Cevaplar 16

Yükleniyor...
33,279 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Makine Mühendisliği‘nin iş imkanlarına baktığımızda, çok geniş bir yelpazesi olduğunu görüyoruz. Örneğin; birlikte okumuş olduğum arkadaşlarımdan ya da çevremden, diğer Makine Mühendisi arkadaşlara baktığımda; gıda sektöründe, otomotiv sektöründe, tekstil sektöründe, hatta ilaç sektöründe bile çalışan arkadaşlarım var.

6,480 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Balıkesir Üniversitesi 1993 yılına kadar Uludağ Üniversitesi‘ne bağlı olarak Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olarak devam eden, 1993 yılından sonra da kendi ismiyle kurulmuş bir üniversitedir. Akademisyen kadrosuna baktığımızda eski ve tecrübeli personelden oluşması sayesinde, ben birçok teknik bilgimi üniversite yıllarımda teorik olarak almıştım. Sonrasında bu teknik bilgiyi pratik ortamda değerlendirme şansım oldu. Balıkesir‘i genel olarak değerlendirecek olursak; Türkiye‘deki diğer şehirlere göre küçük bir şehir ama küçük şehir olmanın getirdiği ilave avantajlar da var. Örnek vermek gerekirse; İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere göre nispeten daha ucuz ve öğrencinin çok rahat yaşayabildiği, ulaşım imkanları çok fazla olan ve kalabalığın olmamasından dolayı rahat hareket edebildiğiniz bir şehir. Trafik problemini yaşamadığınız, yaz aylarında Edremit, Altınoluk, Ayvalık, Asos gibi ilçelerinin olduğu, öğrenciler için aslında çok da zor olmayan küçük tatiller yapabildiğiniz sempatik bir şehirdir.

529 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üretim her zaman işin mutfağıdır. İşin asıl yapıldığı yerdir ve sizler Üretim‘de çalıştığınızda ürünü daha iyi tanıma fırsatınız var ve üretimin sonrasında ise birçok alanda bu tecrübeniz ile birlikte çok daha kolay bir şekilde ileriye doğru yol alabilirsiniz.

5,766 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında iki yönü var. Birincisi; gün sonunda eve gittiğimde şu duygu benim için çok önemli: Bugün biz 1500 adet araç ürettik. Bunu ben arkadaşlarımla veya ailemle konuştuğumda bile “Ya siz günde 1500 adet araç mı üretiyorsunuz?“ şeklinde sorular alıyorum. Ben Üretimci olarak diyorum ki: “Evet, ben bugün atölyemde 1500 adet araç ürettim. Diğer atölyede 1500 adet aracın montesini veya boya süreçlerini gerçekleştirdim.“Nihayetinde benim için en mutluluk veren ve haz duyduğum nokta budur. İkincisi; trafikte yolda araçlarımızı gördüğümüzde şunu söyleyebiliyoruz: “Biz bu araca dokunduk. Ben bu aracın gövdesinde, şu parçayı yaptım. Montajında farklı bir parçasını ben taktım. Bu aracın koltuğunu, tavanını ben boyadım,“ bunu söyleyebilmek Üretim‘in en çok haz veren yönlerinden biri.

555 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üretim‘in birçok zorluğu var. Ancak bu zorluklar sizlerin sistemlerinin güçlülüğüne, prosedürlerinizin ne kadar güçlü olduğuna ve prosedürleri ne kadar doğru uyguladığınıza bağlı olarak değişiyor. Üretim‘de dinamiklik her zaman her noktada değişebiliyor. Dişli çarkları düşündüğümüzde birçok çark var ve herhangi bir çarkın hareket etmesinde bir problem olması, herhangi bir yavaşlık, bir kalite problemi ya da çarkın orada olmaması direkt olarak Üretim‘de sizin karşınıza problem olarak geliyor. Buna bağlı olarak yaşamış olduğumuz problemlere ani reaksiyonlar göstermemiz en önemli ve en zor yanımızdır. Çünkü bu tarz dinamik problemleri yönetirken ister istemez baskı, stres yönetimi, zaman yönetimi ve sonuç odaklılık ön plana çıkan hususlar oluyor.