Cevaplar 11

Yükleniyor...
188 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Farklı ülkelere seyahat etmek benim için çok büyük bir tutku olduğu için iş hayatında da farklı ülkelere gidebilmek benim için çok büyük bir şans çünkü sevdiğim işi yaparken hayatta keyif aldığım şeyleri de yapabiliyorum. Biz birçok ülkeyle telekonferanslar yapıyoruz ama orada olup o insanlarla konuşmak, mağazaları dolaşmak, oradaki tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını görmek çok başka bir deneyim, burada ofis içinde masa başında oturmaya hiç benzemiyor. Dolayısıyla farklı ülkeleri yönetirken o ülkelere gitmeniz ve gözlemlemeniz gerekiyor.

406 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Sabancı Üniversitesi’nin misyonu birlikte yaratmak ve geliştirmektir. Ben kendimi sürekli Sabancı Üniversitesi’nde takım çalışması içerisinde buldum. Bu da bütün teorik bilgilerden ve derslerden kıymetliydi çünkü kendinizi sürekli farklı fonksiyonlarla ve departmanlarla ekip çalışmaları yaparken buluyorsunuz. Bu yüzden çok fazla bireysel olmamak ve farklı insanlarla olan iletişimi güçlü tutmak gerekiyor. Sabancı Üniversitesi İşletme bölümü iş hayatına çok yakın bir bölüm. Burada farklı sektörlerden konuşmacılar geliyor ve vaka çalışmaları oluyor. Olanaklar gerçekten sınırsız ve bu sizin ne kadarını kullanmak istediğinizle ilgili. Benim tavsiyem; her gelen konuşmacıyı dinlemek olur çünkü bu sizin neye yakın olduğunuzu, hangi alanlarla ilgilendiğinizi keşfetmenizde çok büyük bir rol oynuyor. Ben Sabancı Üniversitesi’ndeyken Japonya’da bir staj yapmıştım, bu deneyimi başka hiçbir yerde yaşayamazdım. Dolayısıyla Sabancı Üniversitesi İşletme bölümünde sınırsız olasılık var ve bunları kullanmak sizin elinizde çünkü sudan çıkmış balığa dönmek yerine iş hayatına çok güçlü bir şekilde başlayabilirsiniz.

129 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben bu kararı üniversite yıllarımda vermiştim. Sabancı Üniversitesi mezunuyum ve Sabancı Üniversitesi öğrencilerini bu alanda çok esnek bırakıyor. İstediğiniz dersleri seçip keyif aldığınız alana yönelme şansı veriyor. Ben de aldığım derslerle neyi isteyip istemediğimi çok iyi anladım. Bunun haricinde okula şirketlerden yöneticiler sunum yapmaya gelirdi ve ben Pazarlama alanındaki konuşmacıları, o alandaki vaka çalışmalarını çok keyifli bulurdum. Genç arkadaşlara tavsiyem mutlaka staj yapmalarıdır. Ben üniversite dönemim boyunca üç farklı staj yaptım, Pazarlama’da çalışmak istediğime de orada ikna oldum. Bunun haricinde Pazarlama’da çalışmak istedim ama iş hayatına Pazarlama’yla başlamadım. Başka bir iş fırsatı geldi ama sonrasında İş Geliştirme, Satış, Ticari Pazarlama, Perakende Pazarlama gibi alanlarda çalıştım. En sonunda da ilk hayalim olan Pazarlama’ya döndüm. Bir Pazarlamacı olarak farklı alanları görmek beni daha güçlü yaptı çünkü artık Satışçı veya Pazarlamacı gibi kalıplar yok. Herkes tüm fonksiyonları görerek yöneticilik pozisyonlarına yükseliyor.

125 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz Pazarlama’da insan hayatına dokunuyoruz. Yaptığımız işin sonuçlarını pozitif ve negatif anlamda çok net bir şekilde görebiliyoruz. Negatiflikleri görmenin güzel yanı; hemen aksiyon alabilmek ve tekrardan büyük bir motivasyonla tüketicilerimizi memnun etmek için çalışmaktır. Onlarla olan anlık iletişimi ben çok keyifli buluyorum. Bunun haricinde burada farklı ülkelerle, departmanlarla, tüketicilerle iletişimi çok yoğun kullanıyoruz ve bu bana çok keyif veriyor. Farklı ülkelerle çalıştığımız için seyahatlerimiz çok oluyor, bu da ayrıca keyif veriyor.

179 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Colgate’in bütün fonksiyonlarda değer verdiği üç faktör var. Bunlar; değer verme, global takım çalışması ve sürekli gelişimdir. Colgate bunlara gerçekten çok değer veriyor ve her işe alımda bireyin bu değerlerle uyumlu olup olmadığını ölçüyor. Bu doğrultuda da mülakatlarımızda bazı yetkinlik soruları soruyoruz. Bunun haricinde ben Pazarlama mülakatlarında bireyin pazarlama yapmak istemesinin arkasındaki motivasyonu merak ediyorum çünkü bu bazen çok yanlış anlaşılabiliyor. “Neden Pazarlama?” diye sorduğumuzda adaylar bazen yaratıcılıklarını kullanabilmek için olduğunu söylüyorlar. Yaratıcı olmak Pazarlama için gerçekten çok önemli ama bunun ötesinde gelişime ve öğrenmeye açık olmak, meraklı ve analitik olmak, farklı departmanlarla iyi iletişim kurabilmek, ekip çalışmasına yatkınlık, elini taşın altına koyabilmek, kendinden bir şeyler katabilmek gibi çok farklı yetkinlikler arıyoruz. Mülakatlarda çok teknik şeyler sormaktansa, bireylerin üniversite dönemleri boyunca yaptıkları vaka ve ekip çalışmalarına örnekler vermelerini istiyoruz. Burada ekip çalışması bizim olmazsa olmazımızdır. Teknik detaylardan çok bireyin iletişimi ve okulda öğrendiği bilgileri hayatında nasıl kullandığı bizim için çok önemli. Biz Colgate Pazarlama Ekibi’nde çalışan herkesin markaları çok iyi özümseyip anlamasını ve sevmesini bekliyoruz. Bu sebeple mülakatlarda markalara yakınlıklarını anlamaya çalışıyoruz, bu yüzden ön araştırma yapmalarında fayda var.