Gıda Perakendeciliği

7 soruya 8 cevap verildi.

Cevaplar 8

Yükleniyor...
1,210 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Tüketicinin ilgisini ne çekiyorsa onu kullanıyoruz. Tüketici en çok televizyon izliyorsa televizyonu, gazete okuyorsa gazeteyi kullanıyoruz. Tabii ki yükselen trendlerle tüketicinin daha çok mobilde olduğunu görüyoruz. Biz Türkiye’de ilk olarak tüketiciyi sms’le tanıştıran markalardan birisiyiz. Şimdi görüyoruz ki hayat mobil uygulamalar üzerinden geçiyor. Dolayısıyla şu an Türkiye’nin en çok takip edilen mobil uygulamalarından birisinin lansmanını yaptık. Yaklaşık 4 milyon kişi uygulamamızı indirdi ve bu kişiler uygulama üzerinden bütün kampanyalarımızı ve fırsatlarımızı takip edebiliyor. Uygulama üzerinden Sanal Market uygulamasına kolaylıkla geçiş yapıp alışverişini de tamamlayabiliyor. Şu an dijital dünyanın ağırlığı artmakla birlikte Türk tüketiciler hala sevdiği programları ya da açık havada gezdiği yerleri takip ediyor. Dolayısıyla Türk tüketicisi neredeyse biz de orada olmak istiyoruz.

606 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ürünlerin son kullanma tarihi gelmeden önce ya satmalısınız ya da çöpe atmalısınız. Ürünü çöpe atmayıp satmak için devamlı bir çaba sarf etmeniz gerekiyor. İnşaat satın almasıyla gıda satın alması arasındaki en önemli fark da bu: İnşaat satın almasında satın aldığınız ürünleri kullanıyorsunuz, bir daha satmıyorsunuz ama gıda satın almasında ürünleri tekrar belli bir zaman içerisinde satmanız gerekiyor. Gıda satın almasının dezavantajlı bir yanı olarak çok kilo alıyorsunuz. Yeni çıkan ürünler ve numuneler size geliyor. Ne satın aldığınızı bilmeniz için de yemeniz lazım. Hepsini sevmek zorunda değilsiniz ama en azından ne aldığınızı bilmeniz lazım. Bu yüzden o kısmı çok keyifli. Dünyanın farklı yerlerinden gelen farklı şeyleri yiyorsunuz ama bir süre sonra kilo alıyorsunuz.

533 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gıda alanında çalıştıkça birçok ürünü, ambalajı, dünyayı görüyorsunuz. Böylece farklı bir satın almayı öğreniyorsunuz. Eşim benimle alışverişe çıkmanın çok rahat olduğunu söyler çünkü hangi ürünün iyi olacağını biliyorum. Gıda alanında çalıştığınız zaman bunu biraz daha geniş anlamda öğreniyorsunuz. Hangi ürünün hangi zamanda alınacağını biliyorsunuz. Bu yüzden de biz reyonlarımızda müşterilerimize bunları hep anlatıyoruz. Et reyonumuzda belli yörelerin büyükbaş veya küçükbaşlarını sattığımızı söylüyoruz. Meyve sebze reyonunda zamanı olan meyve ve sebzeleri müşterilerimize hissettiriyoruz. Her şeyden önemlisi o dönemin trendi neyse, ona göre promosyonlarımıza ağırlık vererek hissettiklerimizin aynısını müşterilerimizin de hissetmesini sağlıyoruz.

328 görüntülenme
·
Transkripti Göster

HoReCa müşterileri dediğimiz otellerin, restoranların ve cafelerin mutfaklarına verdiğimiz hizmet artarak devam ediyor. Onlar bizim iş ortağımız olduğu için onlara profesyonel destekte bulunmak bizim en önemli önceliklerimizden birisidir. Kendi mağazamdan örnekler vermek istiyorum. Bayrampaşa mağazasında arka tarafta çok büyük bir sevkiyat alanımız var. 15 kamyonumuzla birlikte İstanbul Avrupa Yakası’nın çok önemli noktalarına sevkiyat hizmeti veriyoruz ve bu durum sürekli artıyor. Dolayısıyla onlara zamanında hizmet vermek, istedikleri anda istenilen ürünü götürebilmek bizim için çok önemli. Örneğin; Nişantaşı’nda bir restoran müşterimiz akşamdan siparişini verip sabah ürününü beklediğinde, bu ürünleri zamanında kendisine ulaştırabilmemiz çok önemli. Bizim Soğuk Zincir adında üzerinde defalarca durduğumuz ve müşterilerimize anlattığımız çok önemli bir özelliğimiz var. Ürün bize geldiği andan depolandığı ve kamyona yüklendiği ana kadar Soğuk Zincir bozulmuyor. Tekel döndüğü andan itibaren bile kamyonda Soğuk Zincir’i muhafaza ediyoruz. Dolayısıyla müşteriye ürünü zamanında götürmek kadar doğru bir şekilde götürmek de çok önemli. Hava 40 dereceyken donmuş ürünleri herhangi bir kamyona yükleyemezsiniz. Bu yüzden hizmet seviyesi en önemli önceliğimizdir. Bu ürünleri her yerde bulabilirsiniz ama zamanında ve doğru kalitedeki hizmeti size sadece Metro sağlıyor. Dolayısıyla bizim müşterilerle yaptığımız iş ortaklığımız bulunmaz bir ortaklıktır. Örneğin; müşteri ziyaretine gitmeyi çok sevdiğim için geçenlerde bir müşterimize gittim. Restoran sahibi 1 saat sonra ayvaya ihtiyacı olduğunu ve ayvalardan reçel yapacağını söyledi. Böyle bir durumda mağazaya telefon açıp durumu izah ettim. Ben daha müşterinin yanından kalkmadan ayvalar geldi. Ben bunu yapabilen bir şirkette çalışmaktan çok büyük gurur duyuyorum.

223 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gıda Perakendeciliği; hızlı, değişken ve hareketli bir sektör. Elimizde olan ya da olmayan sebeplerden ötürü sektör her gün hızla değişebiliyor. Hareketli kişiliğimizi sağlayan da biraz bu değişkenlik diyebilirim. Bu sektörde çalışmanın en güzel yanlarından biri de buradan geliyor çünkü bu değişkenliği her gün kontrol altında tutmaya ve istenilen yöne götürmeye çalışmak çok tatmin ediyor. Beni de 10 yıl önce bu sektöre çeken şey açıkçası buydu.