Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü

6 soruya 4 cevap verildi.

Cevaplar 4

Filtrele:Sırala:

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü kimlere göre bir bölümdür? Nasıl özellikler gerektirir? (2 Cevap)

Daha çok imam hatip mezunlarının tercih ettiği bir bölüm olan arap dili aslında hemen hemen herkesin okuyabileceği ve iş imkanları oldukça elverişli olan bir bölümdür.arapça her ne kadar ağır bir dil olsa da biraz emek harcarsanız karşılığını mutlaka bulursunuz... :)

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (1 Cevap)


Bölümden mezun olanları büyük çoğunluğu mütercim, tercümanlık kısmında çalışırlar. Bunun dışında kütüphanelerde, müzelerde, Diyanet işleri bakanlığında (KPSS sınavına girerek kamuda çalışabilirsiniz.), orta dereceli okullarda çalışabilirsiniz. Orta dereceli okullarda ise eğitmen olarak yani formasyon alıp imam hatip okullarında öğretmenlik yaparak çalışabilirsiniz. Ayrıca çeşitli hava yolu firmalarında host ,hosteslik gibi görevlerin yanı sıra emniyet genel müdürlüğünde çalışma şansınız da var.

Bunların dışında ülkemiz arap yarım adasıyla çok fazla ticari ve turistik iş birliği içerisindedir. Bu işlerini anlaşma kısımlarında, ya da turistik kısımlarında da firmalarda yerinizi alabilirsiniz.

Yine tüm bunların yanı sıra akademik hayatınıza devam edebilir, üniversitelerde eğitmen olup hem kendi yayınlarınızı yapabilir hem de kendiniz gibi öğrencileri yetiştirebilirsiniz.

ama bilmeniz gereken bir gerçek var :Arap dili oldukça zor bir dil, binaenaleyh oldukça ilgi istiyor gereken ilgiyi gösteririseniz size istediklerinizi verecektir...iyi şanslar.

Neden Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü? (1 Cevap)

Dünyadaki en eski dillerden biri olmasına rağmen çok az değişime uğrayarak günümüze kadar gelmesi bu dil öğrenmeye olan isteği artıyor. Yirmiden fazla ülkenin resmi dili olması da olumlu bir etmen. Türkiye gerçeklerini de göze alırsak gelecek 50 yıla kadar güzel bir getiri olan bir bölüm.

Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü kimlere göre bir bölümdür? Nasıl özellikler gerektirir? (2 Cevap)

Kesinlikle ders çalışmayı seven, üniversiteye gidince rahat edeceğini düşünmeyen, Arap Dili ve kültürüne özel ilgisi olanlara göre bir bölümdür. Gerçekten ilgisi olmayanların barınabileceği bir bölüm değildir.