Cevaplar 6

Sırala:

Benim ekibimde her bölümden arkadaş çalışıyor. Hatta Mühendis olup MBA ya da sosyal Master’lar yapmış arkadaşlarım da var. Dolayısıyla Pazarlama çok yönlü bir iş diyebilirim. Ürün yönetimi daha çok Mühendis olmayı gerektiriyor çünkü teknik bir şeyler yapıyorsunuz, IT ile iç içe çalışıp bir şeyler geliştiriyorsunuz. Bu da Product Management olarak Pazarlama’nın bir dalıdır. Pricing, analitik olmanızı gerektiriyor ve İstatistik mezunu biri rahatlıkla bu işi yapabilir. Diğer yandan aynı insanın Pazarlama bakış açısının da olması gerekiyor. Ekonomi ve İşletme mezunları genelde Pazarlama’ya başvuruyor çünkü Pazarlama dışarıdan çok janjanlı bir iş gibi gözüküyor. Bu da Pazarlama’nın daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Endüstri Mühendisleri de Pazarlama’da çalışabilirler. Arkadaşlar mezun olduktan sonra ne yapacaklarına karar veremiyorlarsa, ben Satış ile kariyerlerine başlamalarını öneriyorum. Çünkü müşteriyi birebir tanıdıktan sonra Pazarlama’ya geçmek daha mantıklı oluyor. Böylece Pazarlama’da uzun yıllar çalışmış insanlarla çok daha rahat çalışabiliyorlar çünkü müşterinin ne beklediğini biliyorlar. Dolayısıyla her bölüm Pazarlama’ya gelebilir ama Pazarlama’dan önce bir süre Satış tecrübesi edinmek faydalı olabilir.

Pazarlama’nın birçok tanımı var ama bence iyi bir Pazarlamacının yapması gereken en temel şeylerden biri; iyi bir problem çözücü olmaktır çünkü önünde birçok bilgi var. Pazar dinamiklerini, kendi şirketinizi ve yetkinliklerinizi tanıyıp, bunların hepsini sindirip, berraklaştırıp, problemleri tanıyarak çözüm getirmek çok zevkli ama kolay olmayan bir iş. Bu yüzden bizde mühendis kökenli çok Pazarlamacı var çünkü problem çözme yeteneğini geliştiren herhangi bir bölüm, Pazarlama’da avantaj sağlayabiliyor.

Pazarlama’nın en önemli şartlarından bir diğeri; önyargısız bir şekilde bilgiye ulaşma isteğidir. Burada müşteriyi ve onun ihtiyaçlarını iyi tanımak için her zaman bilgiye aç bir şekilde trendleri takip ederek insanların hayatını incelemelisiniz. Bu konuda da sizi destekleyip geliştirecek herhangi bir bölüm,Pazarlama hayatınızda mutlaka avantaj sağlayacaktır.

Ben bölümlerdeki teknik bilgilerden ziyade, belli karakter özelliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyorum çünkü bence iş hayatında bir bölümden mezun bir kişilerden ziyade, kendini belli alanlarda geliştirmiş ve belli karakter özellikleri olan bireyler var. Bu yüzden insanın önce mesleğinin gereksinimiyle kendi karakterinin artı ve eksilerini yan yana koyarak bir yol haritası çizmesi lazım. Çok farklı mezunlar çok farklı alanlarda başarılı olabilir, bunun nedeni de okulda aldıkları teknik bilgiden ziyade, karakter özellikleri ve onun ne kadar farkında olup ne kadar geliştirebildikleriyle alakalıdır.

Bence net bir bölüm kısıtlaması yok çünkü burada önemli olan işinizi sevmeniz ve doğru takip etmenizdir. Mühendislerin biraz daha avantajı oluyor çünkü analitik düşünme tarafını görmenizde avantajı oluyor. Ben Pazarlama’da çalıştığımı söylediğim zaman kontör sattığımı zannedenler de oldu ama bence buna pek takılmamak lazım çünkü burada hiç olmayan bir projeyi sonuna kadar gerçekleştirme imkanınız oluyor. Birçok ekibi yöneten ve yönlendiren kişi siz oluyorsunuz. Dolayısıyla Pazarlama’da sadece okul mezunu olmak yetmiyor, bu işi yapmak istemek, araştırmak ve farkında olmak gerekiyor. Dolayısıyla ben net bir bölüm kısıtlaması olduğunu düşünmüyorum.

Pazarlama alanında çalışmak için herhangi bir Pazarlama bölümünden mezun olma şartının olduğunu düşünmüyorum. Ben Matbaa Öğretmenliği mezunuyum ama şu anda matbaa makineleriyle alakalı bir ürünün pazarlamasında çalışıyorum. Dolayısıyla herhangi bir kısıtlamanın olduğunu sanmıyorum. Burada önemli olan kişinin kendisini geliştirebilmesi ve bu alan hakkında düşünerek yatırımlar yapmasıdır. Bu kişiler belli alanlarda uzmanlaşarak bu alanda çalışabilirler.

İlgili Konular

Ticari Pazarlama

26 soru, 27 cevap.

SEO

23 soru, 31 cevap.

Marka İletişimi

3 soru, 3 cevap.

Kullanıcı Deneyimi

24 soru, 25 cevap.

Hepsini Göster (7)
Dijital Pazarlama

51 soru, 62 cevap.

Marka Pazarlama

14 soru, 15 cevap.

İlgili Şirketler

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Arçelik

123 soru, 207 cevap.

Pharmactive

32 soru, 68 cevap.

Garanti Teknoloji

62 soru, 127 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Hepsini Göster (37)
Kraft Heinz

40 soru, 68 cevap.

TürkTraktör

62 soru, 110 cevap.

AIESEC Türkiye

51 soru, 65 cevap.

Startup Grind İstanbul

33 soru, 50 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Abdi İbrahim

90 soru, 258 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Colgate-Palmolive

85 soru, 163 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

Vodafone

99 soru, 132 cevap.

Perfetti Van Melle

68 soru, 152 cevap.

Ipsos

28 soru, 55 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

British American Tobacco

115 soru, 247 cevap.

Procter & Gamble

87 soru, 210 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Doğuş Otomotiv

51 soru, 97 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

PepsiCo

113 soru, 224 cevap.

Garanti Bankası

77 soru, 194 cevap.

Unilever

100 soru, 184 cevap.

Türk Telekom

67 soru, 156 cevap.

Nestlé

24 soru, 90 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Pfizer

117 soru, 302 cevap.