Cevaplar 4

Sırala:

Tamamen ezbere dayalı bir bölüm olarak nitelendirmek yanlış olur.  Fakülte hayatında ezber yapıp dersleri geçerek başarılı olmak sizi mükemmel bir avukat veya hakim yapmayacaktır. Genelde hukuk okuyan insanlara şu muamele yapılır;  "  x kanunu madde 25'i söyle bakalım". Kimsenin o kanunun o maddesini ezbere bilme zorunluluğu yoktur. Hukuk'ta ezber yapmanın fakültede ders geçmekten başka bir faydası olmayacaktır. Önemli olan konuyu anlamak öğrenmek, mantığını kafaya oturtmaktır. Kısacası biri bir konu hakkında danışmanlık istediğinde çat diye cevabı vermek yerine, danışmanlık istenen konuda nereye bakılacağını bilmek çok daha önemlidir. 

Öyle olsaydı kolaylaşırdı. 1 sayfa pratik olay üzerine 10 tane soru soruluyor. Bunları cevaplamak sadece ezber ile mümkün değil. 

Kesinlikle değil. Sanılanın aksine kanun maddelerini ezberlemiyoruz. Derslerde Kanun maddesinin içeriği, nasil kullanıldığı öğretiliyor.

Hukuk  bilinenin aksine ezberin neredeyse hiç olmadığı bir bölümdür.Çoğunlukla sınavlara da kaynak açık girilir.Sınavlarda bilginizi somut olaya göre yorumlamanız beklenir.