Cevaplar 7

Yükleniyor...
1,871 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış içerisinde Nestlé’de iki farklı fonksiyon var. Bir tanesi aktif satışı gerçekleştirdiğimiz bire bir müşteri yönetimini yaptığımız departmanlar. Burada çalışan kişiler tamamen saha yönetimi, insan yönetimi ve müşteri yönetimi konusunda kendilerini geliştirebiliyorlar. Diğer ayağı ise biraz daha strateji planlama tarafı ki bu benim şu anda aktif olarak çalıştığım departman. Burada da şirketin ilgili markalarının ve ilgili satış kanallarının, satış stratejilerini ve kanal stratejilerini belirleyip bunların uygulanmasında çalışabiliyorsunuz. Dolayısıyla satış dediğiniz zaman, aktif olarak satışı yapıp sonrasında stratejik planlamayı yapabilir, isterseniz daha sonra pazarlama kariyerine ya da başka bir ticari pazarlama rolüne devam edebilirsiniz.

634 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yaklaşık 9 yıldır burada çalışıyorum. Nestle’nin fonksiyonlar arası çalışmak ve fonksiyonlar arasında geçiş yapmak isteyen insanlar için çok açık bir ortam olduğuna inanıyorum. Diğer taraftan insanlarla iletişim konusunda da oldukça açık bir şirket. Burası bariyerlerin olmadığı, insanların çok rahat birbiriyle görüşüp konuşabildiği, ast üst çok fark etmeden iletişim içerisinde olabildikleri, kendi düşünce ve fikirlerini ifade edebildikleri, aynı zamanda da ciddi inisiyatif alabildikleri bir şirket. Dolayısıyla siz inisiyatif almak ve bir işi sahiplenmek isterseniz, bu inisiyatifi size sonuna kadar veren ve bu konuda imkanları sağlayan bir şirket. Çalışmak anlamında beni burada, bunlar motive ediyor.

1,260 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Nestlé’de çalışmaya yaklaşık 9 sene önce başladım. Aslen mühendislik kökenli olduğum için Tedarik Zinciri Departmanı’nda çalışmaya başladım. 6 aylık proje sürecinden sonra da ticari tarafa daha çok ilgim olduğunu fark edince Ticari Pazarlama ve Satış Pazarlama tarafına geçiş yaptım. Yaklaşık sekiz buçuk sene satış tarafında geçti ve satış içerisindeki hemen hemen bütün fonksiyonları yer aldım. Satış finans tarafında yer aldım. Daha sonra distribütör ve zincir mağazalar tarafında aktif satışta rol aldım. Şu anda da satışın ticari pazarlama, ticari planlama tarafında çalışıyorum. Aslen Nestlé’deki adı da Kanal Kategori Satış Geliştirme olarak geçiyor. Şu anda da modern ticaret dediğimiz yapının Kanal Satış Geliştirme Müdürlüğü görevini yapıyorum.

1,413 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Kendilerini iyi tanısınlar. Mümkünse okul dönemleri boyunca stajlar yaparak, farklı fonksiyonlarda görevler alarak kendi yetkinliklerini belirlesinler, kendilerinin başarılı olabilecekleri alanları belirlesinler ve bu alanlarda çalışmaya özen göstersinler. Bir nevi kendilerine ayna tutmaya çalışsınlar diyebilirim. Çünkü, insan ancak kendi yeteneğinin olduğu ve ancak mutlu olabileceği bir ortamda daha verimli çalışabilir. Bu, hem şirketler için çok daha avantajlı, hem de kişinin kendisi için çok daha fazla avantajlı olacaktır.

1,963 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aktif satış yaptığım dönemlerde günümün çoğu telefonda operasyon yöneterek ve toplantılarla geçiyor. Şu anda da yaptığım görevin ana kısmı, şirketin ana karar mekanizmasının içinde yer alıp kendi kanalımla ilgili olan toplantılara ve birtakım görüşmelere katılmak. Ama bunun yanında çok fazla operasyon ve koordinasyon görevim var. Diğer taraftan da ciddi bir analiz yürütüyoruz, yaptığımız işlerin performanslarını değerlendiriyoruz, bunların performans sunumlarını yapıyoruz. Dolayısıyla hepsinin iç içe olduğu bir görevim var şu anda.