Cevaplar 11

Yükleniyor...
4,191 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü iş hayatına dair ilk fikirleri edindiğim ve FMCG'de çalışıp, Satış alanında çalışmak istediğime karar verdiğim bir noktaydı. Bu doğrultuda da devamlı okula sektörden yöneticiler gelirdi. Çeşitli seminerler verilirdi ve bununla birlikte bazı işe alım etkinlikleri yapılırdı. Bu sayede ben kendi adıma çok ciddi bir network edindim ve iş hayatına dair ciddi anlamda ilk izlenimlerimi edindim. Ayrıca Bilkent Üniversitesinde İşletme ve Ekonomi Topluluğu vardı. Ben burada yönetim kurulundaydım. Hatta MEC Business seminerlerinde görev almıştım. Öğrencilere tavsiyem; eğer okullarında aktif görev alabildikleri öğrenci toplulukları varsa, bu kulüplerde muhakkak bir rol almaları gerektiğini düşünüyorum. Hem kendilerini ciddi anlamda geliştireceklerdir hem de sektör ve çeşitli iş alanlarından networkler edineceklerdir. İş hayatına dair kendilerinin ne istediğini fark edip ciddi tecrübeler yaşayacaklardır.

592 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış alanında bizim sorumluluklarımız içerisinde tahsilat da var. Müşterilerimiz bize para ödediği zaman bunun bilgisi geliyor. O rakamlar geldiğinde insan kendini biraz daha iyi hissedebiliyor. Hafta içerisinde 7 rakamlı tahsilatlar yapılıyor. Bu durumda ben de kendimi çok heyecanlı ve mutlu hissediyorum. Bu bağlamda milyonlarla oynamak istiyorsanız Satış alanı sizin için güzel bir iş olabilir.

311 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Müşteri Geliştirme Departmanı'nda çalışmanın iki farklı zorluğu var. Bunlar esnek ve dayanıklı olmaktır. İlk olarak bizim şirket içi hedeflerimiz var. Bunların içerisinde de; satış, dağılım, karlılık ve fiyat hedefleri var. Bunların hepsini tutturmak için üzerinizde bir baskı hissediyorsunuz ve bu belki de zorlukların en küçüğü olabilir. İkinci olarak; Türkiye'de ciddi anlamda tedarikçi firmalar arasında rekabetin yaşandığı bir pazar var. Çok kuvvetli lokal ve global firmaların bizimle beraber aynı pazarda bulunduğu ve bize birebir rakip olduklarını görüyoruz. Son olarak da; müşteriler diyebilirim. Çünkü tedarikçi için ne kadar zorlu ve rekabetin yüksek olduğu bir ortam varsa, perakendeciler için belki de bunun iki katı kadar zorlu ve daha rekabetin sık olduğu bir ortam var. Müşteriler de sizi devamlı zorluyor ve sürekli daha iyisini istiyor. Sizin de müşterilerinizle sürekli olarak ortak bir yol bulup, uzun vadeli ve sürdürebilir ilişkiler yönetiyor olmanız lazım. Bu üç kıstası yerine getirebilmek için de devamlı esnek ve dayanıklı olmanız lazım.

593 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Askerdeyken kendime söz vermiştim. Hayatımda hiçbir zaman bir günün geçmesi için kendime yalvarmayacaktım. Colgate'te yaklaşık 4 buçuk yıldır bir gün bile saatime bakıp da işten çıkma saatini saymadım. Dolayısıyla burada çalışıyor gibi değil de bir yaşam tarzını sürdürüyor gibi düşünmek lazım. Benim için de Colgate, bir nevi yaşam tarzı haline geldi. Bu yüzden de beni en çok tatmin eden şey budur.

287 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Colgate'te Satış Departmanı'na Müşteri Geliştirme Departmanı deriz. Colgate olarak Müşteri Geliştirme Organizasyonu olarak başarı geliştirme konusunda temel olarak dört adet kriterimiz mevcut. Bunlardan ilki; müşteri odaklı olmaktır. Müşteriyle çok güçlü mutabakat ve pazarlık yapabilmek, fikir satma alanında bir takım yetkinliklere sahip olmanız lazım. İkinci olarak; alışverişçi ve kategori merkezli düşünme yetkinliğine sahip olmanız gerekir. Yaptığınız her hareketin hem alışverişçiye hem de kategorilere bazı değerler sağlayacağını ve bu doğrultuda şirket olarak bundan ne gibi karlar elde edebileceğinizi düşünmek gerekiyor. Üçüncü olarak; ticari yetkinliklere sahip olmak gerekir çünkü tüm fonksiyonları kullanarak, onlarla işbirliği içerisinde, şirket stratejileri dâhilinde, güçlü ve ticari planlar yapıp, bunları uygulamaya dökebilmeniz lazım. Son olarak da; uygulama odaklı olmanız ve anlaşmaya vardığınız planlarınızın mağaza içerisinde kusursuz bir şekilde uygulanmasını sağlayacak hırsa ve coşkuya sahip olmanız lazım. Bu yetkinliklere sahipseniz, Colgate'te Müşteri Geliştirme Departmanı'nda oldukça başarılı olursunuz.