İnsan Kaynakları İş Ortağı

3 soruya 6 cevap verildi.

Cevaplar 6

Yükleniyor...
1,564 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İlk olarak ben Unilever’e ait hissetme duygusunun herkeste olması gerektiğine inanıyorum. Unilever’de Business Partnerlık yapacaksan, bir markadan sorumlu olacaksan her şeyden önce insani özelliklerinde aidiyet hissinin olması gerekiyor. Çünkü sahiplenmeden bir başarıya gidilebileceğini düşünmüyorum açıkçası. Bunun dışında finans özeline inecek olursak analitik düşünce çok önemli. Sonuçta markalardan sorumlusun ve bu markaların büyümesinden, karlık oranlarından çok sorumlusun. Bu sebepten de analitik düşünce; daha ne yapabilirim diye düşünmek, bazı negatiflikleri pozitife çevirmek için ne yapabilirim diye düşünmek geliştirmek çok önemli. Bu yüzden analitik düşüncenin önemli olduğunu düşünüyorum.

508 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Inter Business Partner, yani İş Ortağı kavramı hayatımızda çok uzun yıllar var olan bir kavram değil. Ben bir İş Ortağı olarak iç müşterinin nabzını yokluyorum ve yönetilen süreçlerin nasıl gittiğine, neleri geliştirmemiz gerektiğine bakıyorum. İK’nın tüm fonksiyonlarına hakim olmamız gerektiği için Çalışan İlişkileri, Organizasyonel Gelişim, İşe Alım gibi tüm fonksiyonlardan ve tüm yeniliklerden haberdar olmamız gerekiyor çünkü koridorda yürürken bir anda durdurup soru sorabiliyorlar. Bu yüzden çalışanlara dokunmamız ve tüm aktivitelerde rol almamız gerekiyor.

Ben İK’yı birazcık orkestraya benzetiyorum çünkü çok yönlü bir pozisyon. Bir İş Ortağı olarak bir harmoni içinde ilerleyip ilerlemediğimize bakıyorum çünkü bazen İK tarafında çok güzel bir proje tasarlayabilirsiniz ama içeriye uyum sağlamayacaksa ya da iç müşteri onu kabul etmeyecekse hiçbir faydası olmuyor. Bu yüzden bu dengeyi çok iyi sağlamak gerekiyor. Özetlemek gerekirse; İş Ortağı çok yönlü bir pozisyon ve ben bu pozisyonda çok mutluyum.