Cevaplar 13

Yükleniyor...
55,635 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Size entelektüel anlamda çok şey katıyor çünkü üniversite hayatında sosyal anlamda çokça teorik bilgi öğreniyorsunuz ve bu bilgiler özellikle diplomasi ve uluslararası ilişkiler alanında olduğu için gündeme de hakim oluyorsunuz. Aynı zamanda tarihsel olaylarla ilgili de çokça bilgiye sahip oluyorsunuz. Ancak mezun olduğunuzda elinizde bir mesleğiniz olmuyor. Dolayısıyla sizin bu noktada kendi karakterinize ve isteklerinize göre bir meslek seçimi yapmanız gerekiyor. Sizin karakteriniz, ne yapmak istediğiniz, ne şekilde ilerlemek istediğiniz ve kendinizi gelecekte nerede konumlandırdığınız çok önemli. Aslında önünüzde çok büyük bir havuz var ve meslek belirlemek kimilerine göre dezavantajken, kimilerine göre bir avantaj olabiliyor çünkü burada tam olarak kendi istediğiniz şeyi yapabilmenin verdiği bir artı var. Bu yüzden Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü okuduysanız, ne yapmak istediğinize karar verdikten sonra çeşitli stajlarla veya küçük eğitim programlarıyla kendi geleceğinizi şekillendirebilirsiniz. Bu noktada farklı departmanlarda çalışan çok arkadaşım var. Mezun olduktan sonra Pazarlama veya Finans Departmanı’nda çalışan, satış yapan arkadaşlarım var. Diğer taraftan diplomatik alanda ilerlemek isteyen ve şu anda diplomat okuluna giden bir arkadaşım var. Ben de tamamen alakasız bir şekilde İnsan Kaynakları’ndayım ve bu benim tamamen kendi isteğim doğrultusunda gelişen bir süreç. Bu yüzden sosyal bir bölüm okumanın verdiği bir avantaj olarak mesleğinizi kendiniz seçebilmeniz güzel bir şey.

471 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversitede birçok teorik bilgi edindiğiniz için çok donanımlı oluyorsunuz ama bunları bir noktada pratiğe dökemezseniz mezuniyetten sonra ne yapacağınızı bilememeniz çok doğal olur. Dolayısıyla üniversitede öğrenciyken bir yerlerde çalışıp ufak da olsa deneyim edindikten biraz daha net karar verebilirsiniz. Bu noktada yapmanız gereken ve size faaliyet sağlayacak en önemli şey stajlardır. Çünkü teorik bilgileri pratiğe dökmek bazen kolay olmayabiliyor. Bir işi yapmaya karar verdiğiniz noktada işin size uygun olmadığını görebiliyorsunuz ve bunları staj programları sayesinde fark edebiliyorsunuz. Bu yüzden öğrencilerin ya da yeni mezun konumundaki kişilerin gelecekte ne yapmak istediklerine karar vermelerinde staj programları çok büyük değer teşkil ediyor.

461 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Perfetti Van Melle, stajyerlerinden dinamik ve meraklı olmasını bekliyor çünkü FMCG sektörü kendi doğası gereği çok hızlı akıyor. Dolayısıyla her an değişen koşullara ve şartlara çok kolay bir şekilde adapte olmanız, sürekli merak etmeniz, bir şeyleri araştırmanız, bir konu hakkında fikir sahibi olmanız gerekiyor. Perfetti Van Melle de stajyerlerinden bunu bekliyor çünkü bir şekilde adapte olmak, süreçlerde ilerleyebilmek ve işleri yoluna koyabilmek için sürekli dinamik çalışmanız, sorgulamanız, bilmediğiniz şeyleri de sorarak öğrenmeniz gerekiyor. Perfetti Van Melle kişilere yatırım da yapıyor. Gelecekte oluşabilecek pozisyonlar için de değerlendiriyor. Dolayısıyla bu noktada şirket kültürüne adapte olabilen, şirket kültürünü anlayabilen ve bu doğrultuda çalışabilen kişiler olmanızı bekliyor.

423 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mezuniyetimin yaklaştığı andan itibaren nasıl bir şirkette çalışmak istediğim konusunda çok nettim. Çalışacağım şirket kesinlikle huzurlu, sakin ve mutlu bir yer olmalıydı. Buraya geldikten sonra ilerleyen süreçte doğru bir tercih yaptığımı gördüm. Çünkü buradaki insanlar sizin fikirlerinize değer veriyor ve sizi dinliyor. Fikirlerinizle ilgili aksiyonların alındığını görmek de çok keyifli oluyor. Bu yüzden sabah işe giderken ayaklarınız geri geri gitmiyor. Çünkü biliyorsunuz ki orada bir aile ortamı var, sizi güler yüzlü insanlar karşılıyor ve ekipçe çok keyifli bir şekilde çalışabiliyorsunuz.

380 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Career Kitchen Programı’nda seçilen kişilerde en büyük özellik, çok uyumlu olmalarıdır. Biz gerçekten çok uyumluyuz. Bir grup çalışmasında ya da toplantıda bulunduğumuzda birbirimizin fikirlerine değer veriyoruz ve bir şekilde ortak noktada buluşabiliyoruz. Normalde kalabalık bir ekip içerisinde sizden daha farklı düşünen ve daha farklı noktalara değinen kişiler olur ama burada öyle bir şey olmadı ve bence bunu Perfetti eleme aşamasında özen göstererek, özel olarak yapıyor. Şirket kültürü de bu şekilde olduğu için insanlar burada huzurlu çalışıyorlar ve daha çok bir aile ortamı yaratılıyor. Dolayısıyla staja aldıkları kişileri de gelecekte değerlendirebileceklerini düşünerek Perfetti kültürüne daha uyumlu kişileri seçtiklerini düşünüyorum.