Cevaplar 4

Yükleniyor...
8,299 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makina Mühendisliği’nden önce ODTÜ bana çok fazla şey kattı. Eminim bunu ODTÜ’de okuyan herhangi bir kişi gözleri dolarak anlatacaktır. ODTÜ çok güzel bir üniversite ve çok güzel bir ortamı var. Düşünce özgürlüğünün olduğu, kendinizi ifade edebildiğiniz, kendi karakterinizi yaşayabildiğiniz, kimsenin sizi yargılamadığı çok güzel bir ortam var. Böyle bir okulda Makina Mühendisliği okumak da ayrı bir keyifti çünkü çok köklü ve çok değerli hocaların olduğu bir bölümdü. Burada akademik anlamda çok dolu yetişiyorsunuz ve güzel bir öğrenim alıyorsunuz. Bunların hepsi güzel bir bileşimdi ve ben o zamanlarımı büyük bir özlemle hatırlıyorum.

ODTÜ’den çıkıp BSH’a gelmek de ayrı bir keyif. ODTÜ gibi bir okuldan mezun olduktan sonra dışarıya adapte olmak çok zor çünkü aynı özgürlükle düşüncelerinizi ifade edemeyebiliyorsunuz ancak BSH bunun için çok doğru bir yer. Bu anlamda ODTÜ için ne söylüyorsam, BSH için de aynısını söyleyebilirim.

3,439 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ Makina Mühendisliği bana yaratıcı ve analitik düşünme, kendi kendine öğrenebilme ve bazı liderlik özellikleri kattı. Bu özelliklerin kariyerimde ilerlememde çok ciddi fayda sağladığını düşünüyorum.

3,825 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ Makine Mühendisliği’nden mezun olduğum için gerçekten memnunum. Doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum ve ODTÜ’nün bana kattığı birçok şey var. ODTÜ, farklı fikirlerin bir araya gelmesiyle, doğru sonuca daha kolay ulaşabileceğimi bana çok net öğretti. Ben de çalıştığım ekibe fikirlerini açıkça belirtmeleri için ortamlar yaratmaya çalışıyorum çünkü üniversitede bize bu ortamlar yaratıldı ve ben bunun faydasını hep gördüm. ODTÜ’de öğrendiğiniz bir şeyin ya da yaşadığınız bir olayın nedenini sorgulamayı öğreniyorsunuz. Dolayısıyla bir şeyleri nedenleriyle öğrenirsem çok kolay bir şekilde ileriye taşıyabiliyorum. Analitik bakış açısını ODTÜ Makine Mühendisliği gerçekten veriyor. Bugüne kadar kompleks hedeflere ulaşmamız gerekti. Bu anlamda nedenleri sorgulamayı ve analitik düşünmeyi sürekli kullandım. Bu sayede de karmaşık problemleri çok daha kolay bir şekilde çözebildim. ODTÜ’de farklı kültürlerden insanlar bir arada eğitim alıyor ve beraber projeler üretiyor. Dolayısıyla o süreç içerisinde karşınızdaki kültürü tanıyıp anlayabiliyorsunuz. BSH’da da bu durum söz konusu ve sık sık farklı ülkelerden arkadaşlarla bir araya gelip kararlar verebiliyoruz. Bence bu anlamda ODTÜ, öğrencilerini çok kültürlü kurumsal hayata güzel bir şekilde hazırlıyor diyebilirim.

4,380 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makine Mühendisliği bölümü diğer mühendislik bölümlerine göre eğitim ve öğretim zorluk dereceleri açısından bana hep daha fazla efor gerektiren bölüm gibi gelmiştir. Diğer bölüm öğrencilerinin ders yükü veya ders çalışma durumu daha azken, Makine Mühendisliği bölümü daha fazla gibiydi. Dolayısıyla bu kadar yoğun çalışma temposunun içerisinde belli bir disiplini muhafaza etmek, disiplin içerisinde çalışabilmek ve o zorluğa dayanabilmek bu bölümün kattığı bir durum. ODTÜ kampüs içerisinde yurtlarıyla birlikte olan bir yerleşke. Ben de o yurt hayatını yaşamış biri olarak; orada da arkadaşlık, paylaşım, dayanışma gibi kavramları da tatmış oldum. Bölümün yapısı itibari ile geçme, kalma ve not sıralamasında öğrenciler arasında bir rekabet ortamı vardı. Dolayısıyla orada da rekabet edebilme, belli bir grup içerisinde sıyrılabilme, öne çıkabilme gibi durumları öğrendim. Rekabet, kişisel gelişiminize de katkı sağlıyor. Bu anlamda baktığımızda sadece okul ve ders değil farkında olmadan pek çok niteliği kendinize katmış olarak çıkıyorsunuz. Bana en fazla kattığı şeyler; kendini iyi ifade edebilme, öz güven, tek başına ve birlikte var olabilme yeteneğidir.