Arçelik'te yurt dışı ekiplerle çalışmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Yurtdışı ekipleriyle çalışmak insanı gerçekten çok geliştiriyor. Zorlukları var ama bir yandan da çok keyifli. Özellikle yapı olarak değişik kültürleri anlamaya ve o kültürlerle işbirliği yapmaya açıksanız, bundan keyif alıyorsanız sizin için çok önemli bir şey oluyor çünkü her coğrafyanın kendine has dinamikleri, kültürü ve yaşam koşulları var.Örneğin; Çin’in perakende yapısıyla Avrupa’nın perakende yapısı birbirinden çok farklı. Orada çok farklı şeyleri görebiliyorsunuz. Komşu sayılabileceğiniz ve aynı coğrafyada olduğunuz Irak ve İran’da tüketicinin kullanım alışkanlıkları ve kültürler birbirinden apayrı. Bu yüzden hepsine farklı pazarlama teknikleri uygulamanız, insanları farklı şekilde anlayıp aynı mesajı farklılaştırarak iletmeniz gerekiyor.

Arçelik Garage kültürünü anlatır mısınız? (2 Cevap)

Garage’ın mottosu “Fail fast, fail early and then succeeded!” şeklindedir. Bu cümleyi tüm ekip olarak içselleştirdik. İyi fikri yakalamak için çok fazla fikri hızlıca üretmek gerekiyor. Hangisinin müşteriye değer kattığını belirleyip, değer katmayanları hızlı bir şekilde öldürmemiz gerekiyor. Bu bize çok çevik bir çalışma sistematiğini, hızlı aksiyon almayı, ivmeyi yakalamak için süreci alt üst etmeyi sağlıyor. Bu nedenle Garage’de birlikte çalıştığımız arkadaşların girişimci ruha sahip olmalarını, inandıkları fikrin peşinden tutkuyla koşmalarını, imkansızlıkları kendi çabalarıyla yenmelerini ve Maker olmalarını bekliyoruz. Maker; kendi fikirlerini kendi tasarlar, kendi prototipini yapar, uzaktan gözlemlemek yerine işin mutfağında olur. Dolayısıyla bu arkadaşların daha dinamik, araştırmaya meraklı, başarısız olmaktan korkmayan ve istekli olmalarını tercih ediyoruz.

Arçelik Garage kültürünü anlatır mısınız? (2 Cevap)

Biz burada kullanıcıyı odağa alıyoruz. Hızlıca test edip onlardan geribildirim alıyoruz. Sloganımız; “Fail fast, fail early and then succeeded!” şeklindedir. Eğer fikrimiz yeterince iyi değilse ve kullanıcıdan iyi yorum gelmediyse ya mevcut fikri geliştiriyoruz ya da onu öldürüp yeni bir fikirle devam ediyoruz, sonrasında da başarılı olmayı hedefliyoruz. Biz burada birçok farklı disiplinden insanla, şirket içinden ve dışından akademisyenlerle, start-up’larla, müşteri ve servis ağımızla, bayilerimizle beraber çalışıp yeni fikirler üretiyoruz.

Arçelik farklılıklara ne kadar açık bir şirket? (1 Cevap)

Arçelik eski, köklü ve sektöründe lider bir şirket. Bu liderliği sağlayabilmek için yeniliklere ve farklılıklara olabildiğince açık olmak gerekiyor. Dreamer, Garage, üretim ve süreç bazlı başlattığı dijital dönüşüm, kurum içi girişimcilik, çalışanların bilgi seviyelerini arttırmak için Koç Üniversitesi’yle yaptığı işbirliği gibi çalışmalar farklılığa açık olmasının en büyük göstergesidir.

Arçelik'te sizi ne motive ediyor? (1 Cevap)

Arçelik’te farklı noktalarda gelişim alanlarının sağlanabilmesi, birbirinden farklı lokasyonlarda veya fonksiyonlarda işlemlerin yapılabilmesi beni motive ediyor çünkü iş hayatında 10 yılı tamamladığım için görüyorum ki, insanları yeni şeyler öğrenmek motive ediyor. Bu motivasyonla yeni şeyler öğrendikçe ve zorluklar çıktıkça gelişim alanlarınızı yakalıyorsunuz. Gelişim alanlarını her gün geliştirdikçe de motivasyonunuz hep en üst seviyede kalıyor. Arçelik de bunu en iyi sağlayan şirketlerden birisi.

Arçelik Fresh Start Programı nedir? (1 Cevap)

Arçelik Fresh Start yeni bir başlangıçtır. Üniversitelerin 3. ve 4. sınıflarında okuyan öğrencilerin teoride öğrendikleri bilgileri, dünyanın birçok yerinde lider olan bir teknoloji firmasında deneyimlemesidir. Fresh Start Programı kapsamında Arçelik’e dahil olan stajyerlerimiz 3 ay boyunca bir mentoreşliğinde bir projeden sorumlu oluyorlar. Stajlarını bitirdiklerinde güzel bir performans sergilemeleri durumunda da kadroya geçme fırsatına sahip oluyorlar.

İnovasyon Direktörü ne iş yapar? Arçelik'te görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Arçelik’te çok heyecanlandığım birkaç tane görevim var. Bir tanesi sahiden genç insanları, mühendisleri, üniversite çalışanlarını Türkiye’de tutup onları motive edebilmek ve yenilikçi konularda çalışmaya ikna etmektir. Arçelik’in geleceği için o arkadaşları Türkiye’de tutabilmenin ya da Koç Grubu altına almanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.Benim birinci görevim; CEO’muzla beraber genç arkadaşları, yeni dimağları, en iyi mühendisleri grubumuza katabilmektir. İkinci görevim ise Arçelik’in iş modelini biraz değiştirmek ve hatta bunu Koç Holding bazında yapabilmektir. Dünyamız ve iş yapma biçimimiz çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu konuda neleri yapmamız gerektiğine kafa yoruyorum.

Arçelik'te yurt dışı ekiplerle çalışmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

İşe alımlarda insanlarda olmazsa olmaz birkaç özellik bakıyoruz. Bunlardan bazıları; meraklı olmaları, farklı kültürlerle işbirliğine açık olmalarıdır. İnovasyon tarafında çalışan kişilerin açık görüşlü, disiplinlerle ve farklı kültürlerle çalışabilen kişiler olması lazım. Biz de bunun sonucu olarak farklı ülkelerdeki Ar-Ge Tasarımı ofisleriyle iyi bir ilişki kurabiliyoruz.

Kadın bir Makine Mühendisi olmanın herhangi bir avantajı veya dezavantajı var mı? (1 Cevap)

Bence kadın mühendis olmanın avantajı veya dezavantajı olmamalı. Özellikle beyin gücüyle değer ürettiğiniz bir ortamda cinsiyetin bir avantaj ya da dezavantaj yaratmaması gerektiğini düşünüyorum. Erkek ve kadın farklı ama bu farklılığın eşitsizlik doğurduğu anlamına gelmemesi lazım. Bu yüzden kadın ve erkek mühendisin eşit olması gerektiğine inanıyorum. Arçelik Ar-Ge’de çalışmak bu açıdan iyi bir fırsat çünkü topluluk şirketleri ve özellikle Arçelik cinsiyet eşitliğine çok önem veriyor. Ar-Ge’de yarattığım değer üzerinden konumlandığımı hissedebildiğim için bir avantaj ya da dezavantaj olduğunu düşünmüyorum.

15 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra neden Türkiye'de çalışmayı tercih ettiniz? (1 Cevap)

15 sene Amerika’da yaşayıp Türkiye’ye döndükten sonra ilk 2-3 sene sürekli ne zaman Amerika’ya döneceğimi, niye Türkiye’ye döndüğümü sordular. Ben verdiğim en güzel karar olduğunu düşünüyorum. Ben Türkiye’nin gerçekten küresel ve rekabetçi bir şirketinde çalışıyorum ve ürünlerimiz sahiden dünyanın her tarafında satılıyor. Bunun yanında Türkiye’yi temsil ediyoruz ve bu fırsatların yurtdışında olması sahiden zor. Biz Google’dan Amazon’a, Amerika’dan Avrupa’ya, Uzakdoğu’dan dünyanın her ülkesine giderek oralarda iş ortaklıkları kuruyoruz. Ürünler tasarlayıp bunları dünyanın dört bir yanına satıyoruz. Ben bundan çok büyük haz alıyorum, şirketimden büyük gurur duyuyorum. Kurucumuz Vehbi Bey’in çok güzel bir lafı var: “Ülkem için buradayız, ülkem varsa ben de varım!” Türkiye’yi çok iyi temsil ettiğimizi düşünüyorum ve bu bana gurur veriyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle