yanında, bana göre üniversite eğitimi sadece ders müfredatıyla bağlantılı değil. Öğrenci kulüpleri, Exchange/Erasmus ve diğer sosyal aktiviteler gelecekteki sosyal hayatınızı ve kariyerinizi olumlu etkileyecektir.

331 görüntülenme

Bir işi anlamak için stajların en iyi yol olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden, gelecek mesleğiniz hakkında fikir edinmek için mümkün olduğu kadar çok staj yapmaya çalışın. Ayrıca, uluslararası deneyim kazanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bunun ufkunuzu açmak için çok yararlı olduğunu düşünüyorum.

248 görüntülenme
2,382 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kulüplerle kendilerini geliştirmeleri, sadece ders odaklı olmamaları, sosyal çevre çok önemli çünkü artık çok rekabetçi bir ortamdayız. Sonuçta ben de iş aradım ve 9 ay önce başladım işe, mezun olur olmaz başladım ve en büyük avantajım gerçekten neyi isteyip neyi istemediğimi bilmemdi. Bunu da kulüplerle sağladım, illa bir kulüpte çalışmak da değil konferanslara katılıp şirketleri tanımak ve her şeyden önce istediğin sektörü belirledikten sonra o sekötüre uygun bir staj bulmak ve bu stajı yapmak çok önemli. Benim Unilever kararımı vermemdeki en büyük sebeplerden bir tanesi de stajımın burada gerçekleşmiş olmasıydı. Deneyimlemek çok önemli, insanların deneyimlerini paylaşmak çok daha önemli.