Cevaplar 14

Yükleniyor...
2,124 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer işe alımlarda çok seçici davranıyor. Burada çok uzun mülakat süreçleri oluyor, çeşitli sınavlardan geçiliyor, İngilizce sınavlarının ardından yoğun görüşme süreçleri ve vaka çalışmaları oluyor. Bunun amacı da başvuran kişilerden en iyisini alabilmektir. En iyiyi aldıktan sonra o kişiyi geliştirmek borcumuz oluyor çünkü öğrenime açıklığını gördüğümüz kişileri şirkete alıyoruz. Sonrasında bu kişiler sektörü ve şirketi öğrenebilecekleri çeşitli departmanlarda başlıyorlar. Oralarda ilk dönemlerde yöneticileriyle çok yakın çalışıyorlar ve on boarding rotasyonlar oluyor.

Örneğin bir MT’nin başlangıçtan itibaren hangi eğitimleri hangi dönemde alacağına bellidir ve bunun için Marketing Leaders Development Program adında bir programımız var. O arkadaşlarımızın bu eğitimlere katılmasını sağlayarak hem gelişmelerini hem de bir sonraki pozisyona hazırlanmalarını bekliyoruz. 

Bunun dışında burada yoğun bir rotasyon var. Kişinin bir işte belli bir seviyeye geldikten sonra aynı işte kendini tekrarlayarak devam etmesi yerine, yeni bir zorluğa başlayarak kendisini geliştirmek için bir adım daha atmasını hedefliyoruz. Bu şirket için zor bir şey çünkü şirketlerin, işinde verimliliğe ulaşmış bir insanın o pozisyonda kalmasını tercih etmesi lazım ama biz Pfizer’de kişinin gelişmesine daha öncelik veriyoruz çünkü yönetim ekibimize çok güveniyoruz. Belli bir seviyede o işi yönetebilecek, doğru kararları alarak o işi götürebilecek kişiler olduğuna ikna olduğumuz için aşağıdan gelen arkadaşlarımızı yetiştirip geliştirmek için rotasyonu çok yoğun bir şekilde uyguluyoruz.

Bunun dışında mentorluk sistemimiz var. Kişi kendi yöneticisinden aldığı coaching dışında şirket içerisinde istediği birisinden mentorluk de alabiliyor. Kendisine rol model olarak belirlediği kişiyle yurtdışında olsa dahi mentorlukilişkisi içine girebiliyor. Mentorluk programımız sayesinde kişi gelişmek istediği alanlarda mentorluk vermek isteyen kişilerle telefon veya Webex üzerinden ayda bir veya belirleyeceği sıklıkta görüşerek gelişim planını takip edebiliyor. 

Dolayısıyla Pfizer’de gelişmek isteyen birisi için çok fazla fırsat var. Önemli olan kişinin gelişmeyi istemesi ve talep etmesidir çünkü biz bu istekleri karşılamak için hazır ve nazır onları bekliyoruz.

11,389 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer’de kadın-erkek ayrımı yok. Birisi bana bakarken beni kadın olarak görmüyor veya ben birisine bakarken onu erkek olarak görmüyorum. Burada insanların potansiyeline bakıyoruz ve ben de Pfizer’deki kariyerim boyunca bunun dışında hiçbir şey hissetmedim.

Direktörlük pozisyonuna gelirken hamileydim ve hamileyken yeni bir pozisyona atanmak çok tuhaf geldi ama hiçbir sıkıntı olmadı ve yöneticim bana çok daha uzun bir kariyer teklifinde bulunacağını anlattı. Hamileliğin problem olmadığını, çocuğumu büyütüp geri geleceğimi söyledi ve gerçekten de öyle oldu. Ben Pfizer’deyken evlendim, iki çocuğum oldu ve bütün kariyerimi Pfizer’deçalışırken geliştirdim. Bu yüzden evdeki düzenin sağlıklı ve iyi bir noktada olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Sizi destekleyen bir eşinizin ve evde çocuklarınıza yardım edebilecek birilerinin olması, kafanızın evde ve evdeki ihtiyaçlarda kalmaması çok önemli ve bunu sağlamak kadına düşüyor. Benmultifocus’un kadının genetiğinde olduğunu, zaman yönetimi becerisine sahip olmanın, neyin ne zaman yapacağını bilmenin ve öncelikleri belirlemeninönemli bir şey olduğunu düşünüyorum.

Pfizer’de birçok kadın yönetici var, hepsi de çok başarılı ve kariyerlerinde çok anlamlı ilerleme kaydediyor. Dolayısıyla benim durumum da bir istisna değil. Ben profesyonel hayata baktığım zaman benim gibi birçok kadın görüyorum. Bu yüzden de okumuş kadınlarımızın kariyerlerinde ilerleyebileceklerine inanıyorum.

Bence bizim problemlerimiz; kişinin kendisini limitlemesidir. Evlenip çocuk sahibi olduktan sonra iyi bir anne olup olmadığınızı sorgulamamak ve ilerlemeye niyetli olmak çok önemli. Ayrıca kadınların eğitimde daha da ilerlemesi ve okuması gerekiyor çünkü üniversiteyi bitiren kadınlarımızınkariyerinin hep ilerlediğini görüyoruz. Önemli olan kadınlarımızın o ilk aşamaları aşması ve özgüvenlerini, finansal bağımsızlıklarını ellerinde tutmalarıdır. Bunu yıkıcı olmak amacıyla değil, yapıcı olma amacıyla söylüyorum çünkü artık ailelerde kadının ve erkeğin çalışması çok gerekli. Türkiye ekonomisinde çocuk sahibi olduğunuz zaman mutlaka hem annenin hem de babanın çalışması gerekiyor. Dolayısıyla kadının kendini geliştirmesi ve iş dünyasında kendine bir yer bulabilmesi önemli bir unsur.

Bunun dışında kadının eğitim seviyesinin yüksek olması Türkiye’nin gelecek nesilleri için de çok önemli diye düşünüyorum. Bu yüzden tüm kızlarımızın okumasını ve kararlı bir şekilde son noktaya kadar devam etmesini istiyorum ve hepsini buna teşvik ediyorum çünkü o kızlarımızın hepsinin profesyonel hayatta yeri olduğuna inanıyorum.

1,099 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer kariyer fırsatları açısından çok zengin bir şirket. Biz arkadaşlarımızın potansiyeline bakarak işe alım yapıyoruz ve onlara şirketteki kariyerleri boyunca gelişmeleri için rotasyonla, eğitimlerle, coaching’le destek veriyoruz. İş fırsatları açısından da çok zengin çünkü 150 ülkede operasyonu ve 100 binden fazla çalışanı var. Her ülkede açılan pozisyonlar yayınlanıyor ve istenen ön koşulları karşılayabiliyorsanız o pozisyona başvurabiliyorsunuz.

Biz hem işe alım politikamızda önemli potansiyelleri şirkete alıp geliştiriyoruz hem de kendisini geliştirmek ve fırsatları kovalamak isteyen insanlar şirketimizde bulunuyor. Bugün uluslararası arenada çok fazla üst, orta ve giriş seviyesinde Türk var ve hepsi de çok başarılı bir şekilde hayatlarına devam ediyor. Burada illa yurtdışına gitmek için Senior bir pozisyona gelmek gerekmiyor. Kariyerinizin her noktasında gidip gelebilirsiniz, orada kalabilirsiniz veya bekleyip geliştikten sonra gidebilirsiniz. Dolayısıyla zengin yelpazede kariyer fırsatları var.

3,753 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde çok iyi insanlarla beraber okuduğumu ve Türkiye’yi çok iyi tanıma fırsatını bulduğumu düşünüyorum. Oradaki arkadaşlarımın hepsi şu an çok güzel yerdeler. Bunun dışında çok iyi öğretmenlerden eğitim aldım ve aralarında akademik kariyerine devam edenler de, profesyonel hayattan gelenler de vardı. Bu ikisini bir arada görmenin çok büyük bir zenginlik olduğuna, geçirdiğim 4 yılın dolu dolu geçtiğine ve çok gelişip öğrendiğime inanıyorum. Tabii ki okumakla iş hayatında çalışmak farklı şeyler oluyor ama o dönemde çok şey kazandığıma inanıyorum.  

872 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şu anda teknoloji çok önde ve hızlı gittiği için teknolojinin her sektörün içine gireceğine ve artık hepimizin teknolojiyi kullanması gerektiğine inanıyorum. İlacın yerini kaybedeceğini düşünmüyorum. Biz her zaman belli bir seviyenin üstünde kaliteli insanlarla çalışmak zorundayız çünkü sofistike bir iş yapıyoruz. Biz bilgi üretiyoruz. Yuttuğumuz tabletlerde 10-15 yıla yakın yapılan yatırım ve üretilen bilgi var.

Bence Finans her daim aynı yerini koruyacak. İnsanların yaptığı işler de çok büyük bir değişim geçiriyor ama bunu hep beraber göreceğiz. Benim 12 ve 15 yaşlarında iki oğlum var. Onların da nasıl bir kariyer peşinde koşacağını bilmiyorum çünkü dönemler ve iş yapış şekilleri çok değişiyor, merakla bekliyorum.