Cevaplar 8

Yükleniyor...
906 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever farklı deneyimleri yaşamanız için size imkan sunuyor, bu çok güzel bir fırsat. Bu anlamda da çalışırken ben hem tecrübe kazandım hem de bir sürü yetkinlik geliştirdim. Düşünün bir tarafta müşteri, satış hedefleri, alışverişçiler derken diğer tarafta tüketici, marka ve ürün diyorsunuz. Bu ikisi hakikaten birbirinden farklı denklemler, o aradaki geçiş zor oluyor ama o zorluktan ben çok fazla şey öğrendiğimi düşünüyorum. Bu bağlamda da şuanda beraber çalıştığım arkadaşları yönlendirmek adına çok ciddi bir tecrübe kazandım. Bir anlamda farklı departmanlardaki tecrübelerimi kullanarak günlük işlerimde veya yaptığım projelerde hep bir adım ileriye gidebildiğimi düşünüyorum. Beni farklılaştırdığını, çözüm alternatiflerinde daha hızlı sonuca gittiğimi düşünüyorum.

835 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever çok iyi bir okul, kariyerime ilk adım attığım günden bugüne kadar her gün bir şey öğrendim. Burada Unilever’in bana sağladığı en önemli fırsat hata yapmama şans tanıyor olması. Ben şirkete girdiğim ilk gün bana hata yapacaksın ama bu hatalarından ders al ki kendini geliştiresin demişlerdi ve şirket bu mantıklı çalışıyor, hata yapmak mümkün ama bunları geliştirmekle yükümlüyüz. Size kimsenin vermeyeceği bir sorumluluk veriyor: büyük markaları size emanet ediyor, büyük müşterileri size emanet ediyor, çok büyük bütçeleri sizin kontrolünüze bırakıyor. Bunlar benim için çok büyük motivasyon kaynağı yani bu kadar sorumluluğu omuzlarımda hissetmek benim için çok büyük bir motivasyon kaynağı, beni ileriye taşıyan en önemli etkenlerden bir tanesi. Bunun dışında burada iyi bir aile de var, hepimiz beraber çalışıyoruz. Sonuç olarak bunun zor günü de var iyi günü de var, bir anlamda zorlukları birlikte aşıyorsunuz, birbirinize bağlı bir ekip olarak çalışıyorsunuz. En iyi dostluklarımı da ben bu şirkette kazandım, şuanda çevremdeki tüm yakın arkadaşlarım Unilever’den. İyi bir okul, iyi bir aile ortamı, sizi geliştiren bir ortam ve bunları bulduğunuz zaman açıkçası başka bir şeyi de fazla aramıyorsunuz. Diğer etkenler tabiki profesyonel hayatta olacak ama bunların sizin için esas önemli nedenlerden olması gerek diye düşünüyorum. O yüzden şu güne dek beni yanlış çıkartmadığı için, beni hep desteklediği için Unilever’deyim.

3,086 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mümkün olduğu kadar çalışmaya başlamadan önce tecrübe etmeleri, bunun da en güzel yöntemlerinden birisi staj. Farklı şirketlerde ve departmanlarda çünkü bazen kafada net olmayabilir ne yapmanız gerektiği veya isteğiniz çok netse o zaman kendinizi o departmana yönlendirebilirsiniz. Ama mümkün olduğu kadar bunu deneyimlemeniz lazım çünkü deneyimlemeden, farklı örneklerini görmeden çok zor oluyor. O yüzden stajların ben ciddi önemli olduğunu düşünüyorum. Bir de eğer amaç Müşteri Geliştirme, hızlı tüketim ürünlerine ilgi ve alakaysa mağazalar güzel bir deneyim alanı bu anlamda. Bol bol mağaza ziyareti yapabilirsiniz, kendi yaptığınız mağaza alışverişinde de olabilir bu. Çünkü orada ürünler var, raflarda duruyorlar; niye o ürünleri o rafa konumlandırdılar, acaba bunun arkasında başka bir mantık olabilir mi, alışverişçiler nelere dikkat ediyorlar, neyi sepetine atıyor, neyi sepetinden çıkarıyor, fiyata mı ürüne mi bakıyor gibi şeylere dikkat etmek gerekiyor. İyi bir gözlemci olmak gerekiyor. Bu gözlemlerle kendinizi geliştiriyorsunuz. O yüzden hem işte çalışarak yani staj deneyimi yaşayarak ki bu part-time da olabilir, hem de benim en değerli bulduğum mağazalara gidip hakikaten dokunarak ve etraftaki alışverişçiyi biraz anlamaya çalışarak bunları deneyimlemek bence size fayda sağlayacaktır.

946 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Unilever, belirli yetkinlikler üzerinde herkesi işe alıyor. Hangi departmanda çalışırsanız çalışın Unilever yetkinliklerini karşınızdaki insanda arıyorsunuz. Ama bunu Müşteri Geliştirme Departmanı’na indirgeyecek olursak en fazla istenen özellik başarma ve işi sonuçlandırma arzusu. Sorumluluk sahibi olması gerekiyor çalışma arkadaşınızın, o bilincin ve kuvvetin kendisinde olması gerekiyor çünkü çok dinamik bir ortam. Stresi yüksek, hedefleriniz var, bunlar için çalışıyorsunuz. Bu dünyanın içerisinde bunları başarmaya odaklı olmanız gerekiyor.

1,136 görüntülenme
·
Transkripti Göster

E-ticaret aslında Türkiye’de hızlı gelişen bir sektör. Özellikle nerede gelişiyor derseniz pek tabii trendlerle paralel gidiyor. Giyimle bir furya patladı. Takibinde teknoloji şuanda en önemli etkenlerden bir tanesi. En hızlı ilerleyen kategorilerden bir tanesi. Bunun içerisinde hızlı tüketim ürünleri olarak payımızı arttırmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda birkaç tane iş modeli var. Migros, Carrefour gibi birçok müşterilerimizin kendi siteleri var. Buradan yani sanal mağazalarından kendi müşterilerine hizmet ediyorlar. Biz de bu modeli kullanmaya çalışıyoruz. Bunun dışında sadece e-ticaret üzerine çalışan modeller var. Örneğin Hepsiburada. Kendi deposu var, bunun üzerinden hizmet sunuyor. Diğer model de müşterileri ve markaları bir araya getiren model, örneğin Gittigidiyor. Diğer model de spesifik alanlarda çalışan model, örneğin sadece kozmetik üzerine çalışan firmalar. En uç noktası da Unilever gibi firmaların kendi müşterisine sattığı modeller, biz bu 5 başlıklı modeli yönetmeye çalışıyoruz. Ağırlıklı işimiz pazar payını arttırmak ve sektörü geliştirmek, tüketicilerden farklı hedef kitleler var. Hepsiburada ağırlıklı alışverişçi kitlemizden çok farklı. Teknoloji arayışında oldukları için geleneksel perakendede satmaya alıştığımız ürünlerin satış miktarının az olduğu, farklı ürünlerin ön plana çıktığı bir dünya var. Orta sıralarda satan ürününüz en çok satan ürününüz haline gelebiliyor, tamamen hedef kitleniz değiştiği için. Biz bu dinamiği yönetmeye çalışıyoruz.