Müfettiş

8 soruya 9 cevap verildi.

Cevaplar 9

Yükleniyor...
3,739 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İyi bir Müfettiş’in aldığı verileri doğru analiz edip ortaya tarafsız bir sonuç çıkarmasını bekliyoruz. Bilgi sistemleri, genel müdürlük iştirakleri veya şube denetimleri gibi herhangi bir denetimde aldığı tüm verileri, gözlem sonuçlarını, raporları güzelce harmanlayıp ortaya net bir sonuç koyabilmesini bekliyoruz. Bu da iyi bir analiz yeteneği, iyi bir iletişim becerisini, tarafsız bir duruşu ve etik olmayı gerektiriyor. Kurallara uyulup uyulmadığıyla ilgili denetimler yaparken en başta kendisinin kurallara uygun davranması gerekiyor. Dolayısıyla Müfettişliğin o ciddi duruşu biraz da buradan geliyor.

1,606 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Müfettiş olmak için meraklı ve öğrenmeye açık olmak gerekiyor. Eğer müfettişseniz gittiğiniz yerlerde hep yeni şeyler öğreneceksiniz. O yeni şeyleri öğrenme isteği, öğrendiğiniz şeylerin başka bir şeyi tetiklemesi ve onu merak etmeniz çok önemli. Burası bir bankacılık okuluysa zaten özünde öğrenme isteği ve merak vardır. Tek bir alanda uzmanlaşmak yerine birçok alanda fikrinizin olmasını ve olabildiğince bütün alanları görmek istiyorsanız Müfettişlik ve Teftiş Kurulları sizin için ideal yerlerdir. Biz bu tip rollerde analitik olmayı ve sorgulamayı çok öne çıkartırız. Oysa ki ben duygusal zekanın da çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum çünkü devamlı birileriyle ilişki içerisinde olacaksınız. Benim çocukluk kahramanlarımdan bir tanesi Red Kit’ti. Red Kit yalnız bir kovboy olarak kasabaya gider, orayı kurtarır ve sınırlı süre kaldıktan sonra ayrılır. O sınırlı süre içerisinde mutlaka iyi ilişkiler kurması gerekir. Bana göre Müfettişlerin de biraz Red Kit gibi olması lazım. Gittikleri yerlerde çok iyi ilişkiler kurarak onların aklında ve gönlünde iyi kalmalılar. Bu yüzden Müfettiş adaylarının merak duygusu, öğrenme isteği, bilişsel esnekliği, duygusal zekası çok iyi olmalı.

1,445 görüntülenme
·
Transkripti Göster

1993 yılında bankada Müfettiş olarak 4 yıl boyunca çalıştım. Teftiş Kurulları bankaların okuludur diyebiliriz çünkü Müfettiş olarak işe başladığınız zaman genel müdürlüklerde ve şubelerde neler olup bittiğini orta düzeyden görme şansınız oluyor. Halbuki iş hayatınızın ilk günlerinde bunu deneyimleme şansınız pek kolay olmaz. Gittiğiniz tarihten önceki dönemde orada neler olduğunu görüyorsunuz ve bu sizin birçok şeyi aynı anda öğrenmenizi sağlıyor. Teftişin dışında nereye giderseniz gidin bir alanda uzmanlaşmak durumundasınız ama Teftiş Kurulu’nda istediğiniz bölüme gidebilirsiniz. Şubeye gitmek de çok keyifli bir şeydir. Van’a gidip Van Gölü’nde harika bir gün de geçirebilirsiniz, Türkiye’nin daha önceden hiç görmediğiniz yerlerinde lezzetleri tadarken Anadolu insanının sıcaklığını da yaşarsınız ve farklı ekiplerin içerisinden gittiğiniz şubelerde çok önemli gelişim imkanları sağlarsınız. Bence bankacılığa başlamak isteyen birisi için Teftiş Kurulu çok önemli bir okul.

1,400 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Müfettiş olmak için detaycı, sorgulayıcı, analitik, ekip çalışmasına yatkın, sorumluluk bilincine sahip, iletişime açık ve kolay adapte olabilmek gerekiyor çünkü sürekli seyahat edip yeni yerlere giderek yeni insanlarla tanışıyorsunuz. Bu yüzden uyum sağlamanız ve mesleğinizi düzgün yapmanız gerekiyor. Bunun dışında öğrenmeye açık olmak gerekiyor çünkü biz teftiş kurulunu sürekli yeni bir şeyler öğrendiğimiz ve kişisel gelişimimizi geliştirdiğimiz bir okul olarak görüyoruz.

902 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ben alternatifi çok olup ne yapacağını bilmeyen ve arayışta olan adaylardan bir tanesiydim. Özellikle benim gibi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları arasında bu çok olan bir durumdur.

Bankalarda Müfettiş Yardımcılığı pozisyonları; prestijli, ileride farklı konulara evrilebilen, kendinizi geliştirebileceğiniz iyi başlangıç noktalarından bir tanesidir. Ben de bu motivasyonla bu pozisyona başlamaya ve tercihlerimi bu yönde yapmaya karar verdim. Bu yüzden başlangıç sürecinde biraz daha pragmatik davrandım, daha sonrasında yapabileceklerimin fazlalığı tercih yapmamda etkili oldu.