Eğitim Teknolojileri

3 soruya 3 cevap verildi.

Cevaplar 3

Yükleniyor...
399 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirketlerde çalışanların büyük bir çoğunluğunu Y kuşağı oluşturmaya başladı. Migros’ta da %70’in üzerinde Y kuşağı çalışan mevcut. Bu kişiler değiştikçe öğrenme alışkanlıkları da değişiyor.

Örneğin; Türkiye’de son zamanlarda oyunlaştırma uygulamaları oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ve bunun çok başarılı örnekleri var. Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamalarıyla bambaşka bir dünyaya girerek gerçek hayattan koparan ya da gerçeği destekleyici içerikler üretilmeye başlandı.

Artık tıp bölümünde okuyan bir öğrenci sanal gerçeklik uygulamasıyla cerrahi müdahale yapabiliyor. Bunun yanında mikro öğrenme ile bilgileri hap bilgiler halinde daha kısa ve etkileşimli bir şekilde kullanıcılara vermek öğrenmeyi destekler hale geldi. İçerikler daha çok yazı kaynaklı üretilirken artık görsel hafızaya dayanan gif’lerin, icon’ların, videoların ve animasyonların yer aldığı içerikler haline geldi.

Bunun yanında yapay zekalar hayatımıza girmeye başladı. Bu da yeni neslin öğrenmesinde bir devir olabilecek bir gelişme. Önceden bir bilgiyi bir kişinin bilmesi değerliyken, sosyal medya platformlarında bilgi paylaşılarak türetilmeye başlandı. Teknolojinin eğitimde kullanılması bütün dünyada git gide hızlanan ve kaçınılmaz bir olgu haline geldi.

295 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında şirket gündemine ve departman ihtiyacına göre değişen eğitim projelerimiz oluyor. Biz bütün eğitim süreçlerinin %90’ını kendi içimizde gerçekleştiriyoruz ve bunları geliştirirken daha çok video, animasyon, oyunlaştırılmış veya etkileşimli içerikler tasarlayarak içeriğe ve hedef kitleye göre uygun öğrenim materyaline karar veriyoruz.

Bunun yanında tüm Migros çalışanlarının, yani yaklaşık 30 bin çalışanın yer aldığı sosyal öğrenme ve iletişim kanalımız mevcut. Burada da tüm Migros çalışanlarını tek bir çatı altında birleştirmiş oluyoruz. Çektiğimiz eğitim videolarını bu kanal üzerinden çalışanlarımıza ulaştırıyoruz. Bu şekilde şirket içerisinde tanım ve takdir ortamını oluşturuyoruz. Eğitim kataloğumuzdaki 500 tane eğitim videomuzun yanında 300 tane de etkileşim içeriğimiz mevcut. Bunları da değişen trendlere göre zaman zaman güncelliyoruz.

Bunun yanında Quiz Game adında oyunlaştırılmış bir soru çözme uygulamamız mevcut. Yıl içerisinde dönemsel yarışmalarla kullanıcılarımıza aktiviteler düzenliyoruz. İhtiyaca göre de çevrimiçi testler ve sanal sınıf öğrenim odaları oluşturuyoruz. Eğitim tasarımına devam ederken açık olan eğitimlerin, yarışmaların ya da sosyal medyada yapılan paylaşımların takibini gerçekleştiriyoruz.

Bunun yanında perakende sektörü çok dinamik olduğu için anlık eğitim ihtiyaçları oluşabiliyor. Böyle durumlarda da çok hızlı bir şekilde içerik üretip çalışanlarımıza tanımlıyoruz. Çalışanlardan uygulamalara yönelik gelen soruları da çok hızlı bir şekilde yanıtlamaya çalışıyoruz.

203 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğitim Teknolojileri Departmanı 3 yıl önce kuruldu ancak Migros, teknolojiyi gerçekten çok yakından takip eden ve iş süreçlerini entegre eden bir şirket. Eğitim teknolojilerini ve uzaktan eğitim sistemini Türkiye’de ilk ve çok uzun yıllardır kullanan şirketlerden biri. Bütün bunları takip ederek kendi içimizde gerçekleştirdiğimizi fark edince böyle bir birim kurulmuş oldu.