Cevaplar 13

Filtrele:Sırala:

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye’nin ilk, dünyanın da en eski üniversitelerinden bir tanesi. Bu bana her zaman çok büyük bir gurur ve güven verdi. Orada aldığımız teknik altyapı, iş hayatında öğrendiğimiz şeylerde bize bir temel oluşturdu. Ayrıca mühendislik disiplini, özgüven, analitik düşünme yeteneği ve sorumluluk duygusu kattı.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (10 Cevap)

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, temel bir mühendislik olduğundan iş alanı da oldukça geniştir. Network alanında çalışmak istiyorsanız güvenlik tarafında bizler gibi geniş alan, yerel alan, ses, video, yazılım, elektronik gibi birçok farklı alanda çalışabilirsiniz. Buna ek olarak çok teknik bir iş yapmak istemiyorsanız satış öncesi veya teknik satış tarafında da kendinize güzel bir kariyer planlayabilirsiniz.

Network alanında çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Network alanında çok geniş ve farklı iş alanları var. Öncelikle tavsiyem; stajlarını mutlaka Network işini profesyonel olarak yapan ve Network’ü farklı dallarıyla uygulayan bir şirkette yapmaları, yapacakları işi yerinde görmeleri olur. Diğer bir önerim; eğer şansları varsa mutlaka kariyer günlerine ve buna benzer organizasyonlara katılarak profesyonellerle konuşmaları ve onları mümkün olduğunca anlamaya çalışmalarıdır.

Network alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Network’te hep yeniliklerle karşı karşıyasınız. Özellikle çok büyük bir yapının bir ucundan tutup onu yönetmek, onunla ilgili bir şeyler yapmak, yaptığınız olumlu veya olumsuz bir şeyin büyük bir yapıyı etkileyeceğini bilmek insana çok farklı bir mutluluk ve haz veriyor.

Network alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Network Mühendisi’nin işi mesai saatleriyle bitmiyor, bazen özel hayatından da taviz vermesi gerekiyor. Hatta 7/24 çalışan bir sistem ve müşterilere sürekli hizmet verebilen bir altyapı olduğundan dolayı değişiklikleri çoğunlukla mesai saatleri dışında, hatta geceleri yapması gerekiyor. Bu şekilde yaşayan bir sistemde birçok sorun doğabiliyor. Örneğin, telefonunuz hep açık olmalı. Ben 11 yıldır Garanti Teknoloji’deyim ve metroda veya uçakta değilsem telefonum hep açık kalmıştır. Bunun dışında her zaman bir problemle karşılaşmaya ve bu probleme kafa yormaya hazır olmanız gerekli. Tabii ki bu kadar yeniliğin ve değişimin içerisinde rutin olarak yaptığınız işleri sıkılmadan yapabilmelisiniz. Her şeyden önce özetle; bir Network Mühendisi özverili olmalıdır.