Cevaplar 5

Yükleniyor...
3,125 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bence en başta bazı çekirdek yeterliliklerini geliştirmeye odaklanmalılar. Bir kulüpte çalışma yapmak veya bir projeye imza atmak gibi çok farklı alanlarda olabilir. Liderlik gerektiren rollere getirildiğimiz için en başta kendimizi test etmemiz gerekiyor. Bunu yanı sıra spesifik işler yapılabilir. Birçok farklı sertifika, program ve eğitimler mevcut ve bu alanlarda kendilerini geliştirmeleri mümkün ve farklı alanlarda staj yapmayı deneyebilirler. Ne istediklerini ve ne yapmak istediklerini bilmek her zaman için en iyi yoldur diyebilirim.

4,752 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şu an okumakta olan ya da yeni mezun arkadaşlara verebileceğim tavsiye teknik bilgilerinin güçlü olması. Yine az önce de bahsettiğim gibi özellikle şirketlerin mali işler departmanlarında çalışmak istiyorlarsa, muhasebe bilgisi çok önemli. İstediğiniz kadar güçlü analitik becerileriniz olsun, teknik bilgi eksik olduğu zaman bazı şeyler olmuyor. O yüzden muhasebeye önem vermelerini tavsiye edebilirim. Yine mezun olduktan sonra kariyerlerine devam ederken birtakım sertifika programlarına katılabilirler. Kişilerin teknik gelişimini sağlayabileceği, Serbest Muhasebeci, Mali Müşavirlik sertifikaları olabilir. Uluslararası bazı sertifikalar olabilir. Bunlar ilk aklıma gelenler. Bu sertifika programlarıyla teknik gelişimlerini sağlayabilirler, sürekli gelişim arz edebilirler. Tekniğin de yanı sıra kariyerlerinin başında olan finansçı arkadaşlarıma söyleyeceğim şey; soru sormaktan çekinmemeleri. Çünkü finans, sorular ve sorulara aldığı cevaplarla beslenen bir fonksiyon. Sorduğumuz sorularla karşımıza gelen olayın arkasını daha çok görebiliyoruz. Neden-sonuç analizi yapabiliyoruz. Daha önce kimsenin aklıma gelmemiş bir fikri ortaya koyabiliyoruz ya da bir risk varsa onu tanımlayabiliyoruz. O yüzden bu bilinçle çalışmalarını, bu disiplini edilmelerini tavsiye edebilirim.

1,867 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Finans alanında çalışmak isteyenlere ilk tavsiyem, Finans alanında mutlaka staj yapmalarıdır. Bu bence olmazsa olmazlardan biri çünkü her ne kadar internetten ve orada çalışanlardan bilgi alsak da, o ortamda görev alıp o atmosferi yaşamak bize bunu ne kadar isteyip istemediğimizi anlatıyor. Ayrıca Finans departmanıiçin ekonomi ve piyasalarla, bütçe ve planlamayla ilgili olmak olmazsa olmazlardandır.

1,663 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Özellikle hem Finans alanında hem de diğer alanlarda çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyem, bol bol staj yapıp neye ilgi duyup duymadıklarını keşfetmeleridir. Başka bölümlerden finans bölümüne geçiş yapmak istiyorlarsa, kendilerini sürekli olarak dış kaynaklardan geliştirmelerini öneririm. Kitap okuyarak, internetten araştırarak veya Finans alanında çalışanlarla görüşerek olabilir. Yani bence, bu işe girmeden önce belli başlı bilgilere sahip olmak çok önemli.