Cevaplar 11

Yükleniyor...
6,154 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben Kimya Mühendisliğine girmeden önce Kimya bölümünde laboratuarda çok farklı deneyler yapacakmışım gibi düşünüyordum. Birçok insan da böyle düşünüyor olabilir ama aslında böyle değil. Kimya Mühendisliği’nde kimyasal malzemelerin ve ürünlerin üretimi yapılıyor. Bir tesis kurup, o tesisi işletme gibi tamamen üretim ve fabrikaya dayalı bir bölümdür. Buradaki benzerlik hakkında konuşacak olursam, Makine Mühendisliği’ne daha çok benziyor. Dolayısıyla bu bölümü fabrika ortamında çalışmaktan hoşlanacak olanlar ve teknik alanlarda çalışmak isteyecek öğrenciler seçebilirler. Endüstri Mühendisliği ise çok daha geniş bir alana yayılıyor. Tedarik Zinciri, Lojistik, Üretim, Pazarlama, Satış gibi birimleri bu meslekte toplayan tek şey optimizasyon diyebiliriz. En az kaynakla en çok işi nasıl yapabiliriz, nasıl efektif bir çalışma şekli oluşturabiliriz gibi sorulara kafa yoran bir meslek. Alanını daha geniş tutmak isteyen ya da optimizasyona meraklı olan herkes seçebilir.

8,990 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bende tüm departmanlardaki sektörlerde çalışabileceğim bir bilgi birikimi oluşturdu. Hem teknik bir üniversite olduğu için hem de benim okuduğum bölümler Mühendislik üzerine olduğu için analitik yönüm çok gelişti. Bu da aslında her sektördeki görev için çok önemli bir özellik. Çünkü bu datalar her yerde var. Bunun dışında Endüstri Mühendisliği için spesifik konuşacak olursam; biz orada Tedarik Zinciri, Üretim, Satış, Pazarlama, Simülasyon, Optimizasyon gibi birçok konuda ders gördük. Bu derslerin hepsini görünce de bu departmanların hepsinde çalışacak kadar geniş bir alan sağladı. Kimya Mühendisliği üzerine konuşacak olursam da; ben şu an Pazarlama alanında çalışıyorum. Belki yaptığım işle hiçbir alakası yokmuş gibi görünüyor olabilir ama benim bu ürünlerin üretim aşamasını biliyor olmam bana bir perspektif katıyor ve bence bu çok önemli bir durum. Orada yaptığımız bireysel ve grup projeleri beni şu anda gerçek hayatta ve şirket hayatında yaptığım projelere hazırladı. Çünkü orada bir işi alıp sonuna kadar götürmeyi, arada çıkan tüm sorunlara çözümler bulmayı öğretti. Bunu yaparken de tek başıma değil, birçok insanla çalışmak için iş bölümü yapmayı öğretti. Bunun yanı sıra, öğrenci kulüplerinde kendimi birçok yönde geliştirme şansı buldum. Dolayısıyla ben okulumdan çok mutlu bir şekilde mezun oldum. Gitmek isteyen arkadaşlara da tavsiye ederim.

9,900 görüntülenme
·
Transkripti Göster

P&G’nin web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında başvuru formlarının linkini bulabilirsiniz. Buradan başvuruyu tamamladıktan sonra önünüze online bir test geliyor. Bunu tamamlıyorsunuz ve bu aşamayı da başarılı bir şekilde geçerseniz yazılı bir test oluyor. Bu da yine genel bir yetenek testidir. Bu testten sonra da mülakat süreçleri başlıyor. Kaç adet mülakat olacağı sürece göre değişiyor. Burada önemli olan şey, çok fazla kişinin sizi değerlendirmesidir. Bu yüzden şirkete tek bir kişinin değerlendirmesiyle girmiyorsunuz. Hem İnsan Kaynakları Sorumluları hem de sizin başvurduğunuz departmanın sorumluları sizinle görüşüyor. Dünyanın her yerinde aynı sorularla, son derece objektif bir şekilde değerlendiriyorsunuz. Bunun sonucunda da sizin tüm aşamaları geçip geçmediğinize, girdiğiniz mülakatların genel değerlendirmesiyle kadar veriliyor. Ben çok keyifli bir süreç geçirdim çünkü mülakat masasına geçtiğiniz zaman karşınızdaki kişiler soracağı soruları hiçbir şekilde sizi sorgulamak, sizin cevap veremeyeceğiniz soruları bulmaya çalışmak, sizi sıkıştırmak için sormuyor. Soruları sizi tanımaya yönelik olarak soruyorlar. P&G’de mülakat soruları; sizin şu ana kadarki hayatınızda yaşamış olduğunuz olaylarda aldığınız tutumların, şirket değerleriyle ne kadar örtüştüğüne ya da sizin yetkinliğinizin başvurduğunuz bölümle ne kadar örtüştüğüne bakılarak değerlendirmeler yapılıyor. Dolayısıyla siz de mülakat esnasında o rahatlığı hissediyorsunuz, bu yüzden benim için keyifliydi. Ayrıca benim için güzel olan bir diğer yanı, mezun olduktan sonra endişeli bir bekleyişin olmaması çünkü mezun olmadan çok önce sonuçlar açıklandı. P&G de özellikle buna dikkat ediyor. Dolayısıyla ben mezun olduğumda işim hazırdı, o güvenle geldim buraya. Bu yüzden benim için keyifli bir süreçti.

1,462 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Okul hayatım boyunca her zaman Pazarlama alanında çalışmak istiyordum. Dolayısıyla ilgili işleri ve şirketleri takip ediyordum. Bunu hem kariyer günlerinde konuşmaları dinleyerek hem de işlerini takip ederek öğrenebildim. P&G’nin Pazarlama alanında çalışabileceğim en iyi şirketlerden biri olduğunu düşündüm. Aynı şekilde hızlı tüketim sektörü de benim için çok ilgimi çekiyordu çünkü üretilen ürünleri herkes günde bir kez de olsa kullanıyordu. Dolayısıyla tüketiciye bu kadar yakın olma noktası beni oldukça heyecanlandırıyordu. Ayrıca P&G’nin değerlerini kendime çok yakın bulup kendimle bağdaştırdığım için de buraya girmek istediğimi söyleyebilirim.

2,204 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirket kültürü oldukça oturmuş durumda ve tüm dünyada aynı değerlere sahip bir yapıda. Tüm görevlerdeki insanlar da bu değerleri benimsiyor. En önemli özelliklerinden biri, buradaki insanların birbirlerinin yetkinliklerine ve niyetlerine güvenmesidir. Transparanız ve düşündüğümüzü söyleyebiliyoruz. Dolayısıyla bazı noktalarda işin yönünü de değiştirip, kendi düşüncelerimizi katabiliyoruz. Herkes her işi kendi işiymiş gibi sahipleniyor. Her sabah buraya kendi dükkanımızı açıyormuş gibi geliyoruz. Bu da hem ortama hem de işe çok güzel yansıyor. Liderlik çok önemli çünkü herkes kendi alanında lider durumda ve sadece tek bir tane lider yok. Herkes kendi alanını en iyi şekilde biliyor ve oradaki işi lider bir şekilde yürütüyor. Herkes eşit. Din, dil, ırk ayrımı kesinlikle yok. Performans değerleri tamamen performansa göre yapılıyor. Hiçbir şekilde işin içine kişisel sebepler girmiyor. Dolayısıyla burası işini sahiplenen, her zaman bir adım öteye götürmeye çalışan ve geliştirmeyi düşünen insanlar için oldukça sosyal bir ortamdır.