Cevaplar 14

Yükleniyor...
8,356 görüntülenme
·
Transkripti Göster

TEV bursiyerliğine yine otomotive olan tutkum sayesinde ulaştım. Yüksek lisansımı Otomotiv Mühendisliği üzerine yapmak istiyordum ama aynı zamanda burs bulmam da gerekiyordu. Burs bulmaya çalışırken internette TEV ile Otomotiv Mühendisliğini bir arada gördüm ve TEV’in yurtdışına bu tarz bir burs verdiğini o zaman öğrendim. Akabinde TEV’e başvurdum ve bazı seçim aşamaları oldu. Bunlar birkaç stepten oluşuyordu. İlk öncesi, Tev’in belirlediği çeşitli kıstasları aşıyorsunuz akabinde tüm kriterleri sağlıyorsanız, TEV’de bir sözlü mülakata bir komitenin karşısına çıkıp sözlü mülakattan geçiyorsunuz. Orada aynı zamanda Tofaş’tan da biri oluyor. Çünkü bu fonun destekçisi, finansörü Tofaş. Burayı da atlattıktan sonra size bir case study veriliyor. Bunun belirli bir zamanı var. Benimki bir haftaydı yanlış hatırlamıyorsam. Bu case study’i bir hafta içerisinde çözüp, sunum haline getirip, direktörlerimize bir sunum yapıyorsunuz. Akabinde bu sunumu da geçtiğinizde başvuran arkadaşlardan iki kişiye TEV, her yıl otomotiv alanında İtalya’ya yüksek lisans yapmanız için ya Milano ya da Torino’ya yolluyor. Torino’da Politecnico di Torino, Milano’da da Politecnico di Milano diyebiliriz. Bu burs fonuyla oralara giden arkadaşlar genelde bu okulları tercih ediyorlar.

10,063 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Torino benim hayatımda önemli bir dönüm noktası oldu çünkü ilk yurtdışı deneyimimi ben orada yaşamıştım. Orada gözlemlediğim en önemli şey, İTÜ ve Türkiye’den farkı olarak orada üniversite ve sanayi çok iç içe bir şekilde birbirini tamamlıyorlar. Örneğin; Politecnico di Torino, Fiat’ın destek vererek açtığı bir Otomotiv Mühendisliği bölümüdür. Fiat’ın bizzat parasını vererek kurdurduğu bir bölümdür. Burada 10 tane ders alıyorsak, 5 tanesini üniversite hocaları diğerlerini ise Fiat’ta kendi alanında kompetan insanlar veriyordu. Bir örnek vermek gerekirse; bizim bir Aerodinamik dersimiz vardı ve dersimize bizzat bir Fiat grubu olan Alfa Romeo’dan, o birimin en başındaki adamdan dinleme fırsatımız olmuştu. Hocamız işinde duayen bir insandı. 90’lı yıllarda Ferrari’nin Formula 1 motorunun tasarım şefliğini yapmış bir insandan bahsediyoruz. Öyle birinden bu dersi dinlemek insanı çok tatmin ediyor ve insana büyük motivasyon sağlıyor. Bir diğeri ise, ben yüksek lisans tezimi yazarken orada çalışma fırsatı bulmuştum. Çünkü Avrupa’da yüksek lisans yaparken bir sanayi kuruluşunda minimum 3 ay çalışmanız gerekiyor. Bende 6 ay kadar Fiat’ta çalışmıştım. Klima stratejilerinin yakıt tüketimine olan etkisini incelemiştim. Bunları yüksek lisans tez haline dönüştürerek oradan mezun olmuştum. Yani bana en büyük katkısı, üniversite ve sanayinin nasıl iç içe olduğunu görmem oldu ve bunları deneyimleme şansına sahip oldum.

49,587 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makina Mühendisliği‘nin iş alanı çok geniş. Örneğin; ben İTÜ’den mezun olurken otomotiv anadalını seçmiştim ve otomotiv üzerine çalışıyordum. Mezun olduğum arkadaş grubum çok farklı işlerle uğraşıyorlar. Birisi Üretim‘de plastik enjeksiyonla ilgileniyor. Bir tanesi üniversitede kalmayı seçti ve kontrol sistemleri üzerine çalışıyor. Kontrol sistemlerine robotik sistemler diyebiliriz. Havacılık sektörüne yönelebilirsiniz. Mezunlarımızdan birkaçı pilot olmayı tercih etti ve bir arkadaşım Kanada’ya giderek yüksek lisansını uçak komponentleri üzerine yaptı. Şu anda da Havacılık sektöründe çalışıyor. Bunların hiçbirinden memnun olmazsanız gidip çamaşır makinası yapan bir yerde de çalışabilirsiniz. Bu tamamen sizin hangi alanda olmak istediğinizle alakalı ama çalışma perspektifi oldukça geniş bir bölüm diyebilirim.

4,424 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İTÜ Makina Fakültesi‘nden mezun olmaktan gurur duyuyorum. Çünkü İTÜ, 1773’ten beri öğretimine devam etmiş bir kuruluş. İyi ki orayı seçmişim. Diğer arkadaşların da bu okulları tercih etmelerini öneriyorum. Çünkü çok köklü bir eğitim anlayışına sahipler. Bazı üniversitelerin sahip olduğu öğretim görevlisi kadar sadece Makina Fakültesi‘nde o kadar profesör bulabilirsiniz. Dolayısıyla bu köklü olma durumu hem buradan mezun olan insanlar anlamında hem de üniversitenin size vermiş olduğu eğitim nosyonu çok ciddi faydalar sağlıyor. İtü Makine bize bir probleme nasıl yaklaşmamız gerektiğini ve nasıl çözmemiz gerektiğini öğretti. Çünkü hayatınız boyunca size öğretilen şeyleri tekrarlayarak yaşamıyorsunuz. Önünüze daha önce hiç görmediğiniz yeni yeni problemler çıkıyor ve bunları bir şekilde aşmanız gerekiyor. İTÜ’nün kattığı en önemli şey, bunları nasıl çözebileceğimiz olduğudur yoksa teknik bilgileri ya da teknik nosyonları aynı şekilde aşağı yukarı alabilirsiniz.

1,384 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tofaş Fiat’la beraber çalıştığı için, biz daima İtalyan arkadaşlarla iç içeyiz. Günümüzün yarısı onlarla konuşarak, projenin bir kısmını tartışarak geçiyor. Aynı zamanda yoğun proje dönemlerinde biz İtalya’ya uzun dönemli olarak gidiyoruz. Örneğin, ben Türkiye’ye 6 ay önce döndüm. 2 yıl kadar İtalya’da fiil bir motor projesi üzerine çalışıyordum. Doblo aracımızın emisyon seviyelerini yukarı çıkarmak için bir motor projesinde, Powertrainer Sorumlusu olarak İtalya’da görev aldım. Dolayısıyla siz orada çalışırken hem yabancı bir kültürle nasıl çalışılabilir hem yabancı insanlardan nasıl istenir hem de yabancı insanlar nasıl çalıştırılır gibi durumları öğrenme şansınız oluyor. Amerika’ya gidiyorsanız Doblo Amerika projesinde, Amerikalılarla ortak iş yapma fırsatına erişiyorsunuz. Bu çok kıymetli bir deneyim. Dolayısıyla bunu Tofaş Ar-Ge’de çok rahat bulabiliyorsunuz. Biz sadece Türkiye’de araç üretmiyoruz. İtalya’ya ve Amerika’ya gönderiyoruz. Diğer paydaşlarımızda hem Ar-Ge hem de üretim tesislerinde bir fiil çalışma fırsatları elde ediyoruz.