Cevaplar 11

Yükleniyor...
673 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Vodafone, iş dışında birçok konuda bizi destekleyen bir şirket. Uzun zamandır kafa yorduğumuz bir konu olan kadınların iş hayatında desteklenmesi veya işsizliğin giderilmesi konularında, He For She projesi bu eşitsizlikleri bitirmeyi hedefliyor. Biz bu iş için bir şeyler yapmayı kafamıza koyduk ve Vodafone şirket olarak dünyada 10 şirketten biri olarak bu davayı destekliyor. Ayrıca bizim bu eşitsizliğin önüne geçmemizi sağlayacak gönüllü çalışmalarda bulunmamıza da ön ayak oluyor. Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleriyle kadın girişimcilere destek veriyor. Bunun dışında satış veya teknoloji liderleri gibi programlarla iş hayatında yükselmeye ön ayak olan bir şirket. Dolayısıyla biz iş dışında da burada bir anlam bulabiliyoruz.

İşin haricinde değer verdiğiniz şeyleri destekleyici projelerle gelmesi ve sizin bunun bir parçası haline gelmenize izin vermesi büyük bir avantaj. Sadece He For She değil, değişim liderleri programları gibi programlar da bunları destekleyecek, arttıracak ve inandığımız noktalara getirecek durumda. Biz her zaman bu tarz şeylerin arkasındayız.

437 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İlgili fonksiyonların katılması ve takımların kurulması üzerine ilgili fonksiyona e-mail geliyor. Biz de eski arkadaşlar olmanın verdiği bir rahatlıkla, takımı kurmakta çok net davranıp bu sürece başvurduk. Süreçte genellikle dünyayı küresel olarak etkileyen global bir probleme çözüm bulmanız ve bunu şirketinize bağlamanız bekleniyor. Biz de bunu kabaca bunu yapan bir brief yazdık.

İkimizde bu süreç boyunca segment tarafında birçok projede ve ajansla çalışıyoruz ve onlara kampanyalarımızın brieflerini veriyoruz. Bu brieflerin nasıl formatta yazılması gerektiğini, kampanyanın nasıl başarıya ulaşacağını belirliyoruz. Bunu da Vodafone’un bize kazandırdığı ve bizim de alışık olduğumuz bilgilerle yapıyoruz. Bunun haricinde biraz kutunun dışında düşünerek oradaki sorunu müşteriyi etkilemeyecek şekilde çözmeye çalışıyoruz. Bunları da arkadaş olmanın da verdiği samimiyetle gayet iyi bir şekilde yapabiliyoruz. Analitik çalışmalarla çok keyifli ve güzel bir süreç sonrasında almayı da başardık.

Burada biraz yöneticilere de teşekkür etmek gerekiyor. Benim yöneticim Simgül, direktörüm Onur, Tonguç’un yöneticisi de Nedim bizi sahiplendiler ve projede ciddi yol gösterdiler. Böyle bir yarışmaya katılırken bu kadar tecrübeli pazarlamacıların yanınızda olması bence çok faydalı.


567 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim en çok keyif aldığım ve bu sene kurulumunu yaptığım bir Consumer IoT işi var. Bu işte müşterinin ihtiyaçlarını anlama, onların sevdikleriyle iletişime geçmelerini sağlama, eğlence, sağlık veya taşımacılık gibi ihtiyaçlarına cevap verebilme üzerine çizdiğimiz bazı rotalar var.

Ailede çocuk çok önemli olduğu için geçen haftalarda akıllı çocuk saati lansmanı gerçekleştirdik. Küçük çocuğu olan aileler çocuklarının nerede olduğunu bilmek, görmek ve onlara ulaşmak istiyor ama küçük olduğu için telefon almak istemiyor. Biz de bunu nasıl çözebileceğimize baktığımızda akıllı çocuk saati bulduk ve içerisine özel bir tarife yaparak çocuk okula veya sokağa gittiğinde, ailenin telefondan saatle çocukla konuşabilmesini sağlayan, istedikleri zaman telefondaki uygulama üzerinden çocuğun nerede olduğunu görebilecekleri bir çözüm sunduk ve bu gerçekten çok beğenildi. Şu anda bu proje güzel bir şekilde ilerliyor ve ileride müşterilerin daha farklı ihtiyaçlarına göre büyüyüp bir iş haline geleceğine inancımız çok yüksek.

437 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Müşterilerin ve kullanıcıların ihtiyaçları sürekli değiştiği için buna odaklanmak gerekiyor. Bundan 10 sene önceki bir ihtiyaçla şu andaki ihtiyaç farklılaşabiliyor veya ihtiyaç aynı kalsa da buna cevap verme stili değişebiliyor. Eskiden bir alışveriş nakit parayla yapılırken, artık kredi kartıyla yapılıyor. Bu kredi kartıyla alışveriş yapma kısmını telefonla yapma haline getirmek de yine ihtiyacı aynı tutup çözüm yöntemini farklılaştırmak oluyor.

Burada yapmamız gereken şey; dünyadaki trendleri takip etmek, dünyada neler olduğuna, büyük şirketlerin nelerden konuştuğuna, bunların müşteriye neler kazandırdığına ve bu işin neresinde olabileceğinize bakmak çok önemli. Artık bir takım yeniliklerin gelmesi ve bunların insan gücünden bağımsız olarak iyileştirilmesi gerekiyor. Bu belki üretim bantlarında ve fabrikalarda bir takım işlerin kaybolmasına yol açabilir ancak müşteriye bir şeyler kazandırmak istiyorsanız ve trendleri takip ediyorsanız kendinizi her zaman geleceğin mesleklerine adapte edebilirsiniz. Dolayısıyla ne yaptığınızdan bağımsız olarak kim olduğunuz, müşteriyi ve ihtiyaçları nasıl ele aldığınız, trendleri ne kadar takip ettiğiniz çok önemli.

410 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnovasyon Segmenti olarak burada ilgilendiğimiz bir takım dikeyler var. Bunlardan en çok keyif alıp çok şey öğrendiğim, Vodafone’a büyük katma değer sağlayan şey, Consumer IoT dikeyidir. Birbiriyle bağlantılı olan cihazların hepsine IoT cihazları diyoruz ve bunları bir servis haline getirip müşterinin ihtiyaçlarıyla nasıl buluşturacağımızla ilgili bir takım stratejiler ve ürünler çıkartarak iletişim planlarıyla ilgileniyoruz.

Bir başka işimiz olan Vodafone Yanımda uygulamasında 6 milyondan fazla aktif kullanıcı var ve müşteriler buradan tüm ihtiyaçlarını halledebiliyor. Biz de bu uygulamayı müşterilerimizin hayatına nasıl daha fazla sokabileceğimiz ve onların tüm sorunlarını dijitalde nasıl çözebileceğimiz konusunda birçok ekiple birlikte çalışıyoruz.

Bunun haricinde içerik servislerimiz, Netflix ve Spotify’la bir takım partnershiplerimiz, Güvenli Net veya Güvenli Depo gibi ürünlerimiz var. Bu servisleri yine hangi müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verdiğine bakarak doğru iletişim planlarıyla onların hayatlarına entegre etmeye çalışıyoruz.

Bunun dışında akıllı telefonu olmayanların da hava durumu, fal, maç sonuçları gibi bir takım bilgi alma ihtiyaçları var. Bu ihtiyaçlara cevap vermek bizim sorumluluğumuz olduğu için bunları sağladığımız içerik servislerimiz var.

Mobil ödeme ve finansal sistemler kısmında da uygulama ve fatura yansıtma gibi iki yöntem var. Buradaki amacımız da müşterilerimizin cüzdan ihtiyaçlarını ortadan kaldırarak telefonla bütün ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecekleri bir dünya sunmaktır. Bunların hepsine birçok ekiple beraber çalışıp güzel işler çıkartarak devam ediyoruz. Ben de bundan çok keyif alıyorum.