Cevaplar 11

Yükleniyor...
1,180 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mali Direktörlük; finansal raporlamasını yapan şirketin, bu raporlamayı yorumlayan ve buna göre şirkete yön veren bir direktörlüktür. Aynı zamanda günlük işleyişin de büyük bir parçası olarak kaynak yönetimi, ödemeler gibi konularda yer alıyor. Ben Finansal Risk ve Yatırımcı İlişkileri bölümünde çalışıyorum. Benim çalıştığım alandaki görev ve sorumluluklarım da şirketin risklerinin saptanması, raporlanması ve tedarikçilerin risk analizini saptamaktır. Tofaş’ın 150’den fazla tedarikçisi var. Hem onların hem de bizim sürdürülebilirliğimiz açısından çok önemli. Yoğun olduğu için vaktimi alan bir konu bu. Diğer bir kısmı da; Yatırımcı İlişkileri, kurumsal yatırımcılarla bilgi alışverişinde bulunmak diyebilirim.

1,832 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Koç Holding çeşitli sektörlerde hem dünyada hem de Türkiye’de lider firmalara sahip olan çok büyük bir kuruluş. Bu firmalarda çalışmak kişisel açıdan, özellikle Üniversite stajlarımda son derece çok ufuk açıcı bir süreçti. Profesyonel açıdan ise, çeşitli sektörlerde kısa da olsa staj imkânlarına sahip olmak çok öğretici ve ne istediğini öğrenme açısından güzel bir süreçti. Daha sonra Yapı Kredi'de banka tecrübesi yine son derece eğiticiydi. Özellikle Koç Holding’in diğer bir sevdiğim tarafı kurum kültürüdür. Beraber çalıştığınız insanlar profesyonel olarak öğretmeye çok açık, kişisel olarak iletişim kurulabilecek insanlar. Keyifli bir çalışma ortamı var. Bu da profesyonel dünyada ne istediğimi bulmama yardımcı oldu.

4,300 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Profesyonel kariyerime Koç Holding bünyesinde başladım. Tofaş’ta Stratejik Planlama ve Dış Ticaret bölümündeydim. Burada kısa süreli staj yaptım Üniversite 1. sınıfın yazında. İlk stajımdı ve çok öğretici bir staj olmuştu benim için. Otomotiv sektörü ile tanışmıştım. Bu sektörün Türkiye’deki ve Türkiye ekonomisindeki yerini öğrenmiş oldum. Çeşitli sunumlar hazırlamıştım ve çok keyifli bir dönemdi. Yine Üniversite 3.sınıfın başında Aygaz’da bir stajım oldu. LPG Tedarik ve Lojistik bölümündeydim. Bu da çok öğretici olmuştu. Daha sonra üniversiteden mezun olduktan sonra Yapı Kredi’de Kurumsal ve Ticari Krediler’de Finansal Analiz Uzmanı olarak çalışmaya başladım. 1.5 sene kadar çalıştım. Burada kurumsal ve ticari firmaların yani büyük ölçekli şirketlerin bilançolarında gerekli düzeltmeleri yapıp, daha sonra risk analizini gerçekleştiriyordum. Yoğun bir iş temposu vardı ve yine öğretici bir süreçti. Daha sonra Tofaş’ta Finansal Risk ve Yatırımcı İlişkileri Uzmanı olarak başladım. Burada da şirketin risk değerlendirmesini yapıyoruz ve üst yönetime raporluyoruz. Tedarikçilerin risk analizini yapıyoruz. Aynı zamanda kurumsal yatırımcılarla gerekli bilgi alışverişini sağlıyoruz.

3,367 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Amerika’da okumak, ilk 2 yıl bölüm seçme zorunluluğu olmadığı için bence çok güzel bir fırsat. Çeşitli bölümlerden çeşitli dersleri alabiliyorsunuz. Bu şekilde ne konuda ilerlemek istediğinize karar verip, daha bilinçli seçimler yapabiliyorsunuz. Okul olarak son derece liberal ve özgür düşünceye önem veren bir yer. Her ülkeden neredeyse öğrenci var. Bu da Uluslararası İlişkiler okurken farklı sentezler yapmanıza yardımcı olabiliyor. Bu da benim kişisel gelişimim açısından kompleks birçok şeyi birleştirip sonunda, kendi analizlerimi çıkartmam konusunda yardımcı oldu ve bence iş hayatı içinde sağlam bir altyapı oluşturdu.

29,942 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Robert Koleji diğer eğitim kurullarından farklı olarak, kişiliklerini keşfedip bunları destekleyip, kendilerini geliştirmelerine yardım eder. Bu da bence özellikle gelişme çağındaki çocuklarda çok önemli bir besin kaynağıdır. Bana kattığı en önemli şey, kendimi sadece başarılı bir öğrenci olarak görmek yerine, bütün olarak bir birey olarak görmemi sağlamasıydı. Diğer önemli bir yanı ise, hem Türkiye müfredatından hem de yabancı müfredattan dersler alıp eğitim görüyorsunuz. Kimi zaman da kendi derslerinizi seçebiliyorsunuz. Bu da akademik olarak çok yönlü gelişmenizi sağlıyor. Son olarak da sosyal hizmetlere çok önem veren bir okul. Çoğu okul sadece sınav sistemli eğitime odaklanırken, böylesine çeşitli bir okulda bulunmak bence çok avantajlı.