Cevaplar 3

Yükleniyor...

İlk once teknik konulara ilginiz varsa mutlaka bu bölümü yazmayın veya insani iliskileri gelişmiş biri degilseniz asla tavsiye etmem.Yaratici yonu gelişkin biriyseniz de tavsiye etmem.

Basit duzeyde kodlama dersi(cidden basit duzeyde, abartmiyorum)

İstatistik

Uretim planlama

Yoneylem arastirmasi ( karmasik problemlerin en iyi cozumunu sunan cesitli teknikleri sunar- endüstri mühendisiliginin akademik yonden en çok gelecek vadeden ve ise yarayan dersi)

Veritabanı yonetimi dersi aldik ama herkes almaz

Simülasyon( eger arena gibi bir programi iyi duzeyde kullanamayacaksaniz bosa zaman harcama anlamina gelir)

Proje yonetimi

Facility design 

Manuel cizim(AutoCAD alanlarda oluyor)

Ergonomi

Bunlar başlıcaları, secmeli alinanlarda var,mesela ben lojistik ve java almistim.

Onemli not:ben ogrenciyken bir takim seyler duyardim.Bilmek ve farketmek arasinda onemli bir fark vardir.Oyuzdenbu bolumu veya herhangi bir bolumu okuyacak genc arkadaslar, suan onemsiz gibi gelebilir ama universiteyi durup dinleneceginiz bir donem olarak dusunmeyin aslinda en fazla calismaniz gereken donem.Sonrasinda ah vah para etmiyor.Ortalamaniz 3 ve uzeri olsun, ingilizceyi üniversitedeyken mutlaka halledin cunku ing olmadan gercek bir is bulmaniz imkansiz ve universite aslinda en girisken olmaniz gereken donem.bunu arkadas edinmek, bir topluluga dahil olmak olarak algilamayin,kendinize is bulabileceginiz sizi iyi yinlendirebilecek insanlar seçin ve prensipli olun ( bu herkese onerim konuyla pek alakasi yok:-))

Bölüm dersleri genel olarak İstatistik ve Optimizasyon temellidir. İleride çalışma alanlarınız olan Üretim, Planlama ve Kalite dersleri alırsınız. Bunun yanında çeşitli bilgisayar dersleri bulunur. Excel her okulda alınan program derslerinin başında gelir. Onun dışında C, Java veya Python gibi dersler okula göre farklılık gösterir. 

Üniversite tercih döneminde araştırılması ve bilinmesi gereken önemli noktalardan birisi, hangi üniversitede hangi ders veriliyor ve içeriği nedir?

Endüstri Mühendisliğinde en temel ders istatistiktir. Olasılık dağılımları, regresyon analizleri anlatılır genel olarak. Diğeri optimizasyon teknikleri, çözüm algoritmaları anlatılan bizdeki adı yöneylem araştırmasıdır  (Operations Research).

Olmazsa olmazlardan Üretim planlama, üretilecek bir ürünün sipariş tahmininin yapılıp, ürün ağacının çıkarılıp üretim miktar ve tarihlerinin planlamasıdır. Bu kadar basit ifade edildiğine aldanmayın gerçek hayatta yapılması zor ve riskli bir süreçtir.

İstatistiksel Kalite Kontrol, üretilen ürünün hata payının hesaplanması, hatalı ürünün istatistiki hesapları, hata etmenleri vb kaliteyi ilgilendiren ayrıntılı inceleme ve hesaplamaların öğrenildiği ders.

Sistem analizi tasarımı süreçlerin, sistemlerin incelenmesi ihtiyaçlara göre tasarlanması hakkında fikir veren ders(işin içine girmeden öğrenilemeyeceğini düşünüyorum).

Temel düzeyde programlama dersi, algoritma kurma ve belki döngüler anlatılır.

Veritabanı yönetimi genel olarak Endüstri mühendisinin işine yaramayacağı düşünülür ama büyük yanılgı, belki en çok endüstri mühendislerinin bilmesi gerekli, raporlama ve veriden bilgi çıkarma bizim işimiz sonuçta.

Tesis planlama, bir iş sürecinin bulunduğu her alanın optimum kazançla tasarlanmasıdır. Bu bir üretim alanı da olabilir bir ofis alanı da.

Stratejik planlama her üniversitede verildiği konusunda emin değil. Bir kurumun önümüzdeki yıllarda yapmayı planladığı stratejilerin planlanmasını içeren ders.

Stokastik modelleme, olayların olasılıklara bağlı olduğu süreçlerin tahminlenmesi gibi düşünülebilir.

Mühendislik ekonomisi, yatırım planları yapılan bir işin bugünkü değeri ile gelecekteki değerinin ekonomik olarak incelenmesi diyebiliriz. Bir işe para yatırırken gelecekteki kazancınızı hesaplamak konusunda önemlidir. 

Endüstri mühendisliğinde her üniversiteni farklı programı vardır. Seçmeden önce ders içeriklerini incelemekte fayda vardır. 

İlgili İş İlanları

İlgili Etkinlikler