Test

8 soruya 8 cevap verildi.

Cevaplar 8

Yükleniyor...
1,047 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Dikey ve yatay olarak kariyer fırsatlarımız var. Arkadaşlarımız bizde Test Analisti olarak başlıyor, performanslarına ve yetkinliklerine göre Uzman, Yetkin Uzman, Kıdemli, Yönetici olabiliyorlar. Bunun dışında kendi birimimiz içinde yatay geçişler olabiliyor.

Kalite Güvence Ekibi’nde manuel test yapanlar zaman içinde Otomasyon’a kayabilirler. Eğer uygulamayı tanımaya test yapmakla başlarlarsa uygulama hakkında derin bilgilere sahip olurlar. Bu bilgilere sahip olduktan sonra Analiz Ekiplerine geçiş de bir opsiyon olarak düşünülebilir.

Bizim ekibimizden Proje Yönetimi 2000’e geçenler oldu, eğitimleri dahilinde bu da bir imkandır. Belki Yazılım’a geçmek isteyenler de olabilir çünkü bizde Bilgisayar Programcılığı mezunları da var.

721 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bizim belli bir rutinimiz yok. Proje bazlı çalıştığımız için herkes kendi projesiyle ilgili bir görev yapıyor. Çalışanlar gün boyu toplantıya katılabiliyor, üzerinde çalışacağı projeye ait senaryoları çıkabiliyor veya testleri yapabiliyor.

Bunun dışında işimizin önemli bir parçası olan, kullanıcı kabul testiyle ilgileniyoruz. Kendi testlerimiz bittikten sonra testi kullanıcılara açıyoruz, onlar testi yaparken biz de kullanıcının yanında oluyoruz. Gün içinde bunlardan birkaçını yapabiliyoruz. Çoğunlukla bireysel çalışıyoruz ama belli aşamalarda büyük projelerde birden fazla ekip çalışabiliyor. Dolayısıyla beraber çalıştığımız durumlar da olabiliyor. Birisinin yaptığı iş, diğerinin girdisi olarak kullanılabiliyor. Proje toplantılarında analiz ve yazılım ekipleri bir araya gelebiliyor. Bu yüzden dengeli bir hayatımız var diyebilirim. Kulaklığı takıp sadece test yaptığımız dönemler de, yoğun toplantılarla geçen zamanlar da oluyor. Son olarak seyahat etmiyoruz, ofis içinde çalışıyoruz.

546 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ekibimizde İTÜ, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi gibi üniversitelerin; Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı, İşletme, Ekonomi, Ekonometri, Matematik Mühendisliği, Astronomi ve Uzay Bilimleri gibi çok çeşitli bölümlerinden mezun olan arkadaşlarımız var. Yeni mezunlarda daha çok Bilgisayar, İşletme, Ekonomi, Finans gibi bölümlerden mezun olanları tercih ediyoruz ama adayların Finans veya Telekom alanında test tecrübesi varsa eğitimlerinin ne olduğu ikinci plana düşüyor çünkü zaten test yapmayı öğrenmiş bir şekilde buraya geliyorlar.

432 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sabırlı ve detaycı olmak, kurcalamayı sevmek gerekiyor. Eğer bir aday test yapmak istiyorsa bu yetkinlikler üzerine yatırım yapması iyi olur. Bankacılığın uygulamalarını önceden öğrenmek çok gerekli değil çünkü zaten bunu önümüzdeki analiz dokümanına bakarak yapıyoruz ve ona yönelik eğitimleri veriyoruz. Bu arkadaşlar banka ve finans alanında test yapmaya niyetliyse her bankanın uygulaması farklı oluyor. Bu yüzden test yetkinliklerinin üzerine gidip bunlara yatırım yapmak daha iyi.

Bunun dışında belli test metodolojileri var. Okuduğunuz şey üzerinden belli bir miktar test yapılabilir ama o testi yapmayı kolaylaştıran bazı teknikler ve yazılmış kitaplar var; Turkish Testing Board’tan bahsetmiştim. Turkish Testing Board’la beraber çalışan KeyTalk diye bir kuruluşun yayınladığı kitaplardan da faydalanabilirsiniz. Bazı sertifikasyonların eğitimlerine katılabilirsiniz çünkü biz adaylarımızda zorunlu tutmasak da sertifikasyonu olanları bir adım önde değerlendiriyoruz.

Bence başarılı olmak için yaptığınız işi sevmeniz gerekiyor. En basit bir işi yapsanız bile bunu severek yapın çünkü o zaman kendinizden bir şeyler katarak o işi geliştirebiliyorsunuz.

372 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Test, üretimin bir parçasıdır. Emek verdiğiniz bir şey üretim ortamına geçiyor ve müşteriniz onu kullanıyor. Bu müşteri sizin aileniz de olabilir ve bununla ilgili çok güzel geribildirimler alabilirsiniz.

Son zamanlarda yeni bir uygulama çıktı. Artık şubeye gitmeden cep telefonundan randevu alabiliyorsunuz. Biz de bununla ilgili çok güzel bildirimler alıyoruz. Bunun testinde yer almak ve üretimin bir parçası olmak hoşumuza gidiyor.

Bunun dışında detaycı olmak ve kurcalamayı sevmek Test için gerekli özelliklerdir. Eğer bunu seviyorsanız, bir yerleri karıştırmak istiyorsanız Test sizin için iyi olabilir.