Cevaplar 6

Sırala:
Benim ekibimde her bölümden arkadaş çalışıyor. Hatta Mühendis olup MBA ya da sosyal Master’lar yapmış arkadaşlarım da var. Dolayısıyla Pazarlama çok yönlü bir iş diyebilirim. Ürün yönetimi daha çok Mühendis olmayı gerektiriyor çünkü teknik bir şeyler yapıyorsunuz, IT ile iç içe çalışıp bir şeyler geliştiriyorsunuz. Bu da Product Management olarak Pazarlama’nın bir dalıdır. Pricing, analitik olmanızı gerektiriyor ve İstatistik mezunu biri rahatlıkla bu işi yapabilir. Diğer yandan aynı insanın Pazarlama bakış açısının da olması gerekiyor. Ekonomi ve İşletme mezunları genelde Pazarlama’ya başvuruyor çünkü Pazarlama dışarıdan çok janjanlı bir iş gibi gözüküyor. Bu da Pazarlama’nın daha çok tercih edilmesini sağlıyor. Endüstri Mühendisleri de Pazarlama’da çalışabilirler. Arkadaşlar mezun olduktan sonra ne yapacaklarına karar veremiyorlarsa, ben Satış ile kariyerlerine başlamalarını öneriyorum. Çünkü müşteriyi birebir tanıdıktan sonra Pazarlama’ya geçmek daha mantıklı oluyor. Böylece Pazarlama’da uzun yıllar çalışmış insanlarla çok daha rahat çalışabiliyorlar çünkü müşterinin ne beklediğini biliyorlar. Dolayısıyla her bölüm Pazarlama’ya gelebilir ama Pazarlama’dan önce bir süre Satış tecrübesi edinmek faydalı olabilir.
Pazarlama’nın birçok tanımı var ama bence iyi bir Pazarlamacının yapması gereken en temel şeylerden biri; iyi bir problem çözücü olmaktır çünkü önünde birçok bilgi var. Pazar dinamiklerini, kendi şirketinizi ve yetkinliklerinizi tanıyıp, bunların hepsini sindirip, berraklaştırıp, problemleri tanıyarak çözüm getirmek çok zevkli ama kolay olmayan bir iş. Bu yüzden bizde mühendis kökenli çok Pazarlamacı var çünkü problem çözme yeteneğini geliştiren herhangi bir bölüm, Pazarlama’da avantaj sağlayabiliyor.Pazarlama’nın en önemli şartlarından bir diğeri; önyargısız bir şekilde bilgiye ulaşma isteğidir. Burada müşteriyi ve onun ihtiyaçlarını iyi tanımak için her zaman bilgiye aç bir şekilde trendleri takip ederek insanların hayatını incelemelisiniz. Bu konuda da sizi destekleyip geliştirecek herhangi bir bölüm,Pazarlama hayatınızda mutlaka avantaj sağlayacaktır.Ben bölümlerdeki teknik bilgilerden ziyade, belli karakter özelliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyorum çünkü bence iş hayatında bir bölümden mezun bir kişilerden ziyade, kendini belli alanlarda geliştirmiş ve belli karakter özellikleri olan bireyler var. Bu yüzden insanın önce mesleğinin gereksinimiyle kendi karakterinin artı ve eksilerini yan yana koyarak bir yol haritası çizmesi lazım. Çok farklı mezunlar çok farklı alanlarda başarılı olabilir, bunun nedeni de okulda aldıkları teknik bilgiden ziyade, karakter özellikleri ve onun ne kadar farkında olup ne kadar geliştirebildikleriyle alakalıdır.
Bence net bir bölüm kısıtlaması yok çünkü burada önemli olan işinizi sevmeniz ve doğru takip etmenizdir. Mühendislerin biraz daha avantajı oluyor çünkü analitik düşünme tarafını görmenizde avantajı oluyor. Ben Pazarlama’da çalıştığımı söylediğim zaman kontör sattığımı zannedenler de oldu ama bence buna pek takılmamak lazım çünkü burada hiç olmayan bir projeyi sonuna kadar gerçekleştirme imkanınız oluyor. Birçok ekibi yöneten ve yönlendiren kişi siz oluyorsunuz. Dolayısıyla Pazarlama’da sadece okul mezunu olmak yetmiyor, bu işi yapmak istemek, araştırmak ve farkında olmak gerekiyor. Dolayısıyla ben net bir bölüm kısıtlaması olduğunu düşünmüyorum.
Pazarlama alanında çalışmak için herhangi bir Pazarlama bölümünden mezun olma şartının olduğunu düşünmüyorum. Ben Matbaa Öğretmenliği mezunuyum ama şu anda matbaa makineleriyle alakalı bir ürünün pazarlamasında çalışıyorum. Dolayısıyla herhangi bir kısıtlamanın olduğunu sanmıyorum. Burada önemli olan kişinin kendisini geliştirebilmesi ve bu alan hakkında düşünerek yatırımlar yapmasıdır. Bu kişiler belli alanlarda uzmanlaşarak bu alanda çalışabilirler.

İlgili Konular

Marka Pazarlama

14 soru, 15 cevap.

Omni-Channel Pazarlama

2 soru, 2 cevap.

Ticari Pazarlama

12 soru, 12 cevap.

Marka İletişimi

3 soru, 3 cevap.

Dijital Pazarlama

51 soru, 64 cevap.

Hepsini Göster (7)
SEO

23 soru, 30 cevap.

Kullanıcı Deneyimi

24 soru, 25 cevap.

İlgili Şirketler

Vodafone

100 soru, 132 cevap.

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

Zeo

23 soru, 59 cevap.

Ipsos

32 soru, 55 cevap.

Pharmactive

32 soru, 68 cevap.

Hepsini Göster (38)
Garanti Teknoloji

64 soru, 127 cevap.

Doğuş Otomotiv

53 soru, 97 cevap.

Procter & Gamble

86 soru, 210 cevap.

Perfetti Van Melle

70 soru, 152 cevap.

Zingat.com

90 soru, 216 cevap.

Canon Eurasia

93 soru, 147 cevap.

Avon

25 soru, 40 cevap.

L'Oréal

103 soru, 161 cevap.

Arçelik

121 soru, 187 cevap.

TürkTraktör

63 soru, 110 cevap.

Microsoft

59 soru, 101 cevap.

Kraft Heinz

42 soru, 68 cevap.

Koton

250 soru, 609 cevap.

Startup Grind İstanbul

18 soru, 34 cevap.

PepsiCo

58 soru, 130 cevap.

Anlatsın

40 soru, 271 cevap.

Penti

71 soru, 149 cevap.

British American Tobacco

124 soru, 247 cevap.

Pfizer

87 soru, 215 cevap.

Nestlé

25 soru, 90 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

13 soru, 19 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

Migros

192 soru, 354 cevap.

BSH

102 soru, 272 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Türk Telekom

66 soru, 156 cevap.

Unilever

57 soru, 121 cevap.

Anadolu Efes

52 soru, 90 cevap.

Colgate-Palmolive

90 soru, 163 cevap.

Garanti Bankası

78 soru, 183 cevap.

Abdi İbrahim

89 soru, 245 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

156 soru, 318 cevap.

İlgili Etkinlikler