Cevaplar 2

Yükleniyor...
810 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Vodafone’da Pazarlama fonksiyonu, Kurumsal İş Birimi ve Bireysel İş Birimi olmak üzere iki ana başlık altında inceleniyor. Bu iş birimlerinde Pazarlama adı altında çok farklı yetkinliklerin olduğu dev bir organizasyon var.

Segment Ekibi, müşteri ihtiyacını anlamaktan ve müşteriyi temsil etmekten, kar-zarar tablolarını ve markayı yönetmekten sorumludur. Marka Stratejisi Ekibi, marka stratejisi ve o kreatif tarafı besler. Baz Yönetimi Ekibi, 23 milyona varan müşterinin bazını nasıl daha iyi iyileştirebileceği üzerinde çalışır. Ürün ve Fiyatlandırma Ekipleri, teknoloji tarafındaki fırsatları ticari tarafa getirmemizi sağlayarak dünyadaki değişimleri takip edip müşteriye nasıl yeni bir teknolojiyle hizmet verebileceğimiz üzerinde araştırma yapar. Fiyatlandırma Ekibi de yaptığımız iş çok kompleks olduğu için her yeni ürünle beraber yeni fiyat tabloları çıkarır. Dolayısıyla fiyatlandırma stratejisinin hem şirketi hem de müşteriyi iyi bir yere götürecek şekilde dengeli olmasını sağlıyoruz ve kalabalık bir yapıyla çalışıyoruz diyebilirim.

6,060 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Pazarlama Departmanı’nda oldukça farklı ekiplerle çok yakın çalışıyoruz. Bireysel ve kurumsal müşterilerle ilgili tüm operasyonları, plan ve programları yürüten büyük bir ekibiz. Bu büyük yapının sırrı tüketicidir. Şu an içeride olan yapımız, tamamen kazanmak istediğimiz hedef kitlelere göre yapılanmış durumda. Bu yüzden de bazı Segmentlerimiz var. Vodafone Red bu segmentlerden bir tanesidir ve bu Dijital Müşteriler Segmentidir. Dijital olan ve dijital olmak isteyen abonelerin her türlü ihtiyaçlarını en iyi ve tam bir şekilde karşılamak için çalışıyoruz. Eğer Pazarlama’da çalışıyorsanız çok yakın çalışmanız gereken ekipler var. Bunlardan bir tanesi Ürün ve Fiyatlandırma Ekipleridir. Onlarla birlikte ciddi bir mesai harcıyoruz. İşin biraz daha hazırlık tarafında bu ekiplerle kol kolayız. Vodafone Red’in şu anda ciddi bir müşteri bazı var ve onları yönetip mutlu etmek, onların tavsiyelerini takip etmek gibi bir görevimiz var. Vodafone Red’in dijital müşteriler arasında en çok tavsiye edilen bir marka olması için çaba harcıyoruz. Dolayısıyla Baz Yönetimi Ekipleri ile de çok yakın çalışıyoruz. Ürünler ve servisler hakkında tüketiciye ne söyleyeceğimiz netleştiği zaman, Pazarlama İletişimi ve Marka Stratejisi Ekipleri bizim için çok önemli bir rol oynuyor. Ben 2 yıldır Segment’te çalışıyorum. Ondan önce de 3 yıl boyunca Marka Stratejisi ve İletişim Ekibi’nde çalıştım. Segmentlerin Brief’lerini yazdıktan ve tüketiciye ne söyleyeceklerini netleştirdikten sonra kapılarının çalındığı ekipteydim. Şu anda da Marka Ekibi’nin çok yakın çalıştığı Segment Ekibi’ne geçiş yaptım. Bu yapıda Marka Ekibi kritik bir rol oynuyor. Çünkü belirttiğim gibi 70-80 tane reklam filmi yapıyoruz. Bunların belli strateji ve hedef kitlelerde başarılı olması için çalışıyoruz. Hem tüketici için keyifli olan hem de bizim için iş sonuçlarına katkısı olan lansmanlar yapmaya çalışıyoruz. Tüm bu lansman aşamasında belli ekipler gündemimize daha çok giriyor ve beraber mesaiye kalıyoruz. O dönem bittikten sonra sıra diğer ekibe geliyor ve onlarla daha yakın bir takım çalışması oluyor. Bunun dışında Satış bizim için çok kritik ve Türkiye’nin her yerinde iyi bir iş ağı var. Ürün lansmanı yapıldığı zaman ertesi gün cep merkezine gidip o ürünü oradan satın alabiliyorsunuz. Bir şeyi sattıktan sonra o aboneyle ilişkiniz bitmiyor. Onun memnun olması için yeni tarifeler, yeni ürünler ve yeni servisler kullanması için de bir çaba sarf ediyorsunuz. Dolayısıyla o ay kazandığınız aboneler ve sizinle beraber geçmişten gelen mutlu aboneleriniz oluyor. Bunun için de yine Baz Ekipleri ve Müşteri Deneyimi Çağrı Merkezleri ile de çok yakın çalışıyoruz.