Müşteri Yöneticisi

2 soruya 2 cevap verildi.

Cevaplar 2

Yükleniyor...
192 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Hemen hemen her ilde bulunan zincir mağazaların Satın Alma birimiyle görüşerek planlamalar yapıyorsunuz ve son kullanıcının ihtiyacı olan ürünleri belirliyorsunuz. Bu ürünlerin stok ve satış analizleri ile bir takım kampanyalarla destekliyorsunuz. Burada amaç; Canon’un son kullanıcıya ve hedeflerine ulaşmasını sağlamaktır çünkü bunu yaptığınız zaman müşteriye güven veriyorsunuz.

Global bir firmaya bağlı olarak çalışıyorsunuz ama o işin patronu sizmişsiniz gibi hareket ettiğiniz zaman işin derinine inerek sonuca ulaştırmaya çalışıyorsunuz. Örneğin; memur olarak çalıştığınızda yaptığınız işte eksiklikler varsa bunu kimse size sormaz ama kendi işinizmiş gibi düşündüğünüz zaman daha verimli sonuçlar ortaya çıkabilir.

Bunun dışında dışarıdan ajans desteği ile aldığımız Saha ve Satış Danışmanı Ekibimiz var. Burada çalışan arkadaşlarımız direkt olarak sahada görev alıyorlar ve Canon’un ürünlerini son kullanıcıya tanıtarak satışı konusunda destek oluyorlar. Burada onları yöneten takım lideri arkadaşlarla da her hafta düzenli toplantılar yaparak işimizi geliştirmeye çalışıyoruz.

180 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Satış, dışarıdaki müşterilerde olmamızı gerektiriyor ama haftanın ilk günü mutlaka ofiste oluyoruz. Canon’da Satış bölümü; Kurumsal Satış ve Tüketici Grubu Satışı olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ben Tüketici Grubu Satışı’ndayım ve bu ekipteki arkadaşlarımızla her pazartesi bir araya gelerek sorumlu olduğumuz müşterilerden aldığımız raporları inceliyoruz. O hafta neler olup bittiğini, hangi ürünlerin satıldığını, rekabetteki durumun ve gelişmelerin ne olduğunu değerlendiriyoruz.

Bunun dışında Pazarlama bölümünde Ürün Yöneticisi arkadaşlarla satışı arttırmaya yönelik toplantılar yaparak o ayki hedeflerimizi değerlendirip planlamalarımızı paylaşıyoruz. Sahada son kullanıcı noktasında ürünleri tanıtan bir Saha Danışmanı Ekibi bulunuyor. Bu ekibi yöneten takım lideri arkadaşlarla da haftalık olarak bir araya gelerek satışları değerlendiriyoruz, onların taleplerini dinliyoruz, bunları işimizi ve ürünlerimizi geliştirmek adına da Pazarlama bölümündeki arkadaşlarımıza aktarıyoruz.

Diğer günler müşterilerimizle yaptığımız satış toplantılarımız oluyor. Biz zincir mağaza müşterileriyle ilgileniyoruz. Bu kısımda da Satın Alma Birimi’nden Ürün Yöneticisi arkadaşlar oluyor. Onlarla bir araya gelerek ürünlerimizin stok durumunu değerlendiriyoruz, onların hedeflerini inceliyoruz, satışı arttırmaya yönelik aksiyonlar alıyoruz.

Kalan günlerde de son kullanıcının ziyaret ettiği marketleri ziyaret ederek ürünlerimizin konumlandırılmasını ve etiket özelliklerini inceliyoruz. Bazen de son kullanıcıyla görüşüyoruz. Böylece direkt olarak son kullanıcıdan gelen talebi İş Geliştirme bölümüne aktarıp ürünlerimizin daha iyi konumlandırılmasını sağlıyoruz.