Cevaplar 5

Sırala:
Benim felsefemde her zaman hayatta ne iş yaparsam yapayım o işi en iyi şekilde yapmayı hedeflerim. Benim ilkem bu. Ve o yaptığım işte 4 kriter benim için çok önemlidir. Bir kere doğru, dürüst insan olmak temeldedir. İkinci olarak donanımlı, bilgi seviyesinin yaptığın işle ilgili çok iyi olması, uzman olman çok önemli. Bu yüzden şirket içerisinde mentorlar mı buluyorsunuz, idoller mi buluyorsunuz, farklı kanallarda kişisel gelişim kitapları mı okuyorsunuz, dergiler mi, ne yapıp edip kendinizi donanımlı hale getirmeniz lazım. Üçüncüsü cesaretli olup, kendinize güvenen bir çizgide durmanız. Kendinize güveninizin yüksek olması lazım. İyi bir duruşunuzun olması lazım. Ve benim için en önemli dördüncü şeyse, ölçülü olmak. Dengeli olmak çok önemli. Bir duruşunuzun, karakterinizin olması ve bu duruşunuzla birlikte sürdürülebilir başarınızın olması gerekiyor. “Ben yaptım, evet başarılıyım.” diye bir şey yok. Kendinizi sürekli yenileyeceksiniz. Sürekli değişeceksiniz. Sürekli kendinize bir şeyler katacaksınız. Dünya değişiyor. Benim bir önceki Seda’yı beğenmemem lazım. Bu seneki Seda daha iyi olmalı. Gelecek sene de bir önceki Seda’yı beğenmemem lazım. Okuyoruz ya “SWOT Analizi”. Herkes diyor SWOT öğrenilsin. SWOT Analizi önemli ama sadece şirketler için yapılmamalı. Kendiniz için de SWOT analizlerinizi yapın. Güçlü yanlarınızı ortaya koyun, gelişime açık yanlarınızı ortaya koyun; fırsatlarınıza bakın. Dışarıdaki fırsatlarınıza, tehditlerinize bakın. Kimler ne yapıyor? Rakipler ne yapıyor? Arkadaşlarınız neler yapıyor? Sizden önde neler var? Dünyaya karşı açık olun. Bu yüzden bunları belirli dönemlerde yaparsanız gelişime açık yönlerinizi güçlü yöne rahatlıkla çevirebilirsiniz. İşte zaten gelişim de bu. Kendinize her yıl bir hedef koymanız lazım. Benim İngilizce’m mi düşük? Ben 1 yıl içerisinde İngilizce’mi geliştireceğim. Benim üniversitede staj yapmam lazım. Üniversite bana 1 staj yapmamı öneriyor. Hayır, gidin 2, 3, 4 staj yapın. Büyük firma, küçük firma farklarını görün. Mutlaka çalışın üniversite zamanınızda. Büyük bir tecrübe kazanacaksınız. Stajyer olarak profesyonel iş kadınlarının, iş adamlarının yanında durduğunuz zaman yönünüzü çizmenize çok yardımcı olacak. Bunlar çok önemli. O yüzden yaptığınız işin en iyisini yapmak çok önemli. Farkındalık çok önemli. Ve mutlaka iz bırakın. İnsanlarla el sıkışırken, konuşurken, gözünün içine bakarken, yaptığınız işte mutlaka bir iz bırakın. Bu çok önemli.

Bencekariyerin ne olduğunun pek bir önemi yok. Nerede çalışırsanız çalışın, ne işyaparsanız yapın kariyer adımlarında en zor şey insan ilişkisidir. Bu yüzden insanilişkisi kavramını çok iyi yönetebilmek ve temel insani duyguları iyikeşfedebilmek lazım. Bu zamanla ve tecrübeyle kazanılabilir ama tecrübe olmadankazanmanın da yöntemleri var. Bunun çeşitli kitapları var, Enneagram da böylebir bilim. Bu bilim insanlara farklı bir bakış açısı katabilir. İnsanilişkilerini çok iyi yöneten kişi, teknik donanımdan daha yetenekli bir kişihaline gelebilir. Bu yüzden ne yaparsanız yapın, insan ilişkilerini çok iyiyönetin.

Hayallerinin peşinden gitmeni tavsiye ederim. Sevdiğin işi yaparsan yaptığın işten keyif aldığın için sabah işe gelmek hiçbir zaman işe gelmek gibi gelmez, eğlenceli bir iş olarak gelir. Keyif aldığın bir şeyde başarısız olman mümkün değil. Yeni nesil biraz emek verme konusunda pek istekli değil. Hayallerin gerçek olması için mutlaka emek vermek lazım çünkü emek vermeden başarı da olmuyor. Dolayısıyla ilk önce ne istediklerini ve nelerden keyif aldıklarını belirlemeleri lazım. Bunun için de staj dönemlerinde kurumları ve yapılan işleri tanımaları, iş hayatına doğru bir kurumda başlamaları, sonrasında da çalışıp emek vermeleri ve pes etmemeleri gerekiyor.

İş dünyasının bir sene önceki üniversite hayatlarından çokfarklı olacağını kabul etmeleri gerekiyor çünkü hayatın aniden başlamasıonların suratlarına tokat gibi inecektir. Bu süreci ne kadar çabuk ve güçlügeçerlerse ondan sonrası da çok daha kolay gelecektir. Bunu geçmeleri için degerçekten çok çalışkan olmaları, işten şikayet etmeyip kendilerini ve işsüreçlerini geliştirmeye yönelik projeler yapmaları ve katma değer katmalarıgerekiyor. Böyle yaptıkları sürece yaşlarının verdiği avantajla ve enerjiylebirlikte çok başarılı olacaklardır.

Mezun olmadan önceki süreçte de çalışmak istedikleri alandakendilerini geliştirmeye yönelik stajlar yapabilirler, makaleler okuyabilirler,rekabet konusunda pazarı inceleyebilirler veya Pazarlama istiyorlarsa pazarlamakanallarını öğrenebilirler. Bu şekilde kendilerini geliştirecek ve yaptıklarıişte güçlendirecek şeyler yapmaları onların çok faydasına olur. İş hayatındatempo ve çalışma hırsını ortaya koyup ortaya projeler çıkarmaya başladıktansonra gerisi çok rahat bir şekilde gelecektir diye düşünüyorum.
Üniversite hayatında ne istediklerini bulmaya çalışsınlar. Bunu bulmaya çalışırlarsa kendileri için iş hayatı başlangıçları daha kolay olur. Olabildiğince farklı departmanlarda fazla staj yaparak farklı ortamları denesinler. Hobileri varsa hobilerinin peşinden gitsinler. Perspektiflerini olabildiğince geniş tutarak kendilerini tanımaya çalışıp ona göre karar versinler.

İlgili Şirketler

Migros

191 soru, 353 cevap.

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

Unilever

94 soru, 178 cevap.

Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

DenizBank

149 soru, 323 cevap.

Hepsini Göster (38)
Garanti Bankası

72 soru, 183 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Dinamo Consulting

17 soru, 28 cevap.

Habitat

37 soru, 70 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Siemens

149 soru, 219 cevap.

Koton

226 soru, 587 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

PepsiCo

61 soru, 133 cevap.

Arçelik

113 soru, 190 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

Adba International

18 soru, 32 cevap.

Doğuş Otomotiv

50 soru, 97 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Talent Brand Company

3 soru, 10 cevap.

Bilhassa

15 soru, 41 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Nestlé

24 soru, 90 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

People Make the Brand

13 soru, 11 cevap.

Anlatsın

47 soru, 276 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

Pfizer

86 soru, 215 cevap.

Bain & Company

25 soru, 44 cevap.

TAYSAD

85 soru, 75 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 128 cevap.