Cevaplar 4

Yükleniyor...
2,608 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Arkadaşlar için en önemli tavsiyem; önlerine bir konu geldiğinde bunu literatürde veya internete girerek bir araştırsınlar. Yurtdışında neler yapılmış, bu konu hakkında hangi patentler alınmış ya da hangi tasarım çaılşmaları yapılmış ve ben bunları yapabilir miyim diye sorgulasınlar. Tasarımlarını kendileri gerçekleştirmeye çalışsınlar. Çünkü Ar-Ge’deki en önemli şey meraktır. Eğer içinizde bir merak, bir araştırma arzusu yoksa Ar-Ge Mühendisi olursunuz ama mutsuz olursunuz. Önlerine bir konu geldiğinde bir miktar detayına insinler, neyin nasıl olduğunu nasıl, çalıştığını ya da bu komponentler çalışırken parça değişirse nasıl olur diye düşünsünler. Bu onların hem araştırma hem de merak duygularını geliştirecek ve onları Ar-Ge‘ye daha çok yaklaştıracaktır diye düşünüyorum.

3,260 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle öğrencilere önerim staj dönemini çok iyi değerlendirmeleri çünkü bizim gibi birçok uluslarası firmada staj yapma imkanları var öğrenciyken. Üstelik normal bir çalışan gibi projelere dahil olabiliyorlar bizlerle birlikte çalıştıklarında. En azından yapacakları işten keyif almaları çok kritik. Dolayısıyla keyif alacakları alan nedir onu belirlemeleri lazım, bunu da işe başlamadan mümkünse staj döneminde netleştirmiş olurlarsa çok daha rahat bir kariyer yolu çizebilirler kendilerine.

1,110 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çalışma alanı anlamında ArGe’yi seçtikten sonra sektör olarak karar verebilirler. Gıda sektöründe mi çalışmak istiyorlar. Gıda üzerinden karar verdiklerini düşünürsek buna göre staj dönemlerini değerlendirmelerini tavsiye ederim. Zorunlu stajlarımız var evet ama mümkün olduğunca, fırsat buldukları sürece zorunlu olmayan farklı sektörleri ya da farklı işletmeleri görsünler ki daha sonra gerçekten kurumsal bir yerin veya istedikleri bir alanın ya da o koşulların önemini anlasınlar. Çünkü bu tür şeyler stajyerlik döneminde çok daha net ortaya çıkıyor. Kendisi için doğru bölümün ArGe olduğunu düşünürken belki oradaki tempo ona fazla gelebiliyor. Çalışma şartları biraz ağır gelebiliyor ve alanının aslında daha farklı bir bölüm olabileceğine karar verebilir. Ya da tam tersi, bizim burada stajyerlik yaparken tanıdığımız, başka bölümler için başvuran ama bizim bölümü çok seven ve çalışmak isteyen arkadaşlarımız da oldu. Kendini tanıması anlamında farklı farklı pek çok staj imkanını değerlendirmesini tavsiye ederim.