Gıda Perakendeciliği

Gıda Perakendeciliği

6 soruya 7 cevap verildi.

Cevaplar 7

Filtrele:Sırala:

Gıda Perakende sektöründen genel hatlarıyla bahseder misiniz? (1 Cevap)

Oldukça dinamik, değişken, müşterilerinizin davranışlarına ve kararlarına göre sizin de kendinizi değiştirmeniz gereken zor ve bir o kadar da zevkli bir sektör. Çünkü 400 bine yakın ürün çeşitliliğimiz var ve bu ürün çeşitliliğini yönetmek, farklı müşterilere farklı kampanyalar hazırlamak, onları anlayıp ona göre strateji kurgulamak gerekiyor.

Gıda Perakendeciliği sektörünü anlatır mısınız? Neden bu sektörde çalışmayı tercih ettiniz? (1 Cevap)

Gıda Perakendeciliği; hızlı, değişken ve hareketli bir sektör. Elimizde olan ya da olmayan sebeplerden ötürü sektör her gün hızla değişebiliyor. Hareketli kişiliğimizi sağlayan da biraz bu değişkenlik diyebilirim. Bu sektörde çalışmanın en güzel yanlarından biri de buradan geliyor çünkü bu değişkenliği her gün kontrol altında tutmaya ve istenilen yöne götürmeye çalışmak çok tatmin ediyor. Beni de 10 yıl önce bu sektöre çeken şey açıkçası buydu.

Metro Cash&Carry'nin Gıda Perakendeciliği alanında vizyonu ve misyonu nedir? (1 Cevap)

HoReCa müşterileri dediğimiz otellerin, restoranların ve cafelerin mutfaklarına verdiğimiz hizmet artarak devam ediyor. Onlar bizim iş ortağımız olduğu için onlara profesyonel destekte bulunmak bizim en önemli önceliklerimizden birisidir. Kendi mağazamdan örnekler vermek istiyorum. Bayrampaşa mağazasında arka tarafta çok büyük bir sevkiyat alanımız var. 15 kamyonumuzla birlikte İstanbul Avrupa Yakası’nın çok önemli noktalarına sevkiyat hizmeti veriyoruz ve bu durum sürekli artıyor. Dolayısıyla onlara zamanında hizmet vermek, istedikleri anda istenilen ürünü götürebilmek bizim için çok önemli. Örneğin; Nişantaşı’nda bir restoran müşterimiz akşamdan siparişini verip sabah ürününü beklediğinde, bu ürünleri zamanında kendisine ulaştırabilmemiz çok önemli. Bizim Soğuk Zincir adında üzerinde defalarca durduğumuz ve müşterilerimize anlattığımız çok önemli bir özelliğimiz var. Ürün bize geldiği andan depolandığı ve kamyona yüklendiği ana kadar Soğuk Zincir bozulmuyor. Tekel döndüğü andan itibaren bile kamyonda Soğuk Zincir’i muhafaza ediyoruz. Dolayısıyla müşteriye ürünü zamanında götürmek kadar doğru bir şekilde götürmek de çok önemli. Hava 40 dereceyken donmuş ürünleri herhangi bir kamyona yükleyemezsiniz. Bu yüzden hizmet seviyesi en önemli önceliğimizdir. Bu ürünleri her yerde bulabilirsiniz ama zamanında ve doğru kalitedeki hizmeti size sadece Metro sağlıyor. Dolayısıyla bizim müşterilerle yaptığımız iş ortaklığımız bulunmaz bir ortaklıktır. Örneğin; müşteri ziyaretine gitmeyi çok sevdiğim için geçenlerde bir müşterimize gittim. Restoran sahibi 1 saat sonra ayvaya ihtiyacı olduğunu ve ayvalardan reçel yapacağını söyledi. Böyle bir durumda mağazaya telefon açıp durumu izah ettim. Ben daha müşterinin yanından kalkmadan ayvalar geldi. Ben bunu yapabilen bir şirkette çalışmaktan çok büyük gurur duyuyorum.

Gıda Perakendeciliği sektörünü anlatır mısınız? (1 Cevap)

Potansiyeli çok yüksek olan bir sektör ve bu sebeple fırsatlara çok açık. Türkiye’de Lokomotif sektörü olarak da adlandırabiliriz. Gıda sektörü artık krizlerden de kolay kolay etkilenmeyecek bir sektör çünkü ev içi ve dışı tüketim ihtiyacı hiçbir zaman bitmeyecektir.

Gıda Perakendeciliği alanında çalışmanın tatmin eden yanları nelerdir? (2 Cevap)

Gıda alanında çalıştıkça birçok ürünü, ambalajı, dünyayı görüyorsunuz. Böylece farklı bir satın almayı öğreniyorsunuz. Eşim benimle alışverişe çıkmanın çok rahat olduğunu söyler çünkü hangi ürünün iyi olacağını biliyorum. Gıda alanında çalıştığınız zaman bunu biraz daha geniş anlamda öğreniyorsunuz. Hangi ürünün hangi zamanda alınacağını biliyorsunuz. Bu yüzden de biz reyonlarımızda müşterilerimize bunları hep anlatıyoruz. Et reyonumuzda belli yörelerin büyükbaş veya küçükbaşlarını sattığımızı söylüyoruz. Meyve sebze reyonunda zamanı olan meyve ve sebzeleri müşterilerimize hissettiriyoruz. Her şeyden önemlisi o dönemin trendi neyse, ona göre promosyonlarımıza ağırlık vererek hissettiklerimizin aynısını müşterilerimizin de hissetmesini sağlıyoruz.