Dijital Bankacılık

49 soruya 51 cevap verildi.

Cevaplar 51

Yükleniyor...
5,890 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bankacılığın geleceği her zaman parlak çünkü bankacılık her zaman olacak. Biz finansal piyasalarda bulunan yapıcı bir kurumuz ve bu gelişen ekonomide bize ihtiyaç var. Bankacılık sektörü Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden bir tanesi çünkü bugün bankacılık olmazsa ekonomik büyümeyi sağlamak zor olacaktır. Biz gerekliyiz ama bankacılığın biraz şekil değiştirmesi lazım. Bugün fiziksel olarak çok yaygın olmak ve ATM ağının geniş olması bizim öngördüğümüz kriterlerdir ama gelecekte bu iş biraz değişecektir.

Bankacılığa olan ihtiyaç bir şekilde devam edecek ama bankalara gerek kalmayacak. Bu biraz ürkütücü bir laf ama bunun altında birkaç şey var. Bir tanesi FinTech denilen yeni bir oluşum. FinTech belki Türkiye için çok geçerli değil ama özellikle Amerika'da çok yaygın. Bankacılık işi devam edecek ama bunu bankalarda FinTech'ler yapacak. Bir diğeri de; bankacılığı bankalar yapacak ama fiziksel olarak banka binalarını görmeyeceğiz. İkisinin de haklı olan yerleri var, ben ikisine de katılıyorum.

Türkiye'deki bankacılık sektörü çok önde ve biz dünyadaki rakiplerimizden teknolojik olarak çok ilerideyiz. Bu anlamda FinTech'lere bir tehdit olarak değil, fırsat olarak bakıyoruz ve onlarla işbirliği yapmak üzere stratejiler geliştiriyoruz.  Ama Amerika'da durum biraz ters. Amerika'daki bankalar onları doğrudan tehdit olarak algılıyor çünkü FinTech'ler doğrudan onların yediği pastadan pay alıyor. Verdikleri kredileri onlar da verebiliyor, toplanan mevduatları onlar da toplayabiliyor. Artık burada da FinTech piyasası gelişmeye başladı, daha da gelişecek ve bu Fintech'ler bankanın geleceğini şekillendirecekler.

Önümüzdeki dönemde fiziksel olarak bu kadar yaygın olmamıza gerek olmayacak çünkü bugün ben bile artık kendi alışverişimi internetten yapmaya başladım. İhtiyacım olan şey çorap bile olsa internetten alır hale geldim çünkü mağazaya gidip gelirken yaşadığım zaman kaybı bana çok maliyetli gelmeye başladı ve hayatımdaki dakikaları çorap almak için harcamak beni üzüyor. Gün gelecek bankacılık işlemleri de böyle olacak. Dolayısıyla şubeye gitmeye gerek kalmayacak, tüm her şey e-ticaret raflarından pazarlanacak diye düşünüyorum.

2,362 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şube harici yapılan tüm aksiyonlar ve fonksiyonlar Dijital Bankacılık’ta bulunuyor. Dijital Bankacılık’ın içinde Mobil Bankacılık, İnternet Bankacılığı, Call Center dediğimiz Alo Garanti ve ATM kanalları var. Bu kanallarda Pazarlama, İş Geliştirme, İletişim ve Strateji yapılıyor. Dikey tarafta da Pazarlama, Strateji, Satış, İletişim, Sosyal Medya gibi fonksiyonlar var.