İŞ TECRÜBELERİ

Vodafone

İnovasyon Pazarlama Müdür Yardımcısı

2016 - Devam

Vodafone Discover Programı'na kimler başvurabilir? (1 Cevap)

Programa başvurmak için bir kısıt yok ama o sene içerisinde üniversiteyi bitirmeniz gerekiyor çünkü burada tam zamanlı olarak çalışabileceğiniz bir ortam var. Üniversitelerin son sınıf öğrencilerinin hepsi başvurabiliyor ama eleme süreçlerinde ilerleyebilmeniz iyi bir İngilizce seviyenizin olması gerekiyor, bunun haricinde herhangi bir sınırlama yok. Dolayısıyla okulu bitirmeniz, istekli olmanız, bir şeyler kazanma konusunda enerjinizin olması en önemli kriterlerdir.

Vodafone Discover Programı nedir? (1 Cevap)

Şirketlerin MT programlarına benzer bir program ama diğerlerinden farklı. En başta güzel bir oryantasyon süreci var. Biz burada 40 kişiyle birlikte başladık ve o 1 ay içinde bir aile haline geldik. Aldığımız eğitimlerle, öğrendiğimiz şeylerle, şirketteki organizasyon yapısıyla, sosyal aktivitelerle çok güzel dostluklar edindik ve 1 ay içerisinde tüm işi kavradık.Burada rotasyon kültürüne inanılıyor ve ben de en büyük artısının bu olduğuna inanıyorum. Ben ilk 6 ay içerisinde Sabit İnternet tarafında Ürün Yönetimi yaparak ürünün nasıl geliştirildiği ve nasıl çıkarılacağı noktasında birçok şey öğrendim. Diğer 6 ayda Partner Yönetimi gibi biraz daha Satış’a yakın olan işlerle ilgilendim. Burada da Satış’ın ve Partner Yönetimi’nin dinamiklerini kavrama fırsatım oldu ve bunların sonrasında Segment rolüne geçtim. Şu an yaptığım işte Ürün, Satış, Partner kısımlarında öğrendiklerimin hepsini kullanarak daha efektif ve rahat bir şekilde çalışabiliyorum.1 senenin sonunda rotasyonu tamamladıktan sonra seçeceğiniz bir yerde görevinize devam ediyorsunuz. Ben de dünyanın trendlerine ve teknolojik yeniliklere ilgim olduğu için İnovasyon Segmenti’nde yer almak istedim çünkü burada neler yapabileceğimiz ve şirkete, ülkeye, dünyaya neler katabileceğimiz konusunda özgürce çalışarak güzel şeyler çıkarabiliyorum ve bunu çok keyif alarak sürdürüyorum. Bu sürecin en büyük artılarından birisi de, Discover Programı’nın devamı olan Colombus Programı’dır. Bu program 2 senenin sonunda hak edenlere eğitimini yurtdışında devam ettirme fırsatı veriyor. Yurtdışında 2 sene boyunca bir Vodafone ülkesinde bir takım işlerle ilgileniyorsunuz. Bence uçtan uca bakıldığında bu bir bütün olarak algılanmalı çünkü insanı çok yönden besleyen bir program. Ben şu anda bunun faydalarını görüyorum.

Vodafone sosyal sorumluluk ve gönüllülük projelerini nasıl destekliyor? (2 Cevap)

Vodafone, iş dışında birçok konuda bizi destekleyen bir şirket. Uzun zamandır kafa yorduğumuz bir konu olan kadınların iş hayatında desteklenmesi veya işsizliğin giderilmesi konularında, He For She projesi bu eşitsizlikleri bitirmeyi hedefliyor. Biz bu iş için bir şeyler yapmayı kafamıza koyduk ve Vodafone şirket olarak dünyada 10 şirketten biri olarak bu davayı destekliyor. Ayrıca bizim bu eşitsizliğin önüne geçmemizi sağlayacak gönüllü çalışmalarda bulunmamıza da ön ayak oluyor. Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleriyle kadın girişimcilere destek veriyor. Bunun dışında satış veya teknoloji liderleri gibi programlarla iş hayatında yükselmeye ön ayak olan bir şirket. Dolayısıyla biz iş dışında da burada bir anlam bulabiliyoruz. İşin haricinde değer verdiğiniz şeyleri destekleyici projelerle gelmesi ve sizin bunun bir parçası haline gelmenize izin vermesi büyük bir avantaj. Sadece He For She değil, değişim liderleri programları gibi programlar da bunları destekleyecek, arttıracak ve inandığımız noktalara getirecek durumda. Biz her zaman bu tarz şeylerin arkasındayız.

Cannes Young Lions yarışma sürecini anlatır mısınız? (2 Cevap)

İlgili fonksiyonların katılması ve takımların kurulması üzerine ilgili fonksiyona e-mail geliyor. Biz de eski arkadaşlar olmanın verdiği bir rahatlıkla, takımı kurmakta çok net davranıp bu sürece başvurduk. Süreçte genellikle dünyayı küresel olarak etkileyen global bir probleme çözüm bulmanız ve bunu şirketinize bağlamanız bekleniyor. Biz de bunu kabaca bunu yapan bir brief yazdık.İkimizde bu süreç boyunca segment tarafında birçok projede ve ajansla çalışıyoruz ve onlara kampanyalarımızın brieflerini veriyoruz. Bu brieflerin nasıl formatta yazılması gerektiğini, kampanyanın nasıl başarıya ulaşacağını belirliyoruz. Bunu da Vodafone’un bize kazandırdığı ve bizim de alışık olduğumuz bilgilerle yapıyoruz. Bunun haricinde biraz kutunun dışında düşünerek oradaki sorunu müşteriyi etkilemeyecek şekilde çözmeye çalışıyoruz. Bunları da arkadaş olmanın da verdiği samimiyetle gayet iyi bir şekilde yapabiliyoruz. Analitik çalışmalarla çok keyifli ve güzel bir süreç sonrasında almayı da başardık. Burada biraz yöneticilere de teşekkür etmek gerekiyor. Benim yöneticim Simgül, direktörüm Onur, Tonguç’un yöneticisi de Nedim bizi sahiplendiler ve projede ciddi yol gösterdiler. Böyle bir yarışmaya katılırken bu kadar tecrübeli pazarlamacıların yanınızda olması bence çok faydalı.

Vodafone İnovasyon Departmanı olarak üzerinde çalıştığınız bir proje örneği anlatır mısınız? (1 Cevap)

Benim en çok keyif aldığım ve bu sene kurulumunu yaptığım bir Consumer IoT işi var. Bu işte müşterinin ihtiyaçlarını anlama, onların sevdikleriyle iletişime geçmelerini sağlama, eğlence, sağlık veya taşımacılık gibi ihtiyaçlarına cevap verebilme üzerine çizdiğimiz bazı rotalar var. Ailede çocuk çok önemli olduğu için geçen haftalarda akıllı çocuk saati lansmanı gerçekleştirdik. Küçük çocuğu olan aileler çocuklarının nerede olduğunu bilmek, görmek ve onlara ulaşmak istiyor ama küçük olduğu için telefon almak istemiyor. Biz de bunu nasıl çözebileceğimize baktığımızda akıllı çocuk saati bulduk ve içerisine özel bir tarife yaparak çocuk okula veya sokağa gittiğinde, ailenin telefondan saatle çocukla konuşabilmesini sağlayan, istedikleri zaman telefondaki uygulama üzerinden çocuğun nerede olduğunu görebilecekleri bir çözüm sunduk ve bu gerçekten çok beğenildi. Şu anda bu proje güzel bir şekilde ilerliyor ve ileride müşterilerin daha farklı ihtiyaçlarına göre büyüyüp bir iş haline geleceğine inancımız çok yüksek.