Cevaplar 16

Yükleniyor...
37,442 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekonomi Bölümü mezunu ne isterse onu yapar. Evet, bir doktor olamaz, bir avukat da olamaz çünkü bunlar fazla spesifik şeyler fakat bunun dışında istediği sektörde çalışma şansına sahip bir bölümden bahsediyoruz. Ben Ekonomi okudum, Turizmci oldum ve şu anda Gastronometro’da çalışıyorum. Ben bu cümleyi burada da bitirsem herkes kendisine bir şey çıkarabilir diye düşünüyorum.

Aynı gün kep fırlattığım, diplomamı aldığım arkadaşlarımdan şu an bir deterjan firmasında üretim kısmında çalışan da var, o deterjanı alıp marketin rafında satan da var. Ben de varım. Benim çalıştığım şirketin danışmanlık firmasında çalışan da var. Dolayısıyla “Ekonomi okudum, ben artık bankacı olmalıyım ya da bir denetim firmasına girmeliyim. Aman Tanrım! Acayip sıkıcı, her tarafım rakam olacak!” diye düşünmeyin çünkü istediğiniz şeyi yapabilirsiniz. Yalnızca geniş düşünün ve dediğim gibi Boğaziçi Üniversitesi’nde ya da başka bir üniversitede size bir insan olarak hayatınıza katılan şeyleri alın. Evet, size bölümünüzde de bir şeyler öğretmişlerdir ama vizyonunuzu açık tutun, gözlerinizi her tarafa doğru çevirin ve yapmak istiyorsanız onu yapın çünkü unutmayın ki okul bittikten sonra muhtemelen ortalama bir 20 yıl kadar bu işi yapacaksınız, seçtiğiniz işlerde çalışacaksınız. Dolayısıyla geniş düşünün. “Ekonomi okudum, bunu yapmak zorundayım. Başka bir şey okudum, akla gelecek ilk şeyi yapmak zorundayım.” diye düşünmeyin. Ben pişman değilim, çok mutluyum çünkü ne yaparsanız yapın kendinize çok güzel şeyler katacaksınız.

30,635 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekonomi bölümü mezunlarının çok geniş bir iş alanı yaratabildiklerini düşünüyorum. Akıllarına gelen her sektörde kendilerini geliştirebilirler ama bir alana karar verip o alana yoğunlaşmak çok önemli.

Benim şu anda reklamcılıkla uğraşan, Türkiye’nin önemli şirketlerinden birinde pazarlamada çalışan ve İK’cı olan arkadaşlarım var, ben de bankacı oldum.

17,877 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekonomi Bölümü mezunları gerek ulusal gerekse uluslararası para piyasalarında uzman kişilerdir. Mezun olduktan sonra finans sektöründe, bankalarda, denetim şirketlerinde istihdam edilirler ama bunun yanında donanımları farklı sektörlerde ve departmanlarda görev almalarına olanak verecek düzeydedir. Ben stajımın ilk cycle’ını çok keyif aldığım ve dersini de aldığım bölüm olan Marketing Departmanı’nda yaptım. İleride de profesyonel kariyerimi bu departmanda devam ettirmeyi düşünüyorum.

Ekonomi Bölümü mezunlarının özel sektörde ve kamu sektöründe görev yapabilecekleri pek çok çalışma alanı mevcuttur. Bunlar arasında ekonomi yönetimi, işyeri yöneticiliği, uzmanlık, müfettişlik, denetçilik, dış ticaret, muhasebe, pazarlama sayılabilir. Tüm sektörlerdeki firmalarda pazarlama, dış ticaret, finansman gibi farklı birimlerde yöneticilik, banka ve finans kuruluşlarında uzmanlık, tüm firmaların muhasebe ve finansman departmanlarında uzmanlık, özel sektördeki farklı istihdam alanları arasındadır.

Ayrıca Merkez Bankası, Hazine, Ekonomi Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu gibi kamu kurumlarında uzman olarak görev alabilirler. Son yıllarda ekonomi bölümü mezunu öğrencileri BM, AB, Dünya Bankası gibi uluslararası kurumlarda istihdam edilebilmektedir. Yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde yüksek lisans-doktora ve daha sonra akademik kariyer de özellikle başarılı öğrencilerin tercih ettikleri bir alternatiftir. Gittikçe artan sayıda Ekonomi Bölümü öğrencisi ise KOSGEB veya diğer finansman kaynaklarını kullanarak mezun olduklarında kendi işlerini kurmaktadırlar.

37,417 görüntülenme
11,701 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sabancı Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan arkadaşlarımın birçoğu profesyonel hayatı tercih etti. Kimisi akademik çalışmalarına devam etti. Master yapanlar veya Halkla İlişkiler’le ilgilenenler de var.

8,276 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekonomi bölümü mezunu genellikle İktisat, Kalkınma ya da Ekonomi Yönetimi gibi alanlara yönelir. Bu da genellikle Dünya Bankası, İMF ya da Merkez Bankası yerlerde olabilir. Ekonomi, Finans’la çok alakalı gibi görünüyor ama aslında pek bir alakası yok. Finans dersleri almıyorsanız, Ekonomi bitirdiğiniz takdirde Finans yapabilmek biraz soru işareti yaratıyor. Ekonomi bölümü okuduktan sonra akademik veya teknik alanlara yönelmek istemiyorsanız Finans’a yönelmeniz daha kolay olacaktır. Benim bu konudaki en büyük şansım; Ekonomi’yi ana dal, Finans’ı yan dal olarak yapmamdır.

1,297 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekonomi mezunu için illa X,Y veya Z işini yapar demek çok da mümkün değil çünkü sadece Finans’ta değil, herhangi bir sektörde, herhangi bir departmanda veya fonksiyonda başlayabilir. Ben hem İşletme hem de Ekonomi eğitimini analitik düşünme ve sorgulama alanında insanları yetiştiren bir eğitim olarak görüyorum. İşletme; Specialist’ten ziyade Generalists yetiştirir, Ekonomi de biraz öyledir. Specialist’ten ziyade Generalists yetiştiren departmanlardır. Dolayısıyla Ekonomi’den veya İşletme’den mezun olduğunuzda istediğiniz şirkete, istediğiniz sektöre, hatta ve hatta istediğiniz departmana başvurabilirsiniz.

Başvururken ne zor olacaktır? Mühendislik ve mühendislik bilgisi gerektiren pozisyonlar zor olabilir. Bir Kimya Mühendisliği pozisyonuna belki başvuramıyorsunuzdur çünkü laboratuvarda yapılması gereken analizleri bilmiyorsunuz veya öğrenmemişsinizdir. Bunun haricinde İşletme mezunu veya Ekonomi mezununun Satış, Pazarlama, Finans departmanları, Bütçe Planlama Departmanı, Satın Alma Departmanı, Lojistik fonksiyonlarının herhangi birisine başvurma şansı var. Dolayısıyla ben sektör veya fonksiyon sınırlaması görmüyorum, çok geniş yelpazedeki çok farklı fonksiyonlara ve sektörlere başvurma şanslarının olduğunu düşünüyorum.

Sonraki Sayfa »