Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü

8 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Yükleniyor...


Bölümden mezun olanları büyük çoğunluğu mütercim, tercümanlık kısmında çalışırlar. Bunun dışında kütüphanelerde, müzelerde, Diyanet işleri bakanlığında (KPSS sınavına girerek kamuda çalışabilirsiniz.), orta dereceli okullarda çalışabilirsiniz. Orta dereceli okullarda ise eğitmen olarak yani formasyon alıp imam hatip okullarında öğretmenlik yaparak çalışabilirsiniz. Ayrıca çeşitli hava yolu firmalarında host ,hosteslik gibi görevlerin yanı sıra emniyet genel müdürlüğünde çalışma şansınız da var.

Bunların dışında ülkemiz arap yarım adasıyla çok fazla ticari ve turistik iş birliği içerisindedir. Bu işlerini anlaşma kısımlarında, ya da turistik kısımlarında da firmalarda yerinizi alabilirsiniz.

Yine tüm bunların yanı sıra akademik hayatınıza devam edebilir, üniversitelerde eğitmen olup hem kendi yayınlarınızı yapabilir hem de kendiniz gibi öğrencileri yetiştirebilirsiniz.

ama bilmeniz gereken bir gerçek var :Arap dili oldukça zor bir dil, binaenaleyh oldukça ilgi istiyor gereken ilgiyi gösteririseniz size istediklerinizi verecektir...iyi şanslar.

3,551 görüntülenme

Daha çok imam hatip mezunlarının tercih ettiği bir bölüm olan arap dili aslında hemen hemen herkesin okuyabileceği ve iş imkanları oldukça elverişli olan bir bölümdür.arapça her ne kadar ağır bir dil olsa da biraz emek harcarsanız karşılığını mutlaka bulursunuz... :)

2,460 görüntülenme

Dünyadaki en eski dillerden biri olmasına rağmen çok az değişime uğrayarak günümüze kadar gelmesi bu dil öğrenmeye olan isteği artıyor. Yirmiden fazla ülkenin resmi dili olması da olumlu bir etmen. Türkiye gerçeklerini de göze alırsak gelecek 50 yıla kadar güzel bir getiri olan bir bölüm.

1,221 görüntülenme

Kesinlikle ders çalışmayı seven, üniversiteye gidince rahat edeceğini düşünmeyen, Arap Dili ve kültürüne özel ilgisi olanlara göre bir bölümdür. Gerçekten ilgisi olmayanların barınabileceği bir bölüm değildir.

1,081 görüntülenme

Merhabalar , Arap Dili ve Edebiyatı Bölümünde okula göre bir takım değişiklikler olsa dahi genel itibarı ile İslam öncesi ve İslami dönem edebiyatları , şiirleri,  metinleri , bilim insanları, hayatları ile ilgili dolu dolu öğrenerek geçirdiğimiz derslerin yanı sıra Arapça dil bilgisi ve çözümlemeleri uygulamaları görüyoruz ben bunları hem yazı hem konuşma dilinde uygulamak için aldığımız dersler de var   İşlediğimiz metinler üzerinde çeviri ve çözümleme yaptığımız dersler ve birde her okulda olur mu bilmediğim Süryanice Farsça olarak seçmeli dil derslerimiz var ve  İbranice dilini zorunlu ders olarak alıyoruz. İlginiz ve sabırla okuduğunuz için teşekkürler .

752 görüntülenme